Інтегрований урок 1 клас Математика-природознавство
Тема: Число і цифра 9. Написання цифри 9. Порівняння чисел у межах 9.
Мета: ознайомити з числом та цифрою 8; пояснити утворення числа8; вчити писати цифру 8; закріплювати нумерацію в межах 8, розвивати логічне мислення; вдосконалювати навички усної лічби.
Обладнання: підручник «Математика» 1 клас, зошит з математики з друкованою основою, малюнки тварин, макет потяга, лічильний матеріал.
Хід уроку
І.Організація класу.
Привітання
Добрий день, учителі!
Низький уклін вам до землі!
Дуже раді вас вітати,
Щастя, радості бажати!
Добре, що прийшли до нас –
У чудовий перший клас!
Учитель.
Всі мерщій сідаймо, діти,
Домовляймось не шуміти,
На уроці не дрімати,
Руки вчасно підіймати.
Тож гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаймо.
Не урок, а справжнє свято,
Бо полинем у світи,
Мандруватимем завзято,
На веселому потязі ми!
(слайд 1 . Тема уроку)
ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.
А мандрувати ми будемо не самі. А з тваринами, які також хочуть полинути у світ математики. Будемо мандрувати у країну Цифр на ось такому пречудовому потязі.(слайд 2 Країна цифр. Сова. Потяг)
/Учитель демонструє на дошці макет потяга/
Але провідник цього поїзда , Тітонька Сова, дуже вимоглива, розумна і сувора, тому нікого без квитка не пропустить. А щоб купити квиток, звірятам необхідно виконати певні завдання. Але вони неспроможні виконати їх самостійно, тому просять вашої допомоги. Допоможемо , діти?
Сьогодні на уроці ми познайомимося з новим числом та цифрою. З якою , ви дізнаєтесь пізніше.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Вирушаємо в путь. От уже мчить наш поїзд Країною Цифр. А дорога в нас важка й небезпечна, тому ми всі повинні бути дружніми, дисциплінованими, уважними, допомагати своїм товаришам. Візьмемо ми тільки тих, хто вміє добре рахувати.
Усний рахунок (Слайд 3 . Усний рахунок)
Давайте всі разом порахуємо від 1 до 10.
А тепер перший ряд рахує від 10 до 1.
Другий ряд – від 2 до 7.
Всі разом – від 8 до 3.
Я бачу ви вмієте рахувати, тому в дорогу вирушаємо разом.
По дорозі ми будемо підбирати пасажирів – тварин. І першою в наш потяг хоче сісти лісова пасажирка, а яка ви зараз відгадаєте. Отже, слухайте загадку:
Я веселенький звірок,
Плиг з ялинки на дубок.
(Білка)
Для того, щоб Білочка отримала квиток на потяг, слід виконати таке завдання:
1 ) Назвати число попереднє числу 4.
2) Назвіть «сусідів» числа 5, 6.
3) Яке число наступне, після числа 6.
4) Порівняти числа: 3 і 5 , 7 і 4 , 6 і 6. (Діти біля дошки)
- Молодці , діти, ви щойно допомогли білочці придбати квиток на поїзд, бо добре виконали завдання. Подивіться, яка вона задоволена. (Прикріплюю білочку до вагона)
А хто ж наступний проситься до нашого вагону? Та це ж Лисичка! Від неї вам таке завдання. Слайд 4 (геометричні фігури)
2. Розпізнавання геометричних фігур: Розпізнай те фігуру .
- Що це за фігура? Доведи
Молодці діти, ви впоралися із цим завданням. На слідкуючій зупинці нас чекає уже Зайчик. Він теж хоче мандрувати потягом разом із нами. Давайте йому допоможемо і виконаємо завдання. .
Покладіть на парту ліворуч 8 кружечків, а праворуч – 1. Скільки кружечків ліворуч? (8) Скільки праворуч ( 1) Як утворилося число 9 ? Що більше 8 чи 9?
Отже, щоб отримати 9, треба до 8 додати 1.
III. Ознайомлення з новим матеріалом
Послухайте вірш . Про яку цифру йдеться?
Цифра дев’ять чи дев’ятка
Наче в цирку акробатка,
Сторчака як перевернуся,
Зразу шісткою обернуся.
Яке число ми будемо сьогодні вивчати? ( 9)
Молодці діти і зайчик з нами також буде вивчати число і цифру 9.
Відгадайте загадку
Походжає по долині
В кучерявій кожушині,
Роги в нього кручені,
Боляче так буцають!
Вперто встав, немов бовван,
У кошарі пан (баран).
Він також помандрує з нами , якщо ми виконаємо слідуюче завдання:
Розгорніть свої підручники на с. 38
Робота з підручником. (с. 38)
Завдання 1
Скількох звірят зустрів баран? Порахуймо їх! (8)
Скільки їх стало разом з бараном?
