Компьютерді? ??рылымы. Пернета?та.Компьютерді? ?осымша ??рыл?ылыры.
Күні: Пәні
Информатика Мұғалім аты-жөні
Ермекова А.Е. «Еңбек орта мектебі» КММ Оқу-ісінің меңгерушісі
________ Канагатова А.
Сабақтың тақырыбы: Компьютердің құрылымы. Пернетақта.Компьютердің қосымша құрылғылыры.
Сілтеме: Оқу жоспары; 5-сыныптың оқу бағдарламасы
Күнтізбелік жоспар;
Оқулық..
Сабақтың мақсаты: SMART мақсат. Пернетақтаның негізгі бөлімдерін және қосымша пернелерінің атқаратын қызметі туралы мәлімет беру 1.Компьютердің құрамы мен пернетақта,компьютердің қосымша құрылғыларының атқаратын қызметі туралы мәлімет беру.
2.Оларды ажырата алуға дағдыландыру.
3.Топтық жұмыс барысында бірін –бірі сыйлауға дағдыландыру.
Түйінді идеялар: Пернетақта - компьютерге ақпарат енгізуге арналған құрылғы. Ол әріптің және цифр пернелерінің көмегімен компьютерге кез- келген ақпаратты беруге мүмкіндік жасайды. Қазіргі компьютерлердің 102 - 104 пернесі болады
Әдіс-тәсілдері: СТО, АКТ, топтық жұмыс, жеке жұмыс
Көрнекіліктер: Үлестірмелі тапсырма мен конверттер, стикер, компьютер қима қағаздар,слайд
Дереккөздер Оқулық, дидактикалық материалдар, интернет ресурстары
Пәнаралық байланыс: Дене шынықтыру, қазақ тілі
Нәтиже: Пернетақта пернелерінің атқаратын қызметі туралы білетін болады
Пернетақта пернелерінің атқаратын қызметін ажыратуды үйренеді
Өзгенің пікірімен санасады
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Сәлемдесу.
Ұйымдастыру.
Топқа бөлу.
Сабақ барысымен таныстыру.
Бағалау парағын таныстыру.
Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру Сәлемдесу
Өздерін ретке келтіру
Топқа бөліну
Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру
Үй тапсырмасын тексеру (4 мин.)
(сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)
Компьютердің қазіргі уақыттағы негізгі функциясы қандай?
Жұмыс қабілеті мен басқаруды қамтамасыз ететін программа?
Супер компьтерлер қайда қолданылады?
Үлкен дерек қорларын өңдеу және сақтау үшін қолданатын компьютер?
Қызығушылықты ояту (5мин.)
Электронды оқулықтан «Компьютердің негізгі құрылғылары міндеттері және мүмкідіктері» тақырыбына арналған бейне материал қосылады. Ол материалда: мәтін, сурет, анимация, тарихи деректер және дыбыстық түсіндіру қамтылған. Оқушылар зейін қойып тыңдайды
Мағынаны тану
(Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.)
ББҮ (2 мин.)
ББҮ-ны толтыру ББ бойынша флипчартта жазу
Білемін? Білгім келеді? Үйрендім?
Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Сыныпты топ басышысын есімін таңдау арқылы 2 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау.
Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру.
5-сынып оқулығында «Компьютердің құрылымы» ,
« Пернетақта» тақырыбын оқыту.
Оқушылар белсене қатысады.
Оқушылар екі топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Оқушылармен бірге табыс критерийлері анықталады.
Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды.
Топтағы әрбір оқушы ДК құрылғыларын бөліп алып оқиды.
Оқушылар өздері оқыған құрылғы туралы топқа түсіндіреді.
Топтағы оқушылар постерге ДК құрылғыларының суреттерін желімдеп құрылғыларды бір-біріне жалғайды. ДК әрбір құрылғысына анықтама беріп, атқаратын қызметін жазады.
Ой толғаныс (4 мин.)
Пернетақтасыз компьютерді қолданылуға бола ма? Пернетақта –компьютерге ақпарат енгізетін құрылғы.ОНда 101 немесе 104перне болады.Таңбалық деректерді енгізу қызметін атқарады және негізгі енгізу құрылғысы болып табылады.
Қорыту. Күтілетін нәтиже (3 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау) Сұрақтарға жауап береді.
Бағалау (2 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Оқушылардың бағалау парағының негізінде мұғалім оқушылардың әр жауабына Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды.
Үйге тапсырма (1 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Үйге Компьютердің құрылымы. Пернетақта.Компьютердің қосымша құрылғылыры. Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады.
Рефлексия (2 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын бағдаршамның түсі арқылы байқау Бағдаршам .
Қызыл-түсінбедім;
Сары- толық емес, қайта оқуым қажет;
Жасыл –барлығы түсінікті деп тиісті түсті көтереді.
Алматы облысы , Еңбекшіқазақ ауданы , « Еңбек орта мектебі-мектепке дейінгі шағын
орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Информатика пәні мұғалімі-Ермекова Ардақ Ермековна
Білімі-жоғары
Педагогикалық өтілі- 3жыл.