Т?лдер айтысы (ертегісі). Б?лімдері К?ркем ?дебиет
Қатынас» білім беру саласыТақырыбы: Төлдер айтысы (ертегісі).
Бөлімдері: Көркем әдебиет
Мақсаты:
Білімділігі: Балааардың үй жануарлары туралы түсініктерін кеңейту. Төрт түлік мал төлдерінің аталуын және оларды ажырата білуге үйрету.
Дамытушылық:Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту.
Сабаққа қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік:Төлдерге қамқорлықпен қарауға тәрбилеу. Сөздік жұмыс: жасқанбаймын,шаттана.
Әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап,әңгімелеу,көрсету.
Сөздік жұмыс: төрт түлік, төлі
Көрнекілік: үй жануарлары және төлдер суретіІс - әрекет кезеңдері Мұғалімнің әрекеті Балалардың іс - әрекеті
Мотивациялық қозғаушылық Балаларды сабаққа дайындауБалалар құралдарын дайындайды.
Ұйымдастыру кезеңі Үлкенге де сізКішіге де сізБар адамға құрметпен
Бас иеміз біз -Балалар бүгін қай күн?
-Сәуірдің -22 , аптаның 2 күні (сейсенбі)
-кәзір біз Көркем әдибет сабағымызды бастаймыз!
Бүгінгі сабақ жарыс түрінде өтеміз мен сендерді үш топқа бөлемін.
І-«Ботақан»
ІІ- «Бұзауқан»
ІІІ- «Қошақан»
Асық арқылы ұпай жинап отырамыз, жарай ма балалар?
-жарайды.
-Балалар біз нелерді көріп тұрмыз?
-Жануарлар- қандай жануарлар бар екен?
«Топтастыру әдісі»
Үй жануары Дала жануары
-Олай болса балалар бүгі біз үй жануарларымен танысамыз,оның төлдерімен танысамыз.
«Кім тапқыр»Жұмбақтар
І-топКішкене ғана бойы бар, Айналдырып киген тоны бар. (қозы)
ІІ- топ
Басында екі таяғы бар,
Төрт аяғы бар,
Сегіз тұяғы бар,
Иегінде сақалы бар.( лақ)
ІІІ- топ
Көкке шаншып құйрығын
Келеді шауып жүйрігім.( құлын)
«Төлдерін тап»
-Балалр сендерді ата-аналарың қалай еркелетеді?
-Бүгінгі біздің жаңа сабақтың тақыры «Төлдердің айтысы» деген ертегі екен ,мен сендерге айтып беремін сендер тыңдайсыңдар.
Сергіту сәті:
«Лақ», «қошақан» туралы өлең
-Балалар біз ертегіні түсіндік па?
-олай болса ,ертегіні қойып көрейік кәне! лақ,қозы, құлын, бота,бұзау болғысы келеді екен, қай топ жақсы түсінді екен? ( ертегі желісімен қойылым көрсету.)
Ойын « Артығын тап»
-деп келген қонақтармен сәлем беріп амандасады.
Күн ретін айтып үйренеді.
Сабақтың жарыс түрінде өтетінін біледі.
Суретке қарап әңгіме құрастырады.
2 топқа бөлініп
Тақтаға орындайды.
Өз бетінше әңгімелеу
Ертегіні тыңдайды
Өлеңмен айтып,қимылмен көрсетеді.
Көрініс қоюға таласады.
Үй жануарларының артығын табады.
Рефлексивті түзетушілік Балаларға сұрақ беру.
тыйым сөз,мақал –мәтел айтқызу.
Асықты санау арқылы ұпайды көрсету.
Балалар білетін тақпақтарын айтады.
қуанды.
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: Суретке қарап әңгіме құрауды білді.Ертегіні айта білді.
Қандай түсініктерді игерді: мұғалімді тыңдауды, ұйымшылдықты.