Разработка урока по математике на тему Обчислення площі прямокутника(4 клас)

















(Математика)






Підготувала
вчитель початкових класів
ЗШ I-III ст..№2
м. Краснодона
Л.А Горожанкіна











Тема: «Обчислення площі прямокутника»

Мета:вправляти учнів у розв`язанні задач,пов`язаних з рухом,вправляти учнів в обчисленні площі прямокутника,закріплювати уміння в обчисленні багатоцифрових чисел на одноцифрове,вчити перевіряти ділення множенням,вдосконалювати навички усної лічби,виховувати взаємодопомогу,самостійність,бережливе ставлення до природи.

Тип уроку:комбінований.

Обладнання:підручник з математики,індивідуальні картки,сигнальні картки,
Мультимедійне обладнання,ноутбук,картки для усної лічби.











Хід уроку

1.Організація класу.
Доброго дня!
Вітання вчителя та учнів
Щоб урок цікаво розпочати,
Загадку дам вам відгадати:
Наук цариця недосяжна,
Могутня, щедра і прекрасна
Блискуче розум розвиває,
Мислити правильно навчає.
Неперевершена її краса,
Чудова логіка струнка.
Ну, друзі, хто ж вона така?
Звичайно «Математика»
ІІ. Оголошення теми та завдань уроку.
1. Вступна бесіда.
УРОК-ПОДОРОЖ
На минулому уроці ми навчилися обчислювати площу фігури. Тема нашого уроку
«Обчислення площі прямокутника»
Сьогодні для вас урок-подорож,а для кожного ще з вас «Зоряна година».За правильну відповідь ви будете отримувати зірочки,які в кінці уроку складуть зоряний шлях до успіху у навчанні.
Тому я бажаю вам натхнення, успіху, плідної праці. І ви теж побажайте один одному удачі та гарного настрою.
Психологічний прийом «Посміхніться одне одному та побажайте успіху».
2.Хвилинка каліграфії.
Відкрийте зошити і запишіть дату.

Кожна людина починає свій новий день із чистої водички. І ми розпочнемо наш урок із джерельця чистоти - з хвилинки каліграфії. Напишемо один рядок знайомої нам цифри гарно й акуратно у зошитах.А що це за цифра,відгадайте!

До цифри цієї ти уже звик,
Вона дуже схожа на сніговик.
Лиш тільки зима змінить осінь,
Напишемо цифру цю -.(вісім). (Учні записують цифру у зошити)
Серед написаних цифр оберіть найкращу-цифру «королеву» і намалюйте корону.(Вчитель вибирає найкращі і роздає зірочки)

3. Мотивація навчальної діяльності.
Ми здійснимо уявну подорож доА до кого,ви дізнаєтесь,коли відгадаєте загадку: «Через гори і долини поспішав він до ялини. І зробив чималий крос. Хто він ,діти?»
(Дід Мороз)СЛАЙД1,2.
-Так,правильно. Ми завітаємо в майстерню Діда Мороза,в країну Морозяну.Дізнаємось,як багато в нього справ у ці передноворічні дні. Можливо,знадобиться і наша допомога.


III.Перевірка домашнього завдання. 1
Але спочатку перевіримо те,що ви повторювали і розв`язували вдома.
Яке було домашнє завдання?(роз`язати рівняння)У кого так? Сигнали.

1) Рівняння №481 СЛАЙД
Що невідомо в 1 рівнянні? Зменшуване.
Як його знайти? Треба до різниці додати від`ємник.
Чому дорівнює зменшуване? 48 580 +3 540 =52 120
Як розв`язати 2 рівняння? Треба від суми відняти відомий доданок.
Прочитайте розв`язання. 94 817 – 24 085 =70 732
Як називаються числа при діленні? Ділене дільник частка.
Що невідомо в 3 рівнянні? Ділене число.
Як його знайти? Треба частку помножити на дільник.
Чому він дорівнює? 216 288
Молодці!Усі впоралися з дом.завданням.


IV.Повторення і закріплення вивченого матеріалу.
1.Усна лічба.
А) Робота з таблицею.
Якщо правильно виконаєте завдання,то дізнаєтесь,яким видом транспорту вирушимо в дорогу. (потяг)
(картки на яких записані усні приклади,порахувати,перевернути картку і дізнатися букву) Слайд.
0:200=(0)

350 : 50=(7)

100 6= 600 (який знак потрібно поставити)

100:20=6 (чи правильно розв’язаний приклад)

500 : 10=50 (чи правильно розв’язаний приклад)
П О Т Я Г (макет потяга)
Отож,поїхали!Ми вирушаємо потягом.
В) Станція «Обчислювальна»
I .Ми прибули на станцію «Обчислювальна».Тут нам треба написати математичний диктант і дізнатися, хто ще з нами буде подорожувати.

