Уроки по биологию Адам н?сілдері


Күні:23.04.15
Сыныбы: 9
Сабақтың тақырыбы:  Адам нәсілдері.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Адам нәсілдері туралы түсінік беру.Дамытушылық:Оқушылардың сабаққа белсенділігін арттыру,ойлау қабілетін дамыту.Тәрбиелік: Оқушыларды ауыз біршілікке, топтасып жұмыс істеуге баулу.
Сабақтың көрнекілігі: Тірек – сызбалар, слайдтар, дүниежүзілік карта
Сабақтың  пәнаралық байланысы:Тарих, география
Сабақтың типі: Білім мен дағдыны қалыптастыру
Сабақтың түрі:Аралас,топтық жұмыс
Сабақтың кілт сөзі: «Адамды адам еткен – еңбек»
 
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
ІІ.Оқушыларды топқа бөлу
ІІІ.Үй тапсырмасын сұрау
1-топ «Қара нәсілділер»
2-топ «Еуропалықтар»
3-топ «Моңғолдықтар»
ІІ Үйтапсырмасын тексеру1. Қазіргі кезде адамның шығу тегін, дамуын зерттейтін ғылым. (Антропология )2. Адам пайда болған заман (Кайнозой)3. Адамның тарихи дамуы( Антропогенез)4. Адамның қазып алынған сүйек қалдықтарын зерттейтін ғылым (Палеонтология)5. Крамоньондықтар кімдерге жатады? (Саналы адамға)6. Қандай адамтәрізді маймылдың бас сүйек құрылысы мен көкірек бөлігінің жазықтығы адамға ұқсас болады? (Гиббон )7. Қандай адамтәрізді маймылдың 385 анатомиялық белгілері адамға ұқсас? (Горилла)8. 1871 жылы шыққан «Адамның шығу тегі және жыныстық сұрыпталу» еңбегінің авторы кім? (Ч.Дарвин )9. Өте ертедегі адам – Қытай адамы (Синантроп )10. Еңбек ойлау,сөйлеу,іс-әрекет қай факторына жатады? (Әлеуметтік )
11. Грекше «саналы адам» қалай аталады? (Homo sapiens)
12.Ертедегі адамдарды қалай атаған? (Неандертальдықтар)
13.Ертедегі адамдар қай жерлерде қоныстанған? (Үңгірлерде)
14.Питекантроп деген сөз қандай ұғымды білдіреді? (Маймыл адам)
15. Адамның қазып алынған сүйек қалдықтарын зерттейтін ғылым (Палеонтология)
ІІІ.Жана сабақ
Адам нәсілдері
Адамның  барлығы да саналыадам (Homosapiens)  түріне  жатады. Барлықадамдардыңанатомиялық  және  физиологиялық  құрылысы 
жағынан  бірдей, тек  морфологиялық  айырмашылықтары мен  ғана  ерекшеленетін  бірқатар  белгілері  бар. Атап  айтқанда, дене  бітімі, бет  пішіні,  терісініңтүсі, шаш, ерін.  Осы  ерекшеліктерінебайланысты  адамдар 3 нәсілге  бөлінеді.: негройдтық (қара), еуропойдтық (ақ), монголойдтық (қоңыр).
  Жер бетінде қазіргі кезде өмір сүріп жатқан адамдардың бәрі де бір ғана түрге жатады. Оны биологиялық жүйелеу де саналы адам деп аталады. Бұдан басқа адамның басқа организмдерден ақыл – ой, сана арқылы ажыратылатыны айқын байқалады.
Француз ғалымы Ф. Бернье 1684 жылы «нәсілдер» терминіненгізді.
Негроидтықнәсіл : шашатары бұйра, қара түсті, терісі нің түсі де қара, сақал – мұрты баяу өседі. Мұрны жалпақ, бет пішіні сопақша, көздер іүлкен, еріндерінің қалыңдығы айқын байқалады.
