Тема урока: ?адыр Мырзалиев — а?ын. Урок составлен с элементами критического мышления
Бекітемін: ____________________
«Шахтинск қаласы әкімдігінің №1 Гимназисы» КММ директоры
С.Ю. Суханова
«______»__________________ 2014 жылы
Келісілді: ____________________
Оқу ісінің орынбасары Ш.Қ. Ахметова
Ашық сабақ жоспары
Пән: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Қадыр Мырқалиев.
Мұғалім: Танабаев Сакен Нуркешевич
Шахтинск-2014
Қарағанды облыс, Шахтинск қаласы
«Шахтинск қаласы әкімдігінің №1 гимназия» КММ
Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі Танабаев Сакен Нуркешевич
Пән: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Қадыр Мырқалиев.
Сабақтың тақырыбы: Қадыр Мырзалиев – ақын.
Сабақтың мақсаты: білімділік: Қазақтың көрнекті ақыны Қадыр Мырзалиевтің өмірі мен шығармалары туралы түсінік беру, тұйық етістік, жалқы зат есімді қайталап, білімдерін практикада қолдануға жаттықтыру; дамытушылық: ойлау, есте сақтау, көру қабілеттерін дамыту, байланыстырып сөйлеу тілін дамыту, ой - өрісін кеңейту, танымдық қабілетін арттыру; тәрбиелік: қазақтың ұлы адамдарын құрметтеуге, олардың қазақ әдебиетіне қандай үлес қосқанын білуге тәрбиелеу, бір - бірін тыңдауға тәрбиелеу.
Көрнекілік материал: үлестірмелі материалдар, интербелсенді тақта, оқулық,
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, іздендіру, өз бетінше жұмыс, әңгімелеу, өз пікірін айта алу.
Ескерту: презентация.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Сәлемдесу, түгендеу, оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру.
Бағалау парақтарын тарату.
ІІ. Жаңа тақырыпқа шығу. Қызығушылығын ояту.
Кіріспе. 3-5 минут.
- Сәлеметсіздер ме! Қазір қай жыл мезгілі?
- Сабағымызды бастамас бұрын бір-бірімізге жылы тілектер айтайық.
Мұғалім: - ... , мен жақсылық тілеймін.
- ... , мен ашық аспан тілеймін.
- ... , мен тыныштық тілеймін.
- ... , мен ұлы жеңістер тілеймін.
- ... , мен зор денсаулық тілеймін.
- ... , шаттық тілеймін.
- ... , мен қуаныш тілеймін.
- ... , мен ақ жол тілеймін.
- ... , мен сәттілік тілеймін.
- ... , мен жақсы баға алуға тілеймін.
- ... , мен мол білім тілеймін.
III. Негізгі кезең.
- Бүгін сабақта қазақ халқының ақыны Қадыр Мырзалиев жөнінде мәтінді оқып, талдаймыз. Тапсырмаларды орындаймыз.
Өткен сабақтарымызда өткен жалқы есімдер мен тұйық етістіктерді қайталай отырып, практикада жұмысымызды жасалғастырамыз.
Ең алдымен екі топқа бөлінеміз, әр топтан «Лидерді» сайлаймыз.
Жақсы, күнделіктерің «5» пен «4»-ке толсын!
2. Жаңа сөздермен танысу. 158 бет. 7 минут.
Басылу – издаваться - шығару
жинақ – сборник- кітап
жарық көрген – были изданы – басылған, жарияланған
жыр табағы – пластинка – диск, кассета
жауапты хатшы – ответственный секретарь - көмекші
орынбасар – заместитель - атқарушы
шығармашылық – творчество- туынды
жекелеген өлеңдер – некоторые избранные стихотворения
Берілген жаңа сөздерге синоним сөздерді табу. Тақтаға жазу. Екі үш сөзбен мысал келтіру.
Ассоциациялар:
издавать – выдавать
сборник- книга
появились на свет – были изданы, родились
пластинка – диск, кассета
ответственный секретарь – помощник
заместитель – исполняющий обязанности
творчество- творение
3. Айтылым. Мәтінді оқу, талдау. 3 минут
Қадыр Мырзалиев туралы мәтіннен, ең маңыздысын анықтау. (4 - 5 сөйлем). Бірнеше оқушының жауабын тыңдап, қателерін түзетіп, өзі баға қояды. 157 бет, 1-тапсырма. 5 минут.
Қадыр Мырзалиев кім?
Ол қайда оқыды?
Оның қандай еңбектері бар?
4. Жазылым – дәптермен жұмыс. 5 минут.
Тапсырма. Кестені толтыру.
Кім? Туған жылы, жері Оқыған жері Атқарған қызметі Шығармалары Марапаты
Қадыр Мырзалиев Тапсырма: Дұрыс, бұрыстығын анықтау.. (өз - өзін тексеру). Ауызша орындау. 5 минут.
Сөз тіркес Дұрыс, Бұрыстығын анықтау
Өлеңі тұңғыш Қадырдың Қадырдың тұңғыш өлеңі
Жарияланды жеке болып кітап Жеке кітап болып жарияланды
Табағы жарық жыр көрді Жыр табағы жарық көрді
Меңгерушісі сын бөлімінің Сын бөлімінің меңгерушісі
Ауысты, редакциясына, журналының, әдеби, Әдеби журналының редакциясына ауысты
Тапсырма: Мәтіннен жалқы есімдерді табу (жалқы зат есімдермен жұмыс, ереже деген сөзге басқанда, оқушы ережені еске алады). 5 минут.
Тапсырма: Мәтіндегі етістіктерді тұйық формаға айналдыру. (өз - өзін тексеру). 10 минут.
5. Тілдесім. Мәтіннен кейін берілген сұрақтарға жауап беру (мәтін бойынша). (бір - бірін тексеру) 158 бет, 2-тапсырма.
IV. Рефлексия. Оқушылар сұраққа байланысты оқушы өткен сабақ туралы өз пікірін айтады. 5 минут.
V. Бағалау: Оқушылар рейтинг парақтарында ұпайларын санап, мұғалімге тапсырады. Мұғалім кім қалай жұмыс істегенін талқылау жүргізеді.
VI. Үй тапсырмасы: 1) Қадыр Мырзалиевтің «Септеу» өлеңін жаттап келу; 2) 158бет, 2 – тапсырма. Жазбаша орындау.