Ви повинні записати всі цифри,які є в характеристиці нашого героя. Будьте
уважними,записуйте тільки цифри
Я складаюсь з 5 частин,у мене 2 ока-вуглинки,ніс-одна морквинка. Живу я 3 місяці,це 89 днів, вода з мене заморожується при 0 градусів.А 31 грудня ми з Дідом Морозом принесемо вам подарунки о 24-ій годині.


Підставте під цифри,відповідні літери з таблиці--- і ви дізнаєтесь ім`я нашого гостя. (ТАБЛИЦЯ) СНІГОВИК.
I I. Він приніс завдання-віршовані задачі.
1.У 2 однакових мішках 2
100 кілограмів моркви.
А скільки у 8 мішках,
Таких же,буде моркви? (400 кг)

2.На городі в нас синиці
Рахували полуниці.
Спочатку 300 штук було,
Та 45 зібрав Павло.
А скільки ще там полуниць?
Важка задача для синиць! (255)

3.Пройшов 100 м Вінні-Пух,
Постояв,перевівши дух,
А потім ще 130
Ішов він до крамниці.
Втомився дуже,ледь не впав!
Яку він відстань подолав? (230м)

А ЯКІ ЩЕ Є ГОЛОВНІ СЛОВА У ЗАДАЧІ НА РУХ?

Зараз розв’яжемо задачу №486. Подивіться у підручник і прочитайте завдання до неї. за планом. Хто може рухатися зі швидкістю 60 км/год.?(Автомобіль) Розповідь у задачі піде про автомобіліста та велосипедиста.(усний аналіз задачі)
ПЛАН РОЗВ`ЯЗАННЯ
1.Зная відстань,яку проїхала машина і зная її швидкість,що можна дізнатися?
2.Зная відстань,яку проїхав велосипедист і зная,скільки годин він їхав,що можна дізнатися?
Роз`язування задачі біля дошки(Пєтухов) за планом.
Поїхали далі.
А поки будемо їхати ми трішечки відпочинемо.

·АУТОТРЕНІНГ (уявіть себе те,що я вам зараз розкажу)
Ми прийшов до школи вчитись
У нас все вийде
Треба бути уважними
Треба бути спокійними
В класі в мене багато друзів
Вони мене люблять
Мені приємно
Я легко дихаю В класі сонце, сонце Я добре працюю

Ми приїхали на станцію «Дізнавай-ка».

V.Повідомлення теми та мети уроку.
1.Ми вже з вами на уроках математики познайомилися ,що таке площа фігури,в яких одиницях вона вимірюється і як обчислити площу прямокутника,а сьогодні на станції «Дізнавай-ка» будемо закріплювати уміння в обчисленні площі прямокутника та повторимо множення одноцифрового числа на багатоцифрове.

3
Ой,хто це! Це я- симпатичний Зайчик.
Учень-зайчик:- Добрий день,діти! Я хочу пограти з вами у гру «Сніжки»
Я буду кидати,а хто спіймає повинен відповісти на запитання,яке запитає вчитель.

1.Як знайти периметр фігури? (скласти усі сторони)
2.Як обчислити площу прямокутника? (треба визначити його довжину і ширину та знайти добуток цих чисел)
3.Що таке квадратний сантиметр? (це площа квадрата зі стороною 1 см)
4.Скільки кутів має трикутник? (3)
5.В чому вимірюють площу? (В різних одиницях,але над ними ставиться цифра 2)
-Ти задоволений Зайчик? -Так.
А тепер сідай і попрацюй з нами. А діти виконають завдання №482.Запишіть.

Яка це фігура? Прочитайте завдання і скажіть,що треба зробити?

1.Чому дорівнює довжина і ширина 1 прямокутника? а=2 см;в=4 см.
Як знайти площу його? (відповідь)
Один учень записує на дошці:S=4*2=8 кв.см

А як знайти периметр прямокутника? Р=4+2+4+2=12см

Площу і периметр 2 прямокутника ми знайдемо усно. (відповіді)
Так як же обчислити площу прямокутника?


