Ежелгі д?уір адамыны? бет пішіні 6 сынып


Сабақ жоспар № 4
Сыныбы: 6 «А» Күні
Сабақтың тақырыбы Ежелгі дәуір адамдарының бет пішіні
МақсатыЕжелгі дәуір адамдарының бет пішінінің қалыптасуындағы климаттың рөлін көрсету. Бет пішіннің өзгеруіне әкелетін факторларды анықтау. Ежелгі адамның бет пішінінің қалыптасуының аяқталуын көрсету.
Күтілетін нәтижелер
Ежелгі адамның бет пішінінің қалыптасуын біледі. Бет пішіннің өзгеруіне әкелетінфакторларды анықтай алады. Ежелгі дәуір адамдарының бет пішінінің қалыптасуындағы климаттыңорынын біледі.
Керекті жабдықтар Оқулық. Интерактивті тақта. Интернет. Видео - ролик. Орындық.
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті  Оқушы әрекеті
Кіріспе
3 минут
Ұйымдастыру бөлімі: оқушылармен амандасу;
Адамдардың түрлері арқылы сыныпты 4 топқа бөлу.
( Питекантроп, Синантроп, Неандерталь, Кроманьон)
Үй тапсырмасын тексеру: Топ ішінде үздік келтірілген мәліметті анықтау.
Амандасады
Топқа бөлінеді
Оқиды, бағалайды, талдайды, үздігін анықтайды, қорғайды.
Тұсаукесер
3 минут
10 минут
2 минут Небаумн мазарының 3D интерактивті анимациясы көрсетіледі. Анимация адресі:http://www.britishmuseum.org/explore/galleries/ancient_egypt/room_61_tomb-chapel_nebamun/nebamun_animation.aspx- Оқушылар, қалайойлайсыздар ,адамның бет пішініқаншалықтыөзгеріскеұшыраған?
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, критерилерімен таныстыру.
Критерийлер Білім жетістігінің деңгейі/ұпай/ дискрипторлар
А
/max 6/ 0-1 Оқушы төменде көрсетілген критерийлердің біреуін де орындай алмады
2 Сұрақтарға жауап берді
3 Мәтінді түсінді, негізгісін жазды,топтық жұмысқа 50 пайыз қатысты .
4 Мәтінді түсінді,негізгісін жазды, топтық жұмыста белсенді болды, тапсырмаларды 50 пайыздан жоғары орындады
5 Мәтінді түсінді, негізгісін жазды,топтық жұмыста белсенді /75 пайыз/ болды, тапсырмаларды орындады,өз ойын жеткізе білді.
6 Мәтінді түсінді, негізгісін жазды ,топтық жұмыста өте белсенді /100 пайыз/ болды,барлық тапсырмаларды шығармашылықпен керемет орындап,өз ойын қосты, топтың атынан тақырыпшаны қорғап шықты немесе қойылған сұрақтарға жауап берді.
Көреді, ойланады, сұрақтар пайда болады, ой бөліседі, Ойланады,жауап береді, ой бөліседі, ақпаратпен алмасады.
Қызығушылығы артады, белсенділігі артады, ойланады, ынталанады, жоспарлайды, өз -өздерін реттейді, ойларын жүйелейді
Негізгібөлім20
Тақырыпшалардыашуүшін« 3 қадамдық сұхбат» тәсілі қолданылады.Алдыментоптарғатақырыпшаларбөлініпберіледі.
«Питекантроп» тобы:1 – ші тақырыпша(Белсендіоқу)
«Синантроп» тобы:2 – ші тақырыпша
«Неандерталь» тобы: 3 – ші тақырыпша
«Кроманьон» тобы: 4 – ші тақырыпша
Белсенді оқиды,жазады, көршісіне түсіндіреді, топта талқылайды, ақпарат береді және алады, тыңдайды, түсінеді, түсінбегенін сұрақ қою арқылы анықтайды.
Қорытынды5 минут
5 минут «Ыстық орындық» тәсілі арқылы бекіту:
Критериалды бағалау
Үйге тапсырма: Адамдардың бет пішіні қалыптасуының аяқталуы неге байланысты екенін анықтап келу. Мәлімет айтады, ойланады, талдайды, сұрақтарға жауап береді, алған білімдерін саралайды.
Өздерін бағалайды.
Топпен бағалайды
Ізденеді, мәлімет жинайды..
Сабақтың өзіндік талдауы
Сабақты бастамас бұрын оқушыларың көңіл - күйін біліп, амандастым. Оқушылардың арасында ынтымақтастық қарым - қатынасты қамтамасыз ету мақсатында ортаға шығарып,сабақтың тақырыбымен байланыстырып 3 топқабөлдім. Топтарға бөліп болысымен үйге берілген тапсырманы тексердім. Үй тапсырмасын тексеруде оқушыларға топ ішінде бір бірінің орындаған тапсырмаларымен танысып, салыстырып, үздігін анықтауды ұсындым. Топ мүшелері сұрақтарын қойып болысымен оқушылар бағалау парағын толтырды. Сабақ толығымен мақсатына жетті. Себебі, оқушыларым сабақ аяқталысымен өздерінің жұмыстарына көңілдері толып, жақсы жұмыс жасағанары үшін бір бірін қолпаштады. Осының өзінен сабақтың алыдына қойған мақсатына жеткенін түсіндім. Сонымен қоса сабақ барысында оқушылар белсенді жұмыс жасағанықтан өздеріне жоғары бағалар қойған екен. Мен сол бағалаумен келістім.
Сабақ бойынша өзгертулер
Критерийлер Білім жетістігінің деңгейі/ұпай/ дискрипторлар
А
/max 6/ 0-1 Оқушы төменде көрсетілген критерийлердің біреуін де орындай алмады
2 Сұрақтарға жауап берді
3 Мәтінді түсінді, негізгісін жазды,топтық жұмысқа 50 пайыз қатысты .
4 Мәтінді түсінді,негізгісін жазды, топтық жұмыста белсенді болды, тапсырмаларды 50 пайыздан жоғары орындады
5 Мәтінді түсінді, негізгісін жазды,топтық жұмыста белсенді /75 пайыз/ болды, тапсырмаларды орындады,өз ойын жеткізе білді.
6 Мәтінді түсінді, негізгісін жазды ,топтық жұмыста өте белсенді /100 пайыз/ болды,барлық тапсырмаларды шығармашылықпен керемет орындап,өз ойын қосты, топтың атынан тақырыпшаны қорғап шықты немесе қойылған сұрақтарға жауап берді немесе тақырыпшаны толықтырды.