Математика. Санды те?діктер, те?сіздіктер ж?не ?рнектер мен те?деулер. 4-сынып
Сабақтың тақырыбы: Санды теңдіктер, теңсіздіктер және өрнектер.Теңдеулер
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушылармен Алгебраның элементтерін (өрнек түрлері, құру, оқу, жазу, мәнін табу, салыстыру, теңдеу және оны шешу) пысықтау. Арифметикалық амалдардың түрлері мен қолданылуы, реті туралы білімдерін пысықтау.
Дамытушылық: Арифметикалық амалдар, есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын дамыту. Оқушының есептеу дағдыларын дамытуға арналған жаттығулар арқылы логиканы дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік:
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Арифметикалық амалдар
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі..
Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Оқулықпен жұмыс.
1. Кесте бойынша есептер құрастыру.
Бағасы
Саны
Құны
100 теңге 5 ? теңге
100 теңге 7 ? теңге
100 теңге 8 ? теңге
100 теңге х ? теңге
Алгебраның элементтері
теңдеу теңдік
теңсіздік әріпті өрнек
2. Неше теңдеу, неше теңдік, неше теңсіздік, неше санды өрнек, неше әріпті өрнек бар?
Х+92=192 7×4-8=36:4×5 384:4+902
234-х=134 42:7 >72:8 х:7=8
63:х=9 (а+9)−209 б×5=45
3. Өрнек құр және оның мәнін тап:
(200+300):5=100
(400−200):5=40
(600−500) ×3=300
(200+100)×2=600
4,5 тапсырмалар салыстыру.
6. 100−ге дейін ондықтармен сана
1000−ға дейін жүздіктермен сана
100−ден бастап кему ретімен жүздіктермен сана
1000−нан бастап кему ретімен жүздіктермен сана
7.
2 м × 3 6 м:3 3 т × 2 6 т :2
20 дм × 3 60 дм :3 30 ц ×2 60 ц :2
200 см × 3 600 см :3 300 кг ×2 600 кг :2
9. Сандардың жазылуында әр цифр нені білдіреді?
а) 459, 495, 549, 594, 954, 945
ә) сандарды жаз, разрядтық қосылғыштарға жікте:
888=800+80+8
808=800+8
880=800+80
800
Оқушының есептеу дағдыларын дамытуға арналған жаттығулар орындау 10−тапсырма
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: 8