Урок з української літератури на тему: Тема, основна думка оповідання Свекор С. Васильченка. Образ Василька. Значення гумору в житті українців. Високий рівень взаємостосунків у родині (за оповіданням Свекор Степана Васильченка). 
Урок з української літератури для 7 класу
на тему:
Тема, основна думка оповідання «Свекор» Степана Васильченка. 
Образ Василька.
Значення гумору в житті українців.
Високий рівень взаємостосунків у родині 
(за оповіданням «Свекор» Степана Васильченка).
http://bookbox.com.ua/uploads/posts/2012-09/1348335983_11-09-2012-22.jpeg
Підготовлено: 
Кошута Наталія Григорівна, 
учитель української мови та літератури
МБОУ «Петрівська школа № 2»
Красногвардійського району
Республіки Крим
Урок №
Тема – Тема, основна думка.  Образ Василька. 
            Значення гумору в житті українців.
Високий рівень взаємостосунків у родині (за оповіданням «Свекор» С.Васильченка). 
Мета – перевірити знання учнями змісту оповідання, вміння визначати тему та головну думку,
                 навчити визначати засоби творення комічного;
                 розвивати навички визначати тему та головну думку, засоби творення комічного;                
                  прищеплювати почуття гумору,  добрих родинних стосунків.
Тип уроку – комбінований.
Хід уроку.
  І.  Організаційний момент. 
  Позитивна установка на вивчення теми.
 ІІ. Актуалізація опорних знань.    
        *Яке справжнє прізвище С.Васильченка?   (Панасенко)
         *Про що і про кого  найчастіше писав С.Васильченко?  (Про життя селянських дітей)
        * Скільки сюжетних ліній в оповіданні «Свекор»?
         (Одна. Епізод із життя хлопчика Василька)
        * Чому автор обрав таку назву для свого твору про маленького хлопчика? 
            Чи відповідає вона змісту?    
        (Так. Хлопчик надзвичайно любив всіх повчати, як свекор. 
   Свекор – батько чоловіка по  відношенню до жінки. Він був головою родини, наводив лад у сім’ї, усім розпоряджався, всіх повчав. Як правило, прискіпливо ставився до членів сім’ї з метою навести лад і покращити життя, його поважали і побоювалися водночас.
 Отже, за словом «свекор» закріпилося ще й поняття – той, хто завжди чимось незадоволений, буркотливий, суворий, весь час вказує, як і що робити, повчає.)
 ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.           
 ІV. Опрацювання нового матеріалу.
       4.1.Пояснення вчителя.
   *Як Ви вважаєте, що допомагає людині вижити в будь-якій ситуації? 
Так, це родина, насамперед, а також почуття гумору.   Адже сміх – це ознака того, що людина духовно здорова.  Найголовніше в житті – вміти посміятися над собою. Таким чином і самому полегшає, і неприятель вже не зможе образити. Недаремно до наших днів дійшли прислів’я:
Найкраще тому живеться,  хто з усього сміється.
Добре тому ведеться, хто з усього сміється.
Добре тому жити, хто все на жарт може перекрутити. 
Той сто років проживе, хто на сміх усе зведе.
Там здорова родина, де сміється дитина.
Змалку і до старості не втрачайте радості.
  Як відомо, українці – нація, яка вміє добре жартувати, а отже у фольклорних творах, зокрема в прислів’ях та приказках можемо знайти багато гумору. 
 Проте сміх повинен бути не злостивим, а добродушним. Отже, найперше слід посміятися над собою,  а це здатна зробити лише смілива і добра людина. 
   Найлегше сміятися над іншим, та треба пам’ятати, що не можна розглядати «порошину в чужому оці, коли в твоєму колода застрягла».
   У своїх творах письменники добродушно висміювали вади людей, які і досьогодні їм притаманні.
   Запишіть  (!)