Европоидтықнәсіл: Ұзын бойлы, шашы ұзынсалалы, әрі ,ашық терісі ақшыл түсті. Олардың бет пішін ісопақша, мұрты мен сақалы тез өскіш, қыр мұрынды, жұқа ерінді болып келеді.
Монголоидтықнәсіл. Шаштар ы қатты әрі ұзынсалалы, терісінің түс қоңырқай, сақал мұрты баяу өседі. Көбіне орта бойлы, жалпақ бетті, мұрын пішіні де жалпақ, көздер іқысықтау, еріндерінің қалыңдығы орташа болып келеді.
Бекіту тапсырмасы: 1. «Шығармашылық деңгей»(постер қорғау)
Қорытынды.

І – топқа: 1.Адамның сүтқоректілергеұқсасбелгілеріната?
2.Рудиментті мүшелердеген не?
ІІ- топқа: 1.Атавизм деген не?
2.Адам эволюциясындақандайкезеңдердіажыратады?
ІІІ – топқа: 1.Адам эволюциясындағыәрбіркезеңніңадамдарыныңтұрмыс – салтерекшеліктеріната?
2. Адам эволюциясыкезеңдерінретіменатап, денеқұрылысындағыерекшеліктердіата?
Үйтапсырмасынпысықтағаннанкейін,  жаңасабақтыңжоспары мен мақсатыментаныстыру.
Жаңасабақтыңжоспары:
Адам нәсілдері
Нәсілтануғылымы
Әлеуметтік дарвинизм
Жаңасабақтыбастамасбұрыноқушыларғапроблемалысұрақтарберіледі.
Үшнәсілдіңсуреттерінкөрсетіп, солтуралы не білетіндіктерінсұрау арқылыжаңасабақтытүсіндіру.
Мұғалімніңкіріспесөзі: Жербетіндеқазіргікездеөмірсүріпжатқанадамдардыңбәрі де бірғанатүргежатады. Оны биологиялықжүйелеудесаналыадамдепаталады. Бұданбасқаадамныңбасқаорганизмдерденақыл – ой, сана арқылыажыратылатыныайқынбайқалады.
Француз ғалымы Ф. Бернье 1684 жылы «нәсілдер» терминіненгізді.
Негроидтықнәсіл :шашатарыбұйра, қаратүсті, терісініңтүсі де қара, сақал – мұртыбаяуөседі. Мұрныжалпақ, бет пішінісопақша, көздеріүлкен, еріндерініңқалыңдығыайқынбайқалады.
Европоидтықнәсіл: Ұзынбойлы, шашыұзынсалалы, әрі ,ашықтерісіақшылтүсті. Олардың бет пішінісопақша, мұрты мен сақалы тез өскіш, қырмұрынды, жұқаеріндіболыпкеледі.
Монголоидтықнәсіл. Шаштарықаттыәріұзынсалалы, терісініңтүсіқоңырқай, сақалмұртыбаяуөседі. Көбіне орта бойлы, жалпақбетті, мұрынпішіні де жалпақ, көздеріқысықтау, еріндерініңқалыңдығыорташаболыпкеледі.
Моноцентризмдіктұжырым.
Гректің «monos» «бір» дегенмағынаныбіліреді.
Латынның «Centrum»  «орталық» дегенсөздібілдіреді.
Полицентризмдіктұжырым
 Гректің  «Polys» дегенмағынаныбіліреді.
Әлеуметтікдарвинизмгебайланыстысұрақберіледі.
Матералистіккөзқарасдеген не?
Идалистіккөзқарасдеген не?
Жаңасабақтықорытындылауүшінкестетолтырылады.:
ІІ. «Ой сергіту» шарты бойынш үйтапсырмасын сұрау
Нәсілдер Ерекшебелгілері Таралғанжерлері
     
Сабаққорытындыланады.
ІҮ. Сабақтағыоқушылардыбағалау.
Ү.Үйгетапсырма: А,Б, С деңгейліктапсырмалардыорындау.
