Урок по теме “Food and Health”


Урок по теме “Food and Health”
Учитель: Леплёва Ольга Васильевна МБОУ СОШ №12
Характеристики урока.
Уровень образования: основное общее
Класс: 7Предмет: английский язык
Тема урока: “Food and Health”
Цель урока: обобщить и систематизировать знания учащихся по теме «Еда и здоровье»
Задачи урока:
Образовательные: развитие навыков говорения, аудирования, чтения, письма по теме “Food and Health”; отработка произносительных навыков.
Развивающие: развитие мотивации к изучению иностранного языка, навыка языковой догадки, интеллекта, памяти, совершенствование внимания.
Воспитательные: создание условий для формирования ясных представлений школьника о здоровом питании; воспитание умений работать в группах и самостоятельно.
Тип урока: комбинированный
Используемое оборудование: компьютер, проектор, экран
Используемые ЦОР (цифровые образовательные ресурсы): мультимедийные презентации
Краткое описание урока:
Урок построен по комбинированному типу: фонетика, лексика, чтение текста, восприятие речи на слух, творческое задание. Все этапы урока направлены на воспитание культуры питания как составляющей здорового образа жизни. Выполняя увлекательные задания, учащиеся одновременно расширяют свои понятия о «полезной» и «неполезной» пище, анализируют продукты, которые они употребляют каждый день и выводят общую формулу здорового питания.
Ход урока
Организационный момент.
II. Постановка цели урока.
Teacher: Today we’ll have a lesson according to our topic “Food and health” and we’ll speak about tasty, healthy, unhealthy/useless/junk food.
You’ll work in pairs. At the end of our lesson we’ll need to make menus for breakfast, lunch and dinner.
Well, we start our work!
III.Речевая разминка.
1.Now let’s play “the brain storm”. Remember the words to the topic “food”. What comes to your mind when you hear the word “food”?
2. Let’s continue warming up our vocabulary. Listen to me and try to complete some sentences using necessary words.
Вкуснотища! …very good! Пищу называют ...food . Для шарика, для друга, Припас я сахар … sugar. Масло нужно всем ребятам. Масло по-английски …butter. Так и лезет ко мне в рот Этот вкусный бутерброд. Сверху …butter Снизу …bread Приходите на обед. Всегда ты сладкий ждешь сюрприз. Конфетки по-английски – …sweets. Я все варенье это съем. Варенье по-английски – …jam. Без соли борщ не лезет в рот. Соль по-английски просто …salt. Это вовсе не каприз Сыр мы называем – …cheese. Молоко я пить привык Молоко иначе – …milk. Мясо жарится, шкварчит Мясо по-английски – … meat. Ведро воды вы принесете? Вода, водичка будет – … water. Пирожки, налетай! Пирожок иначе – … pie. Морковку ешь, в ней каротин! Да, carrot есть, а где же «ин»? Рыбу ловишь – не шумишь, Рыба по-английски – …fish. Слива тут и слива там – Слива по-английски … plum. Узнала я впервые, Что груша это …pear. Виноград мы съели весь, Виноград иначе … grapes. Арбуз предпочитаю сливам: Арбуз иначе – … water-melon. Клубнику ты скорей бери! Люблю клубнику – … strawberry . Полез на дерево мой брат. Орехи рвет. Орешек – … nut. Винни-Пуха нет ли с вами? А то спрячу мед свой … honey.
IV. Активизация навыков устной речи по теме “Food and health”.
1. Фронтальный опрос.
Dear boys and girls! Answer my questions!
- Do you like to eat cakes, sweets, ice-cream and chocolate?
- Do you like to eat fruit and vegetables?
- What about porridge and soup?
- What is your favourite fruit?
- What is your favourite vegetable?
- What is your favourite food?
V.Совершенствование навыков поискового чтения. Закрепление изученного материала. Грамматический практикум.
Let's remembert countable and uncountable nouns. And now the task for you is to write the words into two columns: Much or Many
apples, butter, oranges, coffee, bread, meat, tomatoes, tea, bananas, cheese, water, eggs, carrots, sweet, milk, sweets.
Meals
There are four meals a day in an English home: breakfast, lunch, tea, and dinner.Breakfast is the first meal of the day. It is at about 8 o'clock in the morning, and consists of porridge with milk and salt or sugar, eggs, bread and butter with marmalade or jam. Some people like to drink tea, but others prefer coffee. Instead of porridge they may have fruit juice, or they may prefer biscuits. The usual time for lunch is 1 o'clock. This meal starts with soup or fruit juice. Then follows some meat with potatoes — boiled or fried, carrots and beans. Then a pudding comes. Instead of the pudding they may prefer cheese and biscuits. Last of all coffee — black or white. Englishmen often drink something at lunch. Water is usually on the table. Tea is the third meal of the day. It is between 4 or 5 o'clock, the so-called 5 o'clock tea. On the table there is tea, milk or cream, sugar, bread and butter, cakes and jam. Friends and visitors are often present at tea.Dinner is the fourth meal of the day. The usual time is about 7 o'clock, and all the members of the family sit down together. Dinner usually consists of soup, fish or meat with vegetables - potatoes, green beans, carrot and cabbage, sweet pudding, fruit salad, ice-cream or cheese and biscuits. Then after a talk they have black or white coffee.This is the order of meals among English families, But the greater part of the people in the towns, and nearly all country-people, have dinner in the middle of the day instead of lunch. They have tea a little later — between 5 and 6 o'clock, and then in the evening, before going to bed, they have supper.
Answer the questions.
How many are there meals in Britain?
What is name of the first meal in Britain?
What do people eat at breakfast?
What do people eat in Britain at lunch ?What is name of the third meal in Britain?
What is difference between dinner in city and dinner in country?
Read the sentences and say which are true or false.
There are five meals a day in an English home.
Dinner consists of porridge with milk and salt or sugar, eggs, bread and butter.
Breakfast is the first meal of the day.
The usual time for lunch is 1 o'clock.
Tea is the third meal of the day.
The usual time for dinner is about 8 o'clock, and all the members of the family sit down together.
Итог урока.
So our lesson is over. Thank you for your lesson. You are hard-working children. Рефлексия.