  Гумор – спосіб художнього зображення подій, осіб, який має на меті добродушно розсмішити читача, змушує його замислитися над собою.
Чим гумор відрізняється від сатири? 
(Гумор – добродушний сміх,    сатира – висміювання чого-небудь.
Засоби творення комічного в оповіданні «Свекор» С.Васильченка:
в основі твору лежить комічна пригода 
         (Маленький хлопчик береться всіх повчати, одружитися, зрештою батьки вирішують 
               розіграти його );
словесне непорозуміння чи двозначність вислову 
(Діалог батька з Васильком перед сватанням, з якого кожен розумів своє.)
ситуація, яка підсумовується певним висловлюванням 
(Фраза Василька щодо одруження в кінці твору)
назва твору, яка має двозначне розуміння.
4.2. Аналіз оповідання. 
        
Яким момент оповідання Вам найбільше сподобався? Чим?
Які звичаї, традиції української родини показані в оповіданні?
 (*Дітей змалку привчали до роботи. Вони допомагали батькам у їхній роботі 
     залежно від віку, наприклад, Василько пас корову.
   * Обідали всі разом, дотримуючись при цьому охайності.
  * Заходячи до хати, знімали шапку, хрестились до ікон.
  * Голова сім’ї – батько, якого всі поважали і слухалися; коли він старів, 
     господарство передавалося старшому з синів.
  * Голова сім’ї  мав турбуватися про дружину, дітей, незаміжніх сестер, 
      неодружених братів, старих батьків.
  *До батьків ставилися із вдячністю, доглядали їх на старості.
  * Гроші заробляли чесною хліборобською працею.
  * Кожна родина мала громадянські обов’язки, платила податки.
  * Дітей віддавали до школи.
  * Жінки займалися домашнім господарством, слухалися і поважали чоловіка.
  * Дружину для сина обирали батьки, дотримуючись таких принципів: щоб 
     була чесного  роду, красива, здорова і, бажано, не бідна.
  * На сватання батьки й син холили в святковому одязі, з хлібиною;  дівчина 
     при згоді подавала рушники.)
Запишіть (!)    
Яка тема оповідання?
  (Тема – розповідь про окремий момент з життя маленького хлопчика Василька, який задумав одружитися, але зрозумів, що це не лише задоволення, а й серйозні, важкі обов’язки, велика відповідальність. 
Його розіграли батьки з метою навчити розуму) 
Визначте головну думку оповідання.
    (Основна думка – не слід братися за те, до чого поки ще не доріс; родина – найкращий учитель.)
Охарактеризуйте образ Василька.
*Усна характеристика образу Василька.
      Запишіть.
1. Василько – хлопчик дошкільного віку з селянської родини, якого всі прозивали свекром за те, що полюбляв «старувати», повчати, а водночас грався під піччю.  
2. Це головний персонаж.
3. Портрет стислий, автор виокремлює великі сірі очі з суворим поглядом з-під великого чола; поважну ходу; гучний голос. 
Приваблива зовнішність відповідає такому ж внутрішньому світу. 
Характер у хлопця суворий.
Риси характеру:
 * Розумний, серйозний, розсудливий, поважний не по роках; всюди суне свого носа
намагається не лише наслідувати дорослих, а й повчати їх.  
Поводиться, як голова сім’ї – слідкує за дотриманням порядку, звичаїв, карає тих, хто робить неправильно.
*Любить  рідних, розуміє свої синівські обов’язки перед ними (тому й злякався одруження, бо усвідомив, що ще не доріс до такої відповідальності) ;
* Працьовитий, любить порядок.
5.Мова хлопця гучна, не по-дитячому  насичена  повчальним змістом. 
6 -7.Василька люблять в родині, по-доброму підсміюються над ним. 
            Самому  автору подобається його герой.
V. Підготовка до виконання Д/з.   Д/з. Підготуватися до літературного диктанту за 
                                               творчістю Б.Лепкого, С.Васильченка.