М?тінді теру ережесі. М?тін бойымен жылжыту
«Бекітемін»
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: Г.Тұрбекова
Информатика пәнінің мұғалімі: Бабаджанова А.З
Информатика Күні 06-11.02.2017ж. Сынып 5 а,ә,б,в,г,ғ,д,е,ж
Сабақтың тақырыбы Мәтінді теру ережесі. Мәтін бойымен жылжыту
Мақсаты оқушыларға Word Pad мәтіндік редакторы туралы жалпы мәлімет беру
өмірмен салыстыруға үйрету
Топта бағалауға баулу
Жұмыс нәтижесі Word Pad мәтіндік редакторы туралы кең түсінік қалыптастыру;
Бір-бірін оқытуы, бірін-бірі тындауы арқылы бір ұжым қалыптастыру;
Берілген сұрақтар арқылы ойлау қабілеттерін, жауап беру шапшаңдығын анықтау;
Өмірмен байланыстырып болашақтың жоспарын жасауға үйренеді
Топта бағалай алатын болады, алған білімдерін күнделікті өмірмен байланыстыра білуді үйренеді, қосымша деректермен жұмыс жасауды үйренеді, ғылыми көзқарасы қалыптасады. Пікірлерін айта алады,өзіндік ойын ортақ пікірге келтіріп отырады, көпшілікте өзін-өзі реттейді.
Сілтеме Е.А.Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.Қ.Әбенов, Арман-ПВ-2014
Әдіс-тәсілдер өзін-өзі бағалауға ықпал ету. Жаңа әдіс – тәсілдер.
Ресурстар оқулық, мұғалімге арналған нұсқаулық, стикерлер, маркерлер.
Сабақтың өтілетін уақыты 45 минут
Сабақ жоспары Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою
Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша
Рефлексия
Үйге тапсырма
Ойлауды Блум
бойынша жіктеу Мақсат Тапсырма түрі.
Түрткілер. Нәтиже Бағалау
критерийлер дескриптор Ұпай Жиынтық баға
Білу Үй тапсырмасын сұрауда әр топқа өтілген тақырыпты пысықтау мақсатында жадында қалған білімдері мен экономиканың кезеңдері өткенін қалай меңгергендігіне байланысты пікірлерін сұрақ жауап арқылы анықтау.
Қызығушылығын ояту. Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру үшін
І.Сұрақ жауап.
1. Қарапайым мәтіндік редактор дегеніміз не?
2. Мәтіндік редактордыңтерезе құрылымы қандай?
3.Мәтіндегі жаңа абзацты қалай құрамыз? Сұрақтар қою арқылы қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді.
Оқушылар үй жұмысы бойынша берілген тапсырмаларды алдымен жұпта, содан соң топта талқылайды, баяндамашы жауап береді. Білім деңгейін зерделеу Тапсырма толық жасалды 3 Тапсырма жартылай жасалды 2 Тапсырма жасалмады 1 Түсіну Мәтіндермен жұмыс істегенде кейде оларды біріктіруге, кейде фрагменттіерді әр құжаттардан алып, оның жаңасын құруға тура келеді. Егер барлық құжаттарды әртүрлі ережелер бойынша құратын болсақ, онда нәтижесінде мәтін көріксіз болып көрінеді. Мысалы, сендер дәптердің шетінен бастап жазбайсыңдар ғой ? Біз бұған дейін бірнеше құжатқа мәтін теру ережелерін айттық, енді олардың бәрін атайық:
Бас әріпті немесе символды жоғарғы регистрден енгізу үшін Shift пернесін басып, жібермей ұстап тұру керек.
Бір бос орын сөздердің арасына және тыныс белгілерінен кейін қойылады .
Enter пернесін абзацтың соңында басады. Жолдарды тасымалдау автоматты түрде жүзеге асады.
Мәтін бойынша жылжу
Курсорды мәтін бойынша стрелкалармен Home, End, PageUp, PageDown пернелерімен жылжытуға болады. Егер құжат беті көп болса, мәтіннің соңына бірден қалай жетуге болады ? Көмекке Ctrl+End пернелер тіркесімі келеді. Компьютердегі тәжірибелік жұмыс
Компьютерде оқушылар бірлесе жұппен немесе топпен орындайды.
Өзің орында!
1.Мәтінді тер.
2. Бірінші жолды бас әріппен және өлшемі 18-қаріппен, ал қалған мәтінді 14-қаріппен тер.
3. "ҚАУІПСІЗДІК ТЕХНИКАСЫ БОЙЫНША НҰСҚАУ" жолын белгілеп, Жартылай қалың қарпімен тер.
4. Қауіпсіздік техникасы нұсқауында "Тыйым салынвды", "Жұмыс кезінде", "Жұмыс тәртібі" сөздерін белгілеп, Курсив және Асты сызылған қарпіне таңдап, көркемдеу.
Оқушылар өткен сабақты еске түсіріп, графикалық редактордың барлық мүмкіндіктерін қолданып компьютерде практикалық жұмыс жасайды. Тақырыптың басты идеясын табу Тапсырмаларды толық орындады 3 Тапсырмаларды жартылай орындады 2 Мүлдем орындай алмады 1 Қолдану Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру. Компьютерде тәжірибелік жұмыс орындау
Wordpad мәтіндік редакторында мақал- мәтел теру және безендіру
1. Жеті жұрттың тілін біл,
Жеті түрлі білім біл
2. Көре-көре көсем боласың,
Сөйлей-сөйлей шешен боласың
3. Еңбек етпесең, елге өкпелеме,
Егін екпесең, жерге өкпелеме
4. Жақсының ашуы-шай орамал кепкенше,
Жаманның ашуы- басы жерге жеткенше.
5. Үлкенді сыйласаң- қадірлі боларсың,
Кішіні сыйласаң- құрметті боларсың. Практиканы тәжірибеде үйлестіре алады Іс-тәжірибеде үйлестіре алды Тапсырма толық жасалды 3 Тапсырма жартылай жасалды 2 Тапсырма жасалмады 1 Талдау Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау,
ой шешімін табу. Компьютерде бір-біріміңізге тілек жазыңдар, әріптерді түрлі-түспен бояңдар. Практиканы тәжірибеде үйлестіре алады Іс-тәжірибеде үйлестіре алды Тапсырма толық жасалды 3 Тапсырма жартылай жасалды 2 Тапсырма жасалмады 1 Жинақтау Тақырып бойынша алған білімдерін жинақтайды, тапсырманы орындау барысында Шығармашылық тапсырма
Суретке қарап мәтін құра
Практиканы тәжірибеде үйлестіре алады Іс-тәжірибеде үйлестіре алды Тапсырма толық жасалды 3 Тапсырма жартылай жасалды 2 Тапсырма жасалмады 1 Бағалау Дүниетанымын кеңейту. Практикалық жұмыс
Бақылау сұрақтары.
Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді. «Өзін – өзі бағалау» арқылы Креативті 3 Ойы жүйелі, тың ойлы емес 2 Жалпыға ортақ ой 1