Конспект уроку Множення многочленів або Славетні імена
9 із циклу уроків « З Україною в серці»
Тема. Множення многочленів або Славетні імена
Цілі: продовжувати формувати навички: 1) виконання дії множення двох многочленів та перетворення цього добутку в многочлен стандартного вигляду; 2) використання названого алгоритму в комплексі з іншими перетвореннями многочленів, вивчених раніше.
Розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, розумову активність, пізнавальну самостійність, пізнавальний інтерес, потребу в самоосвіті, творчість.
Виховувати патріотичну свідомість, гордість за рідний край.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок у формі .
Наочність та обладнання: зошит з друкованою основою, комп’ютер, проектор, екран.
МОЯ УКРАЇНА – НЕЗАЛЕЖНА І ВІЛЬНА, Я З НЕЮ ПОВ’ЯЗУЮ ДОЛЮ СВОЮ
Хід уроку
(Слайд №1)
І. Перевірка домашнього завдання
(Слайд №2)
1. Перевірка домашніх завдань (самоперевірка)
№ 5. Спростіть вираз:
(х-2)(х-11) – 2х(4-3х)=х2-11х-2х-8х+6х2=7х2-21х;
(а+6)(а-3) + (а-4)(а+5)=а2-3а+6а-18+а2+5а-4а-20=2а2+4а-38;
(у-8)(2у-1) – (3у+1)(5у-2)=2у2-у-16у+8-15у2+6у-5у+2= -13у2-16у+10;
(3m-4n)(3m+5n) – (4,5m-n)(2m+4n)=9m2+15mn-12mn-20n2-9m2-18mn+2mn+
+4n2= -16n2-13mn;
(x2+2y)(x3+7y) – 6x3(x2-8y)=х5+7ух2+2ух3+14у2-6х5+48х3у= -5х5+7ух2+50ух3+
+14у2.
№6. Розв’яжіть рівняння:
(х+6)(х-1) – (х+3)(х-4)=5х;
х2-х+6х-6-х2+4х-3х+12=5х;
х= -6.
14х2-(2х-3)(7х+4)=14;
14х2-14х2-8х+21х+12=14;
13х=2;
х=13 EMBED Equation.3 1415.
(8х+10)(3-х)=(11-2х)(4х+5) – 5;
24х-8х2+30-10х=44х+55-8х2-10х-5;
-20х=20;
х= -1.
(х+6)(х-3) – (х+3)(х+9)=9;
х2-3х+6х-18-х2-9х-3х-27=9;
-9х=54;
х= -6.
№7. Доведіть, що для будь-якого значення змінної значення виразу (х-2)(х2-х+3) –
-(х2+5)(х-3) дорівнює 9.
(х-2)(х2-х+3) – (х2+5)(х-3)=х3- х2+3х-2х2+2х-6-х3+3х2-5х+15= -6+15=9.
(Слайд №3)
Висновок. (робить учитель) За правилом (алгоритмом) множення двох многочленів у многочлен стандартного вигляду можна перетворювати:
1) добуток двох (і більше) многочленів;
2) 2-й (і вище) степінь многочлена, перетворивши спочатку степінь у добуток;
3) якщо у виразі є інші дії над многочленами, окрім множення двох (і більше) многочленів (або їх степенів), то дії з перетворення такого виразу у многочлен стандартного вигляду виконуються за відомими з початкових класів правилами виконання дій.
(Слайд №4)
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
(Слайд №5)
ІІІ. Застосування вмінь та навичок
Виконання письмових вправ
№1. Замініть степінь на добуток, а потім цей добуток перетворіть у многочлен стандартного вигляду:
1) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415=(х+10)(х+10)=х2+20х+100;
2) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415=(1-у)(1-у)=1-2у+у2.
Виконавши завдання, познайомимося із славетними людьми Київської Русі.
(Слайд №6)ПЕРША ПРАВИТЕЛЬКА-ХРИСТИЯНКА ВЕЛИКА КНЯГИНЯ КИЇВСЬКА ОЛЬГА
(Слайд №7)
ЯРОСЛАВ МУДРИЙ Великий князь київський Ярослав Володимирович (978-1054)
(Слайд №8)
№2. Виконайте множення:
(a3+a2b+b2a+b3)(a-b)=a4-a3b+a3b-a2b2+b2a2-b3a+b3a-b4=a4-b4;
(a4+a3b+a2b2+ab3+b4)(a-b)=a5-a4b+a4b-a3b2+a3b2-a2b3+a2b3-ab4+b4a-b5=a5 – b5.
Виконавши завдання, знайомимося із видатними постатями гетьманства.
(Слайд №9)
ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ГЕТЬМАН ДМИТРО ВИШНЕВЕЦЬКИЙ(? ПІСЛЯ 1563)
(Слайд №10)
Богдан Хмельницький український державний і політичний діяч, військовий писар, гетьман Війська Запорозького. Організатор повстання проти панування шляхти в Україні, яке переросло у Національно-визвольну війну українського народу проти Речі Посполитої. Засновник козацької держави на теренах Центральної України Війська Запорозького.
Іван Мазепа український державний і політичний діяч, гетьман Лівобережної України, гетьман Війська Запорозького обох берегів Дніпра, князь Священної Римської Імперії.
(Слайд №11)
АВТОР ПЕРШОЇ УКРАЇНСЬКОЇ КОНСТИТУЦІЇ ГЕТЬМАН ПИЛИП ОРЛИК (1672-1742)
(Слайд №12)
№3. Спростіть вираз:
1) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415=х2-5х+2х-10-3х+6х2=7х2-6х-10;
2) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415=а3+2а2+а2+2а-3а2-6а+6а+12+2а-12=а3+4а.
