King Cat’s fun page 1 класс
The plan of the lesson / Сабақтың жоспар / План урока
Date/ Күні/ Дата: 28.04.2015.
Class/ Сынып / Класс: 1 «Г».
Subject/ Пән/ Предмет: English.
Theme/ Сабақтың тақырыбы / Тема урока: «King Cat’s fun page».
Type of the lesson/ Сабақтың үлгісі / Тип занятия: introduction new material.
Kind of the lesson/ Сабақтың түрі / Вид занятия: traditional.
Objectives/ Мақсаты / Цель:
- educational/ білімдік / образовательная: to introduce new words on theme «Face», to present the new material.
- developing/ дамытушылық / развивающая: to continue developing pupils’ speaking, reading, listening and writing skills, to enhance the motivation to the subject.
- bringing-up/ тәрбиелік / воспитательная: to educate politeness to each other
Equipment/ Көрнекілік / Оборудование: cards, computer.
The lesson’s plan/ Сабақтың жоспары / План занятия
1.Greeting.
2.Warm-up.
3.Revision of the previous material.
4.Checking home task.
4.Introduction of new material.
5.Physical training.
6.Fixing of knowledge.
7.Summary.
Әдебиет / Литература / Literature:
Учебное пособие “Primary colours”. Pupil’s book 1. Cambridge.
www.festival.1september.ru
The lesson’s going/Сабақтың барысы/Ход урока
Contents Time limit Instructional
settings
I. Greeting
-Good morning, dear children! (Good morning teacher.) I am glad to see you!
- Sit down, please.
- Today we will check your homework, and get acquainted with a new theme and words. (Сегодня мы с вами проверим домашнее задание, познакомимся с новой темой и словами.)
-Ok, Let’s start our lesson. 1-2 min. Children's responses
II. Warm –up
Ii [i] pig, big, is, his, six, fix, it, sit 5 min. T- Class
III. Revision of the previous material
-So, in the previous lesson you learned verb “To have got”. Who can translate the verb “To have got”? (Итак, на прошлом уроке, вы изучали глагол “To have got”. Кто может перевести глагол “To have”?).
С какими местоимениями используем глагол? (I, they).
I have got. They have got.
They have got a ruler. …
Как правильно сокращаются глаголы с местоимениями I have got and they have got.
I’ve got / they’ve got.
4-5 min. T- Class
IV. Checking home task.
Ok! А теперь проверим ваше домашнее задание. Open your books.
Page 67, ex. 2 and 3. 5-7 min. T-Class
V. Introduction of new material
-Look at the blackboard! Firstly, listen to me, now repeat after me.
Big (большой), long (длинный), small (маленький), short (короткий).
8-9 min. T-Class
VI Physical drill
- Stand up! Let’s make a physical drill.
Two little feet go tap tap tapTwo little hands go clap clap clapTwo little feet go jump jump jumpTwo little hands go thump thump thump.
- Ok!
- Sit down! 3 min. T-Class
VII. Fixing of knowledge
-Open your work-books on page 68, ех. 1. (Открываем свои учебники на странице 68, упр. 1)
Сейчас мы с вами разгадаем кроссворд и найдем слово, которое написано по центру.
Для того, чтобы вам было легче, на доске есть необходимые слова.
Red, eyes, a mouse, a car, long, ears, a nose.
- Who can translate these words? (Кто может перевести эти слова?)
Red – красный;
Eyes – глаза;
Mouse – мышка;
Car – машина;
Long – длинный;
Ears – уши;
Nose – нос;
-Ok! Take you pencils and write down these words. (Хорошо! Взяли свои карандаши и записываем слова.)
Follow the example. The first – long.
The second word - mouse. Look at the picture.
The third word - nose.
The fourth word - red.
The fifth word - car.
The sixth word -eyes.
And the seventh word – ears.
-Ok! Well-done! Молодцы!
Ok! А теперь приведем примеры использую I have got…. (I have got a nose)
- Open your diaries. Write down homework. (Откройте дневники. Запишите домашнее задание.)
P/P page 66 ex. 2. 15 min. T-Class
VIII. Summary
-Ok! Today you have worked very well! ( Вы сегодня хорошо поработали!)
Your marks for the lesson …
-The lesson is over. You may be free! Good-bye! ( Урок закончен. Вы свободны! До свидания!) 1 min. T-Class
Teacher: Kadyrbaeva N. Zh. _____________
Methodist: Bertazina K. M. ______________