Д?ниетану п?нінен ашы? саба? Ыл?алды жерде ж?не ??р?а?шылы?та ?сетін ?сімдіктер


Сабақтың тақырыбы:Ылғалды жерде және құрғақшылықта өсетін өсімдіктер
Мұғаліиі: Мурзабекова Б.Б.
Сабақтың мақсаты:Ылғал сүйгіш және құрғақшылыққа төзімді өсімдіктердің өніп-өсу ортасы жайлы түсінік беру.
Күтілетін нәтиже:Өсімдіктер құрылымының тіршілік ету ортасына қарай бейімделуін және ерекшелігін анықтай білу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі
Оқытудағы әдіс-тәсілдер
Оқушының әрекеті
Формативті бағалау
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық көңіл-күй
Жарқырап күн де ашылады,
Айналаға нұр шашады.
Қайырлы күн,біз бақытты баламыз!
Қайырлы күн ,сәлемдесіп аламыз!.
Шаттық шеңбері
Бағалау критериларымен таныстыру
-Бесбұрыш 5балл
-Төртбұрыш 4 балл
-Үшбұрыш 3 балл
Оқушылар жинаған балдарын сабақтың соңында қосып айтады
Білу
Үй тапсырмасын сұрау.
Өсімдіктердің көптүрлілігі
1.Біздің елімізде өсімдіктердің қанша түрі кездеседі ?
2.Өсімдіктерді бір-бірінен қандай белгілері арқылы ажыратамыз?
3.Өсімдіктер қандай жер, ауа райы жағдайларында тіршілік етуге бейімделген ?
Оқулықпен шектелмей, күнделікті өмірмен байланыстырып айтады.
Төртбұрышты фигурамен бағаланады
Түсіну
Топ құрамын ауыстыру
Суреттер таңдату арқылы үш топқа бөлемін
«Ағаштар»
«Бұталар» «Шөптекті өсімдіктер»
Постерге суреттерді жапсырып,әр топ өзінің атын қорғайды
Бесбұрышты фигурамен
Білгенге маржан
Қазақстандағы ең көне хан- ағаш туралы. Жасы 700-жылдан асқан бұл қарағаш Шыңғысхан шапқыншылығының куәгері деседі.Жуандығына алты адамның құшағы әрең жететін 700 жастағы ерекше ағаш Жаркент қаласынан 30 шақырымдағы Әулие-ағаш ауылы маңында өсіп тұр екен.Яғни Қазақ қандығына 550-жыл толса.бұл ағаштың тарихы одан да әріде екені белгілі.
Дәптерлеріне түртіп алады.
Үй тапсырмасын бекіту
Өсімдіктердің жақсы өсуі үшін не қажет?
(Тақтадағы сызба арқылы бекіту.)
Қажетті жағдайлар: -жылу -жарық -ылғал -қоректік зат -ауа
Үшбұрышты фигурамен
Қолдану
Ой қозғау
Тобықтай түйін .
Науырзым қорығы презинтатция арқылы өсімдік әлеміне саяхат жасату
Дәптермен жұмыс
-Өсімдікті зерттейтін ғылымды «Ботаника» деп атайды
Қандай ой түйгендерін айтады:
-өсімдік табиғаттың жасыл көрпесі
-өсімдік мүшелерімен –суда өсетін өсімдіктер бар –өсімдік тамырынан қоректенеді -ылғалды жерде өсетін өсімдіктер бар
Үшбұрышты фигурамен
Талдау Жаңа сабақ
Тақырыпты хабарлап мақсатын таныстыру.
« Ылғалды жерде және құрғақшылықта өсетін өсімдіктер» суреттер арқылы түсіндіру
Оқулықпен жұмыс жасату
Оқыту әдісі-«Өкіл»
Топпен жұмыс.
Мәтінді оқып, оқыған бөлімі бойынша талқылайды
Өсімдіктердің тіршілік ортасын суреттер арқылы келесі топтарға түсіндіреді
Бесбұрышты фигуралармен бағаланады
Сергіту сәті
«Қызыл өрік» өлеңіне билейді
Балалар өсімдік табиғаттың қай түріне жатады? Не себепті тірі табиғатқа жатқызамыз ? Табиғат-деген адамның бойына қуат,көңіліне шабыт беретін сұлулық пен әсемдік әлемі.
Ой толғаныс
1.Шығармашылық тапсырма
2. «Егер табиғатқа тіл бітсе...»
3.Кейіпкерге хат - Жұппен жұмыс
Оқушылар суреттерді салыстыра отырып әңгімелейді Диктафоннан табиғат тіл қатады
Балалар жұптасып өз ойларын кейіпкерге жазады, суреттің төңірегіне жапсырадыҮш бұрышты фигураменЖинақтау
Қорытынды
Постермен жұмыс 1-топ.Өсімдік 2-топ.Ылғалсүйгіш... 3-топ.Құрғақшылыққа төзімді...
Топтастыру арқылы тақтада қорғайды
Төртбұрышты фигураменКері байланыс-Бүгінгі сабақта не түсіндің,нені түсінбедің?
-Саған не ұнады?
-Қандай жаңа мағлұмат алдың ? - Қай тапсырма орындауға қиын болды?
Бағалау
9-10 балға «5» қойылады 7-8 балға «4» қойылады 6-балға «3» қойылады