Як же їх стільки стало? (До 8 додали 1)
Отже, щоб одержати число 9, потрібно до 8 додати 1. Число 9, як і всі інші, має свій знак, позначається цифрою 9, «дев'яткою».(Демонстрування цифри.)Цифрою 9 позначається число 9. Повторіть.
Який баран по порядку? (Дев'ятий)
Завдання 2
1) Бесіда за малюнком.
Які фігури ви бачите? Скільки трикутників? Скільки чотирикутників? Скільки п'ятикутників? Скільки всього фігур? Скільки фігур треба додати, щоб їх стало 9?
Молодці діти, і це завдання ви виконали (баранець у потяг)
Відгадайте загадку:
У дворі не ловить ґав,
Каже грізно: «Гав-гав-гав!»
Пильно дім охороняє,
Кицю Мурку захищає,
Бачить з буди двір увесь
Хто це, дітки? Звісно, (пес)!
3. Робота із числовим рядом
На якому місці стоїть число 9?
Яке число стоїть перед 9?
Яке число більше 8 або 9?
На скільки більше?
Молодці, діти, ви добре впоралися з цим завданням. Пес вам дуже вдячний. Бачите, як він вами пишається. Він отримує квиток і сідає у наш потяг.
3) Робота за малюнком.
Розгляньте числовий потяг. Яка цифра сіла у вагон, наступний за 8? Назвіть «сусідів» числа 8. Яке число наступне за числом 7? Яке передує числу 9?! А числу 9?
- Наша подорож продовжується і наступним до вагону проситься ще один представник тваринного світу. Хто це – ви дізнаєтесь відгадавши загадку:
Сірий, ікластий,
Хоче вівцю вкрасти.
(Вовк)
Діти, погляньте, Вовчик вже з нетерпінням чекає на свого квитка. Цікаво, а яке ж завдання йому приготувала Тітонька Сова. Для того, щоб Вовчик отримав квиток, нам слід навчитися гарно писати цифру 9.
Діти, послухайте віршик.
Число 8 позначається на письмі цифрою 8. На що схожа цифра 8? /Малюнки показую/. (Сніговик, окуляри)
Зошит свій я відкриваю
І похило покладу.
Писать цифру починаю,
Цифру вісім до ладу.
- Будь ласка діти, уважно слухаємо порядок написання цифри 8.
5 Ознайомлення з рукописною цифрою 9
Пояснення й показ учителем на дошці.
Звернути увагу дітей, що цифра 9 пишеться без відриву руки.
Написання в зошиті.
Шість і дев’ять близнюки,
В різні боки дивляться.
Дев’ять знизу хвостик носить,
Шість нагору закидає.
Написання цифри 9
- Цифра 9 складається з двох елементі: малого лівого овала, що займає більшу частину квадрата, та великого півовала.Починаємо писати малий лівий овал від правої сторони квадрата, ведемо вгору ліворуч заокруглення на лівий овал трохи нижче середини клітинки, не відриваючи руки, пишемо вниз великий правий півовал так, щоб він доторкнувся середини нижньої сторони клітинки, заокругливши внизу ліворуч.Робота в зошиті.
- А тепер давайте усі разом, напишемо цифру9 в повітрі на рахунок і-раз-і –два. Ще раз.
/Написання цифри в повітрі, в зошитах/
А тепер діти , давайте напишемо у своїх зошитах рядочок цифри 9. Під час письма не забувайте про правила сидіння.
Пасажиром нашого поїзда хоче стати також і дятел.
Для того, щоб він отримав квиток, нам з вами слід провести фізкультхвилинку та й разом і відпочинемо!
Фізкультхвилинка.(музична)
Молодці, а тепер продовжуємо писати цифру 9.
Подивіться будь ласка на слідуюче завдання від Котика.
Давайте порівняємо числа (Слайд)
2) Пояснення вчителя.
9 = 9 це рівність. Читають так: «Дев'ять дорівнює дев'яти».
9 > 8 це нерівність. Читають так: «Дев'ять більше восьми».
8 < 9 це нерівність. Читають так: «Вісім менше дев'яти».
9 > 6 9 > 3
6 < 9 3 < 9
Складання прикладів за малюнками і запис у зошитє (слайд)
На останній зупинці нас чекає Корівка.
Складання прикладів за малюнками і запис у зошитє (слайд)
Вона надіється теж відправитися з нами у подорож.
- Просить вас скласти за малюнками , записати та розв’язати приклади:
/За малюнками діти складають, розв'язують, записують приклади./
Усі свійські тварини також стали пасажирами нашого потяга.
Підсумок уроку.
А скільки звірят подорожували разом з нами? (9)
З яким числом та цифрою ознайомилися?
Працювали всі старанно
І почуйте у кінці:
Що у нашім 1 класі
Діти-просто молодці!