Саба? жоспары Ж?мса? материалмен ш?берек ?ыртысыны? суретін салу


Ф-Е-10/5.1
Ерханова К. М, арнайы пәндер оқытушысы.
МКҚК «Мақтарал аграрлық колледжі» ОҚО, Атакент кенті.
№5 сабақ жоспары
Пәні: Арнайы сурет және көркем графика.
Тобы: Тг-15-2 Күні: 12.10.2016ж Сабақтың түрі: Тәжірибелік
Сабақтың тақырыбы: Жұмсақ материалмен шүберек қыртысының суретін салу (ақ-қара графика).
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға жұмсақ материалдарды қолданып, қазаз бетіне шүберек қыртысының суретін салуда ақ-қара графика негізінде түстердің тональдік шешімін табуды үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың өз бетінше жұмыс жасап, нақты шешім қабылдай білу қабілеттерін дамытып, олардың ой-өрісін, көргендерін есте сақтау қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды киімде немесе сызбалық суретте сәндік өзгерістерді тиімді енгізу әдістерін үйрете отырып, талғампаздыққа, белсенділікке, сауаттылыққа, тәжірибе негізінде еңбекті сапалы етіп жасауға тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс: Киім композициясы, тігін өндірісінің технологиясы, сызу, тарих, бейнелеу өнері.
Қолданылатын әдебиеттер тізімі:
Негізгі: Б. Асанова, Г. Тәкішева. Киімді үлгілеу және көркем безендіру.
Қосымша: Шершнева Е.А. Моделирование и художественное оформление женской и детской одежды.
Сабақтың барысы мен мазмұны:
Сабақтың кезеңдері Мазмұны Әдіс-тәсілдері
Қолданылатын көрнекіліктер және ТОҚ Уақыты
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, кезекшінің мәліметі бойынша оқушыларды түгендеу, оқушылардың сырт келбетіне және сынып бөлмесіне назар аудару, оқушылардың зейінін сабаққа аудару. 3 мин
ІІ. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Оқушыларға болашақта киім үлгісін, композициясын жасағанда, киім үлгісіндегі қыртыстардың көлемін салу да тоналдік шешімді табуға үйрету, сабақ мазмұнын ашу. 2 мин
ІІІ. Сабақта оқушыларға берілетін білімнің өзектілігі, оқу процесіне оқушының қызығушылығын тудыру. Сабақта оқушыларға тақырыптың түсінікті болуын қамтамасыз ету мақсатында тапсырманың орындалуына бағыт- бағдар беру. Сабақты өмірмен байланыстыру. 2 мин
IV.Тақтада немесе компьютерде тәжірибелік жұмыстарды орындау және жағдаяттарды шешуді көрсету. 1.Жұмсақ материалдардан құралған қойылым.
2. Шүберек қыртысының суретін салу (ақ-қара графика).
3. Гризайль техникасы.
Жұмсақ материалдардан құралған қойылымды және қатпарлар бейнеленген суреттерді көрсету арқылы бейнелеу жолдарын түсіндіру.
1. Жұмасақ материалдар. 2.Нұсқау қарта №5
3.Таратпа материалдар. 20 мин
V.Тәжірибелік тапсырмаларды орындаудағы оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмыстары 1. Жұмсақ материалдардан құралған қойылымды бейнелеу .
2. Қойылымдағы қатпарларды бейнелеуде драпировка және гризайль техникасы қолдану.
3. Жарықтың тұсын табу. Өз бетінше өзіндік жұмыс орындау 1.Нұсқау карта№5, таратпа материалдар.
2. А4 форматы қағаз, түрлі конструктор қарындаштар, өшіргіш, сызғыш, т.б.
45 мин
VI.Сабақты қорытындылау Оқушылардың тапсырманы орындауына байланысты бағалау және хабарлау. Сабақ барысында жіберілген кемшіліктер үстінен жұмыс істеу және сабақты қорытындылау. 6 мин
VII.Үйге тапсырма беру 1.Г.Тәшиева «Киімді модельдеу және көркемдік безендіру. 12-13 беттер.
2. Жұмсақ материалдардан құралған қойылымды аяқтап келу. 2 мин