Ұстаздар сайтыАвторы:
Сайт жаңалықтарынанхабардарболыпжүріңіздер

Жарияланды 28-01-2014, 00:19 Категориясы: Биология 
Биология 11 - сыныпСабақтыңтақырыбы: Адам нәсілдері. Нәсілшілдіктісынау.Адам нәсілдері. НәсілшілдіктісынауСабақтыңмақсаты:Білімділік:Биология пәнінен «Адамныңшығутегі» тарауынхалықтыңданалықсөздерімен, нәсілдік, тектілікұғымдарыменбайланыстыру.Дамытушылық: Оқушылардынақылсөздердіңмазмұнынөзойыменқорытындыжасауғаүйрету.Тәрбиелілік: Оқушылардыадамгершіліккетәрбиелеу.Сабақтыңтүрі: аралассабақСабақтыңәдісі: көрнекібаяндау. СТО элементінпайдалануСабақтыңпәнаралықбайланысы:Сабақтыңкөрнекілігі: сызба - нұсқа, тірек - сызба, кесте.Сабақтыңбарысы: І. Ұйымдастырубөлімі.Амандасу. Сабаққаәзірлеу. Түгендеу.ІІ. Ой сергітусұрақтары:1. Қазіргкездеадамныңшығутегін, дамуынжәнеқазіргікезгедейінгіқалыптасуынзерттейтінғылым. (Антропология )2. Адам пайдаболғанзаман (Кайнозой)3. Адамныңтарихидамуы( Антропогенез)4. Адамныңқазыпалынғансүйекқалдықтарынзерттейтінғылым (Палеоантропология)5. Крамоньондықтаркімдергежатады? (Саналыадамға)6. Қандайадамтәріздімаймылдың бас сүйекқұрылысы мен көкірекбөлігініңжазықтығыадамғаұқсасболады? (Гиббон )7. Қандайадамтәріздімаймылдың 385 анатомиялықбелгілеріадамғаұқсас? (Горилла)8. 1871 жылышыққан «Адамныңшығутегіжәнежыныстықсұрыпталу» еңбегінің авторы кім? (Ч.Дарвин )9. Өтеертедегіадам – Қытайадамы (Синантроп )10. Еңбекәрекеті, сөз, ойлауантропогенездіңқозғаушыкүшініңқайфакторынажатады? (Әлеуметтік )ІІІ. Жаңасабақтымеңгерту.1. Электрондықоқулықпенжұмыс. Адамныңтүрлінәсілдері.2. Қосымшамәліметтер. Жершарындағыбарлықнәсілдернегізгібелгілеріжөніненөзараұқсас. Миклухо – МаклайЖаңа Гвинея тұрғындарыныңарасындакөпжылболып, австралоидтықкішінәсілгежататынпапуастардыңмәденидамуы мен ой – өрісібасқахалықтарданбірде – бір кемеместігінкөрсеткен - ді. Адамзаттың ой – өрісіжәнеойлауқабілетінәсілінесәйкесеместігін И. М. Сеченов пен Н. Г. Чернышевский де дәлелдепберді.«Жерінеқарайадамы» дейдіқазақ.ІІІ. Сабақтыбекіту.1. Венн диаграммасынқұрастыру.2. Сөзжұмбақшешу.Сөзжұмбақтыдұрысшешкендеортадағыерекшебөлініпкөрсетілгенторкөздебірнәсілдіңатышығады.1. Ахметов2. еуропоид3. Бернье4. Энгельс5. еуропоид6. полицентризм7. моноцентризм8. Тимирязев9. үндіс1. Қазақхалқы мен үндіснәсілініңарасындаұқсастық бар екендігінайтқанғалым.2. Нәсілдердіңбіртобы.3. Нәсілдертуралыұғымдығылымғаенгізгенғалым.4. Әлеуметтік дарвинизм теориясынсынағанқоғамқайраткері.5. Нәсілдердіңбіртобы.6. Нәсілдердіңтаралуытуралыпікір.7. Нәсілдердіңтаралуытуралыпікір.8. Әлеуметтік дарвинизм теориясынорысғалымы.9. НәсілдердіңСолтүстікАмерикадатарағантобы.Шешуі: Монголоид.3. Проблемалықсұрақ: Қазақхалқыныңсалт – дәстүріндежүзге, руғабөлінушілік бар! Сізосыменкелісесізбе? (ия, жоқ).4. «Қол - еңбекмүшесіемес, олөзіеңбектіңөнімі» тақырыбында эссе жазу.ІV. Үйгетапсырма беру.VІ. Оқушылардыбағалау.
