?аза? ?дебиеті саба? жоспары Ж.Жабаев Жаныс а?ын?а (7 класс)
Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі: Зайрымбетова Н.М.
Күні: Пәні: Әдебиет Класы: 8 А
Тақырыбы: Жамбыл Жабаев өмірі мен шығармашылығы. «Жаныс ақынға», «Патша әмірі тарылды» өлеңі
Мақсаты
Ақын туралы түсінігін кеңейту,оқушыларға ойландыратын сауал бере отырып,пікірін тыңдау,қорытынды жасау; білімділік танымын,шығармашылық қабілетін,тілдік қорын,ізденістерін арттыру,еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже Ақын өмірі туралы білгендерін ортаға сала алады, ақпаратты өз бетінше меңгере алады, кластастарына түсінікті тілмен ақпаратты жеткізе біледі, ақын өлеңдерінің тәрбиелік мәнін түсіне біледі, сыни ойлай білуге үйренеді, ақпараттық – коммуникациялық технологияны тиімді қолдана біледі.
Түйінді идеялар (кілтті сөздер) «Жамбыл деген – жай атым, Халық – менің шын атым.»
Сабақ кезеңдері: Сабақ барысы Бағалау ресурстар
Кіріспе
1. Оқушылармен амандасу, көңіл-күйлерін смайликтермен білдіру, сабаққа дайындықтарын бақылау
2. Оқушыларды түстер арқылы топқа бөлу
Үш шапалақ
Смайликтер
Тұсаукесер 1Жаңа сабақ. Жамбыл Жабаев өмірі мен шығармашылығы (жаңа сабаққа түсу үшін түрткі болу сұрақтарын қоямын)
2Жамбыл Жабаев суретін АКТ-дан көрсету. Оқушылардың алдына мәліметтер беріледі
3Бұл кім? Топтастыру стратегиясы
(Әр топ өзінің ойын постерге жазып, ортаға шығып қорғайды)
Жамбыл
3.Сергіту сәті
Үш шапалақ
2жұлдыз,1 тілек Интерактивті тақта, оқулық (әдебиет 8 класс ) А3, маркер, стикер
Интерактивті тақта
Негізгі бөлім Оқулықпен жұмыс. Өлеңді мәнерлеп оқып, талдау жасау
Сұрақ-жауап
Жамбыл қай жылы туған?
Өлең қай кезде жазылған?
Қандай Жамбылдың өлеңдерін білесіңдер?
Жамбыл Жабаевтың өлеңдері қазақ поэзиясының дамуына қандай үлес қосқан?
Сабақта қандай жаңа сөздерді білдіңдер?
Елбасымыз Н.Ә. Назарбаев Жамбыл туралы не деді?
Үш шапалақ
Оқушы дәптері
Қорытынды «Ыстық орындық» әр топ көшбасшысы топтарынан бір адамнан ортаға шығарады. Шыққан адамға әр топ сұрақ қояды Үш шапалақ Стикер, маркер
Қосымша оқу
Үйге тапсырма Жамбыл Жабаев туралы өз беттерімен оқып келу.
Өлеңдерін жаттау.
“Жамбыл өлеңдерінің тәрбиелік мәні” тақырыбына шығарма жазу.
Рефлексия
Не сәтті өтті?
Нені дамыта аласыз? Не сәтсіз өтті?
Нені өзгерткіңіз келеді? Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі: Зайрымбетова Н.М.
Күні: Пәні: Әдебиет Класы: 8 А
Тақырыбы: Батыр Баян бейнесі
Мақсаты
Оқушыларға поэма туралы,оның әдеби, тарихи мәні, ондағы кейіпкерлер әлемі, поэмадағы автордың әдеби қолданысы туралы мағлұмат беру.Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру,ізденушілік қабілетін жеке көзқарасын қалыптастыру.Оқушыларды елін, жерін сүюге тәрбиелеу
Күтілетін нәтиже Батыр Баян туралы білгендерін ортаға сала алады, ақпаратты өз бетінше меңгере алады, кластастарына түсінікті тілмен ақпаратты жеткізе біледі, ақын өлеңдерінің тәрбиелік мәнін түсіне біледі, сыни ойлай білуге үйренеді, ақпараттық – коммуникациялық технологияны тиімді қолдана біледі.
Түйінді идеялар (кілтті сөздер) Мағжан поэзиясындағы лирикалық кейіпкер – ақынның өзі.
Сабақ кезеңдері: Сабақ барысы Бағалау ресурстар
Кіріспе
1. Оқушылармен амандасу, көңіл-күйлерін смайликтермен білдіру, сабаққа дайындықтарын бақылау
2. Оқушыларды өлең жолдары арқылы топқа бөлу
3. Үй тапсырмасын сұрау. (әр топ келесі топқа сұрақ қояды) Үш шапалақ
Үш шапалақ
Смайликтер
Стикер, маркер
Тұсаукесер 1Жаңа сабақ. Батыр Баян бейнесі (жаңа сабаққа түсу үшін түрткі болу сұрақтарын қоямын)
1.Балалар М.Жұмабаевтың қандай поэмаларын білесіздер?
2.Бұл кім? Топтастыру стратегиясы
(Әр топ өзінің ойын постерге жазып, ортаға шығып қорғайды)
3.Сергіту сәті
Үш шапалақ
2жұлдыз,1 тілек слайд
Интерактивті тақта, оқулық (әдебиет 8 класс ) А3, маркер, стикер
Интерактивті тақта
Негізгі бөлім Тапсырма: 1.Шығарманың композициясы:
Шығарманың басталуы
Шығарманың байланысы
Шығарманың дамуы
Шығарманың шиеленісуі
Шығарманың шарықтау шегі
Шығарманың шешімі
2.Реттік талдау
Аты
Авторы
Тақырыбы
Идеясы
Кейіпкерлері
3.Кейіпкерлерге мінездеме беру.
БАЯН
НОЯН
Қалмақ қызы
3.Әдеби көркемдеуіш тәсілдер
МетафораЭпитетТеңеуКейіптеуАллитерацияАссонанс Үш шапалақ
2жұлдыз,1 тілек
Үш шапалақ
Үш шапалақ
Үш шапалақ
Оқушы дәптері
Интерактивті тақта
Автор орындығы
А3, маркер, стикер
А4, маркер, стикер
А4, маркер, стикер
А3, маркер, стикер
Қорытынды INSERT кестесі
Білемін Білдім Білгім келеді
Үш шапалақ Стикер, маркер
Қосымша оқу
Үйге тапсырма «Батыр Баян» поэмасын толық нұсқасын оқу
«Мен-елімнің патриотымын» атты тақырыпта шағын шығарма жазу(поэмамен байланыстыру)
Рефлексия
Кері байланыс «гүл өсіру»
Не сәтті өтті?
Нені дамыта аласыз? Не сәтсіз өтті?
Нені өзгерткіңіз келеді?