Открытый урок по истории на тему Екінші д?ниеж?зілік со?ысты? ая?талуы


Класс: 10 «а»
Пән: Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы:Екінші дүние жүзілік соғыстың аяқталуы
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға II дүние жүзілік соғыс,фашизмге қарсы шайқастар,соғыстың салдары жайында түсіндіру,БҰҰ-ның әлемдік қарым-қатынасты ізгілендірудегі атқарған іс-шараларына баға беру.
Сабақтың типі: Жаңа білімді игерту сабағы
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Кубизм стратегиясы, топтық, жұптық жұмыс,диалогтік оқыту, СТО
Сабақтан күтілетін нәтиже: оқыған шығарманың мазмұнын толық меңгеруі.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері Уақыт Мұғалімнің іс - әрекеті Оқушылардың іс - әрекеттері Ескерту, қолданылған материалдар
І. Ұйымдастыру. Амандасу.
2 Психологиялық ахуал туғызу.Оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеру. Топқа бөліну 2 Команда таңдау әдісі бойынша бөліну ІІ. Үй тапсырманы тексеру Екінші дүние жүзілік соғысқа байланысты жоғары деңгейлі сұрақтар 5 Диалогтік әдісті пайдалану. Талантты және дарынды балаларды ескеру.
Сұраққа толық жауап беру ІІІ.Қызығушылығын ояту. 3 Бейне жазба арқылы СТО, АКТ технологияларын қолдану. Бейне жазба бойынша өз ойларын білдіру. Интербелсенді тақтаны пайдалану арқылы өз ойларын жинастыру. ІУ.Мағынаны тану 10 Жоспар бойынша тақырыпты сомдау. Оқушылардың
жауаптарын бағалау. СТО стартегиясын енгізу. Диалог әдісі. Үйде оқылған шығармаға композициялық жоспар құру. Оқулық-хрестоматия
Сергіту сәті. 3 «Шырмауық шешу» ойыны. Топ ауыстыру. Кубизм стратегиясы
бойынша талдау 7 І топ. Талдау
ІІ топ. Дәлелдеу.
ІІІ топ. Сипаттау.
ІУ топ. Салыстыру.
У топ.Зерделеу
Оқытудағы жаңа тәсілдерді пайдалану. СТО,Берілген тапсырмаларды жұп, топ арасында талқылау. Өз жауаптарын қорғау Шығарманың мәтіні
У. Шығармашылық жұмыс 5 Берілген тапсырмалар бойынша жұмыс орындау Презентацияны жасап, қорғау. УІ. Рефлексия 3 Қорытындылау Пікір білдіру. УІІ Бағалау. 4 Алдын-ала берілген бағалау парағы арқылы әр кезеңінен кейін бағалату. Бағалау критейлерін құрастыру. Бағалау парақшылары
УІІІ. Үй тапсырмасы 1 «Бәрімізге ортақ Ұлы Жеңіс» тақырыбына эссе жазу Күнделіктерге жазу Сабақ кезеңдері:
«Проблеманы айқындау »кезеңі
Ойсергек. «Жұлдызым жоғары болсын!»
Үй тапсырмасына қысқаша шолу
Жоғары деңгейлі сұрақтар :
II дүние жүзілік соғыстың шығуының өзіндік себептерін ата.
ХХ ғасырдың 30жж әлемде әртүрлі саяси бағыт ұстанған елдер туралы не білесіңдер?
Неліктен 1941-1945 жж Қазақстанда да Ұлы Отан соғысы болып есептеледі?
Бейне жазба: «Что было бы,если бы во Второй мировой войне победила Германия»
«Проблеманы шешу » кезеңі
«Кубизм »стратегиясы бойынша топтарға тапсырмалар беріледі.
Кубизм» стратегиясы бойынша тақырыпқа жан-жақты талдау жасалады.
Зерттеңіз. II дүниежүзілік соғыстың ауқымы,кезеңдері туралы анықтап,картамен түсіндір.
Суреттеңіз- II дүниежүзілік соғыс кезіндегі ірі шайқастарды сызып көрсет.
Талқылаңыз- «Соғыстың болуы заңдылық па?» пікірге қарсы шығыңыз,не қолдаңыз
Салыстырыңыз-I дүниежүзілік соғыс пен II дүниежүзілік соғысты Венн диаграммасы арқылы салыстыр.
Қолданыңыз- «Әскери операцияларға баға бер»
Әңгімелеңіз- БҰҰ-н құру туралы өз ойыңды әңгімелеуге «Автор орындығына »отыр
«Проблема шешімін қолдану» кезеңі
Топтық жұмыс.Әр топ кезекпен өздеріне берілген тапсырмалар арқылы басқаларға үйретеді.Олар плакаттарға жазылған мәліметтерді аудиторияға ұсынады.Презентация кезінде тыңдаушылар тек тыңдап қана қоймай,тәсілдерді орындап,сұрақтар қояды,өз ойлары мен пікірлерін келтіреді.
Бағалау.
Жариялау.Оқушылар алдымен топ ішінде ,содан кейін бүкіл аудиторияға өздері жазған бестармақтарын оқиды.
Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқып келу,қосымша мәліметтер әкелу.
«Бәрімізге ортақ Ұлы Жеңіс»тақырыбына эссе жазу
Кері байланыс-1 минут.
-Сабақта қарастырылған мәселелердің сіздер үшін қандай маңызы бар деп ойлайсыңдар?
-Бірлескен жұмыс түрлері қызықты болды ма?