VI.Розвиток математичних умінь.

1.Наша подорож до країни Морозяна продовжується. А поки будемо їхати, ви накреслити прямокутник з №483.

Ми приїхали на станцію «Наукова».

Нас тут зустрічає Сніжна Королева.

Учениця-Сніжна-Королева.-Добрий,день!Я хочу дізнатися,чим ви під час подорожі займалися?(Повторювали,як обчислити площу прямокутника,усно рахували ,зустрічалися з казковими героями,розв`язували задачі)
А одну задачу тільки накреслили,а розв`язати не встигли?А можна я вам допомогу?-Так.

Вчитель:Запишіть слово розв`язання.

А Сніжна Королева подумає,як можна знайти площу прямокутника.( біля дошки).
- Щоб знайти площу,треба 8см помножити на 2 см.
8*2=16кв.см
- Щоб знайти периметр,треба усі сторони скласти.
2+8+2+8=20 см
Відповідь:площа прямокутника дорівнює 16 кв.см,а периметр-20 см.
Сніжна Королева сідай з нами,а ми відпочинемо.
4
ФІЗХВИЛИНКА.Танець-пісня «Сніжинки» (дощик у руках)



-Усе холодніше стає,заметіль замела все навкруги,і навіть приклади,які ми навчилися з вами розв’язувати. Доведеться вам стати науковцями і самім знайти хід розв`язування.

2.Розв`язування прикладів №488 за варіантами.
1-варіант-1 стовпчик 2-варіант – 2 стовпчик.
(Взаємоперевірка-поміняйтеся зошитами і перевірте на слайді)
2075х9-11307=7368 2х7766+83030х6=513712
2075 18675 7766 83030 498180
х 9 -11307 х 2 х 6 + 15532
18675 7368
15532 498180 513712

100+24х4-18=178 220-200:2-50=70


Хто зробив без помилок? (3 зірочки)Хто допустив 2 помилки? (2 зірочки)
А хто 3 і більше? (1 зірочку)

3.В гостях у Діда Мороза СЛАЙД- ЯЛИНКА

Незабаром ми побачимо палац Діда Мороза.А скажіть мені будь ласка: «А що ще повинно бути на новорічному святі?»
(ялинка)
Яке це дерево? (хвойне)
А чи можна рубати ялинки? (Ні)
Треба брати ялинки там,де їх спеціально вирощують лісники. Зверніть увагу:ось Конституція України,ст..66(учитель читає)


І так перед вами палац Діда Мороза. Слайд
А де ж він?
Запис на касеті голосу Діда Мороза: «Діти,вітаю вас у своїй країні. Але, пробачте,зустрітись з вами не маю часу. Вилітаю за подарунками. Вас зустріне моя онука Снігурка»

Дівчинка Снігурка:Добрий ,день!Дід Мороз приготував подарунки. Він дарує вам закладки. Ми говорили,що усім потрібні дерева.А з деревини роблять папір.А як дорого коштують підручники!І щоб інші діти мали змогу вчитися за цими підручниками,треба бережно ставитися до них,вам допоможуть закладки. Не треба буде довго шукати потрібну сторінку.
(Дівчинка Снігурка роздає закладки)
Що треба сказати? (Спасибі)
Подорож наша закінчилася.

5
Пригадайте тему уроку. Чи досягли ми мети уроку? (відповіді)(Так. Тому,що я навчився обчислювати площу прямокутника.А я повторив правило обчислювання площі прямокутника.)
Хто набрав 5 і більше зірок? –Ви отримуєте за урок 11 балів.(Зробіть свій Зоряний шлях-діти наклеювають зірочки)
Хто набрав 4? Ви отримуєте 8 балів.
Хто набрав 3? Ви отримуєте 6 балів.
А останні доберуть на наступному уроці зірочки і отримують гарні оцінки.
І як висновок уроку закінчи речення. СЛАЙД
СЬОГОДНІ НА УРОЦІ Я ДІЗНАВСЯ.
Я НАВЧИВСЯ.
Я ДУМАЮ,ЩО КОНТРОЛЬНУ НАПИШУ.
МЕНІ ХОЧЕТЬСЯ І ДАЛІ ВЧИТИСЯ,ТОМУ ЩО..
Який у вас настрій перед контрольною роботою-покажіть?




















6





























Обчислення площі прямокутника15