А зараз довідаємось про відомих поетів та письменників України.
(Слайд №13)
Тарас Григорович Шевченко (відомий також як Кобзар) український поет, письменник, художник, графік, громадський діяч, філософ, політик, фольклорист.
Микола Васильович Гоголь письменник, драматург, поет, історик, фольклорист Російської імперії українського походження.
(Слайд №14)
Іван Якович Франко український письменник, поет, вчений, публіцист, перекладач, громадський і політичний діяч.
Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка) українська письменниця, перекладач, культурний діяч.
(Слайд №15)
Григорій Савич Сковорода український просвітитель-гуманіст, філософ, поет, педагог.
Михайло Петрович Драгоманов український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, фольклорист, громадський діяч.
(Слайд №16)
№4. Розв’яжіть рівняння:
1) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415;
х2-2х+3х-6-х2+х-4х+4=3х;
-5х= 2;
х= -0,4.
2) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415.
14х-8х2+42-24х=16х+2-8х2-х-3;
-25х= -43;
х=113 EMBED Equation.3 1415.
(Слайд №17)
Вернадський Володимир Іванович український філософ, природознавець, засновник геохімії, біогеохімії та радіогеології, космізму. Академік Петербурзької АН, професор Московського університету. Один із засновників Української Академії наук; став дійсним членом АН України та її першим президентом. Засновник першої наукової бібліотеки в Україні (нині названої його ім'ям).
Михайло Сергійович Грушевський професор історії, організатор української науки, політичний діяч і публіцист, голова Центральної Ради (19171918), академік, автор понад 2000 наукових праць.
(Слайд №18)
Ігор Сікорський український інженер (авіаконструктор) і підприємець. 1918 року емігрував до США, де 1923 року заснував компанію Sicorski Air Engineering. Автор літаків-велетнів «Ілля Муромець», S-29А. Конструктор літака-амфібії.
Каденюк Леонід Костянтинович Герой України, перший космонавт незалежної України.
(Слайд №19)
Олег Костянтинович Антонов радянський авіаконструктор; доктор технічних наук, академік АН УРСР і АН СРСР.
Корольов Сергій Павлович вчений у галузі ракетобудування та космонавтики, конструктор.
Академік АН СРСР. Конструктор перших штучних супутників Землі і космічних кораблів. Під його керівництвом запущено першу міжконтинентальну балістичну ракету, перший штучний супутник Землі, перший політ людини в космос та вихід людини в космос.
(Слайд №20)
Микола Михайлович Амосов український лікар, учений в галузі медицини, біокібернетики; дійсний член НАНУ, директор Інституту серцево-судинної хірургії.
Борис Євгенович Патон український науковець у галузі зварювальних процесів, металургії і технології металів, доктор технічних наук; Президент АН України, Герой України; директор Інституту електрозварювання імені Є. О. Патона НАНУ.
(Слайд №21)
ПЕРШИЙ АВТОГРАФ НА УКРАЇНСЬКІЙ ГРИВНІ. ФІНАНСИСТ ВАДИМ ГЕТЬМАН(1935-1998)
(Слайд №22)
№5. Знайдіть чотири послідовних цілих числа, якщо добуток третього та четвертого на 2 більший за добуток першого та другого.
1 число – х, друге – (х+1), третє – (х+2), четверте – (х+3). Добуток третього та четвертого – (х+2)(х+3), а добуток першого і другого – х(х+1). Їх різниця становить 2. Тому: (х+2)(х+3) – х(х+1)=2;
х2+3х+2х+6-х2-х=2;
4х= -4;
х= -1.
Перше число – -1, друге – -1+1=0, третє – -1+2=1, а четверте -1+3=2.
А хто ж наші сучасники, що славлять Україну?
(Слайд №23)
Лижичко Руслана – співачка, переможець Євробачення.
(Слайд №24)
Подкопаєва Лілія Олександрівна – гімнастка- володарка 45 золотих, 21 срібної та 14 бронзових медалей тільки на міжнародних змаганнях, не рахуючи національних першостей, засновниця і голова Міжнародного благодійного фонду «Здоров'я поколінь».
(Слайд №25)
АНДРІЙ ШЕВЧЕНКО – футболіст.
(Слайд №26)
Віталій та Володимир Клички (боксери).
(Слайд №28)
IV. Підсумки уроку
Виходячи з умінь, які виробили на уроці, прокоментуйте, які послідовні перетворення, за якими алгоритмами треба виконати під час спрощення виразу 13 EMBED Equation.DSMT4 1415.
V. Домашнє завдання
Повторити алгоритм перетворення добутку одночлена на многочлен та двох многочленів у многочлен стандартного вигляду, виконати завдання.
Домашня самостійна робота
Варіант 1
Варіант 2
№ 1. Виконайте дії:
1) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415; 2) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415;
3) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415;
4) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415; 5) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415;
6) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415.
1) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415; 2) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415;
3) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415;
4) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415; 5) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415;
6) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415.
№ 2. Розв’яжіть рівняння:
1) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415;
2) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415.
1) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415;
2) 13 EMBED Equation.DSMT4 1415.
№ 3*. Навколо дачного будинку, довжина якого на 2 м більша за ширину, заасфальтували доріжку довжиною 1 м. Площа доріжки 16 м2. Знайдіть довжину й ширину (розміри) будинку.
13PAGE \* MERGEFORMAT14115
Root Entry