Антропогенез факторлары. Адам нәсілдері
Жарияланды 14-02-2014, 04:52 Категориясы: Биология 
Сабақтыңтақырыбы: Антропогенез факторлары. Адам нәсілдеріСабақтыңмақсаты:Білімділік: Антропогенез факторлары, Адам нәсілдерітуралытүсінік беру.Дамытушылық: Оқушылардыңсабаққабелсенділігінарттыру, ойлауқабілетіндамытуТәрбиелік: Биология пәнінеқызығушылығынарттыру.Сабақтыңтүрі: араласСабақтыңәдісі: баяндауСабақтыңкөрнекілігі: интерактивтітақта, суреттерСабақтыңбарысы:І. ҰйымдастырукезеңіІІІ. НегізгібөлімАнтропогенез факторлары. Ертекездегікезеңдердегіқозғаушыкүштерісолбұрынғыфакторлар: тіршіліүшінкүрес, табиғисұрыпталу, тұқымқуалау /негізіненалғандамутациялықжәнеүйлесімді/өзгергіштігіболыпсаналады.Антропогенездіңекіншікүшті факторы - қарым - қатынас, ұжымдасыпөмірсүру./схема арқылытүсіндіру/1. Сызба:Қоғамдықфакторлар• Еңбек• Қарым - қатынас• Тәрбие беру• Ұжымдасыпөмірсүру2. Сызба:Адам нәсілдері• Еуропеоидтік• Монғолоидтік• Негроидтік3. СызбаЕуропеоидтынәсілдергетәнбелгілер• Терісі -ақшыл• Шашатары–аздаптолқындынемесетік• Мұрындары–ұзыншакелгеншығыңқы• Танаулары- тар• Еріндері -жұқа• Ер адамныңбеті–қалыңсақал мен мұртөседі4. Сызба:МонғолоидтықнәсілдергетәнқасиеттерТерісініңтүсі–қоңырқайнемесеақшылЕріндері мен мұрындарыныңкөлемі - орташаКөздері - қысыңқыБет сүйегі - шығыңқыБет пішіні–жалпақбіртегісШаштары - қайратты, тікболады5. Сызба:НегроидтықнәсілдергетәнбелгілерТерісініңтүсі - қарақошқылМұрындары - жалпақМұрттары - өтесирекТанаулары - кеңЕріндері - қалыңШаштары - толқындынемесебұйраІҮ. ДәптерменжұмысҮ. Қорытындылау: «Суреттерсөйлейді» ойыны/ суреттердіпайдаланаотырыпқорытындылау /ҮІ. Үйгетапсырма: Адам нәсілдеріҮІІ. Бағалау
Назар аударыңыз! Жасырынмәтіндікөруүшінсізгесайтқатіркелуқажет.
КеріқайтуМатериалрейтингісі:
0
Барлықдауысбергендер: 0
Ілмексөздер: Антропогенез факторлары, адамнәсілдері, сабақжоспарыбиологияЖариялаған Гаухара   Оқылды: 5090 (рет)   |   Пікірлер: 0   Баспағашығару    
Басқажаңалықтардыоқу:
Добавить рекламное обьявлениеАфрика халқы. Атмосфераныңмаусымдықциркуляциясы (География)
Адамныңдамуы (Биология)
Адам нәсілдері. Нәсілшілдіктісынау (Биология)
Табиғисұрыпталу – эволюцияныңқозғаушыжәнебағыттаушыкүші (Биология)
Ортафакторлары, оғанбейімделужәнетіршілікформалары (Биология)