Оқытушы: _________ Ерханова Камшат Мұхитқызы
Нұсқаулық карта №5
Пәні: Арнайы сурет және көркем графика
Күні: _______________
Сабақтың тақырыбы: Жұмсақ материалмен шүберек қыртысының суретін салу (ақ-қара графика).
Мақсаты: Оқушыларға жұмсақ материалдарды қолданып, қазаз бетіне шүберек қыртысының суретін салуда ақ-қара графика негізінде түстердің тональдік шешімін табуды үйрету.
Тәжірибиелік сабаққа керекті құрал жабдықдар, материалдар:
1.Нұсқау карта№5, таратпа материалдар.
2. А4 форматы қағаз, түрлі конструктор қарындаштар, өшіргіш, сызғыш, т.б.
Сабақтың барысы:
Қыздар, сендердің болашақ мамандықтарын киім үлгілерін дайындайтын және модельдейтін дизайнер боласыңдар. Ал бүгін қыздар киім улгілерін сызуда ең керекті сурет салу техникасымен танысасыңдар. Біз киім үлгісін салған кезде оған көлемін және қыртыстарын бейнелесек, жарық және көлеңке тұстарын тапсақ, салған үлгіміз көзге тартымды әрі әдемі көрінеді. Мысалы: мынадай:

А- Жұмсақ материалдан құралған қойылым.
Б- Қағаз бетіндегі жұмсақ материалдан қойылым.
А. Б.
Жұмсақ материалдардан бейнеленген қойылымды бейнелеу жолдары.

ДРАПИРОВКА – шаршалау, перделеу. Натюрморт қойылымын әсерлеу. Сурет өнерінде оқу жұмыстарында шаршалау жиі қолданылады. Шаршалау натюрмортта заттар жиынтығын біртұтастыққа келтіру үшін өте қажет әдіс.
Гризайль – бір орта түс арқылы қойылым көрінісін тауып беру техникасы /қара, қоңыр/ түс арқылы тоналін табу.
Штрих(нем. strich, strichen сызық жүргізу) - сызық тарту, нүкте-леп сызу; суреттің негізгі элемент-терінің бірі. Штрих заттың сыртқы түрі мен кейпін бейнелеуде қолданылады. Штрихтың орнықты жүйелері (штрихтау тәсілі) арқылы сәуле мен көлеңке, тон туындату және пошымды модельдеу мүмкіндігіне жету болады.[1]Тапсырмалар:
1. Жұмсақ материалдардан құралған қойылымды бейнелеу .
2. Қойылымдағы қатпарларды бейнелеуде драпировка және гризайль техникасы қолдану.
3. Жарықтың тұсын табу.
Тапсырманың орындалу тәртібі:
Қойылым натюрмортты салу тәртібі бойынша оқушы өзінің көз деңгейіндегі мөлшерінде қойылым көрінісіне дұрыс қабылдап, эскизін орындау міндет.
Орындалған эскиз бойынша сызықтық перспективасы заңдылығын сақтай отырып А/4/ формат бетіне қойылым көрінісін дұрыс орналастыру. Қыртыстардың форма пропорцияларын өзара сақтай отырып, біртұтас жинақылығын көрсете білу міндет.
Түс байлықтарының колоритін табу.
Қойылымның түс бояуларының байланыстарын таба отырып кеңістіктегі заттардың тональдік айырмашылықтарын жоғалтпау. Әр заттың жеке көлемдік формасын штрихтау арқылы шығару. Жалпы қойылым түс бояуларының ерекшелігін ескере отырып конструкторлы қарандаштарды қолданып жекеленген детальдар түсін байланыстыру.
Бақылау сұрақтары:
Драпировка дегеніміз не?
Гризайль техникасы.
Штирхтау дегеніміз не?
-\