Урок із зарубіжної літератури на тему Джон Кітс – англійський поет – лірик. Вірш «Про коника та цвіркуна» (5 клас)
Зарубіжна література
5 клас
Тема: Джон Кітс – англійський поет – лірик.
Вірш «Про коника та цвіркуна»
Зарубіжна література
5 клас
Тема: Джон Кітс – англійський поет – лірик. Вірш «Про коника та цвіркуна».
Мета: Познайомити учнів із біографічними відомостями про життя та творчість англійського поета Джона Кітса, розвивати навички словесного малювання, аналізувати прочитане, виховувати любов до природи.
Обладнання: Портрет Джона Кітса,презентація,малюнок-очікувань «Літо», «стеблинки-очікувань», зображення цвіркуна,аудіо запис «Спів цвіркуна» та пісня «Колискова»
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.
Поезія - музика слів.
Т. Фуллер
Хід уроку
І.Організаційний момент. Очікування (Діти записують свої очікування на «стеблинки-травинки» й прикріплюють до малюнка «Літо»).
Слово вчителя:
Світ поезії чарівний і неповторний. Він може схвилювати людину, пробудити в душі різні почуття й переживання. Особливо, коли поетичне слово створене справжніми майстрами, що можуть торкнутися струн людської душі. Поезія відображає те, що відбувається в душі людини. Людина й природа гармонійні, бо їх настрої тісно переплітаються , змінюються від радісного очікування до світлого суму. (Робота з епіграфом-
Поезія - музика слів.)
Чи прислухались ви до мелодії рідної землі? Чи були зачаровані лагідним сонячним світлом,що огортає все довкола?
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.Робота над портретом.
- На портреті зображено Джона Кітса. Що ви можете сказати про цю людину?
2. Знайомство з біографією поета. Метод «Ажурна пилка».
Джон Кітс англійський поет. Його батько був власником платної стайні. У 1804 р. Сталася страшна трагедія у сім’ї- батько розбився, впавши з коня. Мати теж рано померла від сухот. Залишилося четверо синів, з яких Джон був найстаршим, і сестра . Вихованням дітей та опікою перейнялася бабуся Аліса Дженнінгс. Сонет «Як голуб з танучої пітьми...», написаний з нагоди її смерті у 1814 p., вважається одним із перших віршів Кітса. У 1803 p. Кітс почав навчатися у приватній школі у містечку Енфілд, що на північ від Лондона. У 1811 р. в розташованому неподалік Едмонтоні, де родина проживала з 1805 p., він найнявся учнем до хірурга та фармацевта, щоби з 1815 р. продовжити вивчення медицини у лондонському госпіталі Гая. Наступного року він склав іспит, що давав право займатися медичною практикою, однак двома місяцями раніше 5 травня в газеті Лі Ґанта «Ігземінер» з'явився його перший опублікований вірш «Сонет про самотність» . Кітс відмовився від медичної кар'єри і присвятив себе літературі. У своїй творчості Кітс переймався ідеєю думка про Красу, про красу природи.Його кумир- Шекспір. Вірші Кітса прості.Про прекрасне він говорить цілком природно, віднаходячи його всюди: і в літньому сюрчанні коника, і в запічній пісні цвіркуна.Краса ,на його думку,вічна! Він здійснив подорож до природи. Влітку 1818 р. він відвідав Шотландію, Ірландію... Гірський краєвид цих місць залишив у душі поете незабутні враження. Кітс написав багато творів. Українською мовою твори Кітса переклали В. Мисик, Д. Павличко, Г. Кочур, Д. Паламарчук, Яр Славутич, Г. Носкін та ін.
3. Словникова робота . Символ уроку - коник( цвіркун) . Учитель демонструє зображення комахи й прикріплює на малюнок-очікувань.
Цвіркун мешкає там,де теплий і сухий клімат. Недорозвинені крила не дозволяють цвіркунові літати, тому в пошуках їжі він пересувається виключно по землі. Характерний скрекіт цвіркуна - це звуки, створювані в результаті тертя правим крилом особливих жилок, що знаходяться на лівому крилі. Цвірчання добре чути, оскільки резонатором звуків є підняті крила. У холодну дощову погоду цвіркуни мовчать, а в сонячні дні цвірчать безперервно всю добу.
(Аудіозапис «Спів цвіркуна»)
4. Виразне читання вчителем вірша «Про коника та цвіркуна» в перекладі В. Мисика.
5. Бесіда :
- Які ваші враження від вірша?
-Які звуки ви почули?
-Які почуття викликав цей вірш?
-Якби ви були художником, які б намалювали картини?
6. Виразне читання вірша «Про коника та цвіркуна» учнями.
Слово вчителя: Композиція вірша складається з двох частин:
1.Жаркий літній полудень, все живе завмерло, лише звучить невтомний голосок коника.
2.Зимове мовчання крижане, пісня цвіркуна лунає з-за печі.
Поет утверджує думку про вічний рух життя. Поезія звучить оптимістично, піднесено - емоційно. Поет,змальовуючи красу природи, використовує антитезу – протиставляє спеку, втомлених птахів коникові, а довгу зимову крижану ніч та тишу – цвіркунові та теплу. Поет утверджує думку про те, що поезія землі не вмре ніколи. Адже поезія землі – це життя!Ідея твору - поезія землі не знає смерті!
(Аудіозапис «Спів цвіркуна»)
ІV.Підсумки.
Гра «Продовж речення»
- Сьогодні на уроці ми познайомилися
- Мені запам’яталося
- Головна думка вірша «Про коника та цвіркуна»
- Вірш можна поділити на частини.
- Автор використовує такі засоби художньої виразності
Звучить запис пісні «Колискова» (у пісні є згадка про цвіркуна)
V.Домашнє завдання.
1. Виписати епітети, метафори, уособлення із поезії Джона Кітса «Про коника та цвіркуна».
2. За бажанням намалювати картини природи, які ви уявили, читаючи поезію Джона Кітса.
3.Пригадати пісні, в яких зустрічається коник (цвіркун).
Джерела:
1.[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ].
2.[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ][ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]
3.[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]
4.ukrtvory.org.ua/konik-i-tsvirkun-porivnyal.
5. www.ukrlib.com.ua ... [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]
6.tvory.net.ua/zarubizhna_literatura/.../kits.ht.
7.www.ukrlit.vn.ua/zaruba/.../kits.html
Шрифт абзацу за промовчаннямЗвичайна таблицяНемає списку