С?з ж?не оны? ма?ынасы 3 сынып ашы? саба?
Сабақтың тақырыбы: Сөйлемдегі қос сөздер.
Мақсаты:
1. Қос сөздер туралы алғашқы түсініктерін қалыптастыру.Қоссөздердің екі түрлі сөздің өзара қосарлануы арқылы жасалып, жаңаұғым тудыратынын ұғындыру.Сөйлем ішінен қос сөздерді табабілуге, оның мағынасын ажырата алуға үйрету.
2. Өз бетінше жұмыс жасау қабілетін және сөздік қорларындамыту.
3. Табиғатты аялай білуге тәрбиелеу.
Әдістері: Әңгімелесу, салыстыру, оқулықпен жұмыс, жаттығу, тест,топтық жұмыс.
Көрнекіліктер: Сюжетті суреттер, жанылтпаш, сызбалар.
Сабақ барысы:
І.Үйымдастыру бөлімін өткізу.
1. Психалогиялық дайындық.
– Балалар оқу құралдарымызды дайындап ,назарларын сабаққа аудару.Бүгінгі сабағымызды мына жоспарменбастаймыз.Оқушыларды бағдаршам түстері арқылы оқушыларды үш топқа бөлу.
Сабақтың жоспары.
1. Үй тапсырмасы. Тест жұмысы
2.Жаңа сабақ“Қос сөз”
3.4- жаттығу.“Өндірушілер мен тұтынушылар” ойыны
4.Бекіту.Терме диктант
5.Шығармашылық тапсырма
ІІ.1- басқыш.
Тапсырманың мақсаты. Ережені еске түсіріп, тест бойынша үй тапсырмасын бекіту.
Күрделі сөздер
Біріккен сөздер (жолбарыс, Сарыағаш т.б.)
Қос сөздер (ата –ана , дүркін –дүркін т.б.)
Қысқарған сөздер (кг, БҰҰ т.б.
Тіркесті сөздер (Боз торғай, үш жүз т.б.)
Тест
1.Күрделі сөз дегеніміз не ?
А) Екі немесе одан да коп түбірден жасалған сөз.
Ә) Бір түбірден жасалған сөз.
2. Күрделі сөзді табыңыз
А) Көшенің шамы жанып тұр.
Ә) Ақбөкен – қызыл кітапқа енген жануар .
Б) Түн мөлшерін біле алмады.
3. Біріккен сөздер дегеніміз не?
А) Қаратпа сөз.
Ә) Екі түбірден жасалған сөз.
Б) Бір түбірден жасалған сөз.
4. Біріккен сөздерді тап. Кілті
А) Темір 1. А
Ә) Ақсақал 2. Ә
Б) Ағаш 3. Ә
5.Біріккен сөзді тап 4. Ә
А) Айша 5. Б
Ә) Жұмыс
Б) Сарыағаш
Сызбаны талдау.
Күрделі сөздер
Біріккен сөз Қос сөз Тіркескен сөз Қысқарған сөз
ІІІ .Жаңа сабақ «Сиқырлы сандар » ойыны арқылы тақырыпты ашу.
1
2
3
4
5
6
7
8
қ
е
з
о
ө
с
д
р
1
4
6
қ
о
с
6
5
3
7
2
8
с
ө
з
д
е
р
Дәптерленіңді ашып тақырыпты жазу
Қос сөздер
бір сөздің екі сөздің сөздің алдын
қайталану арқылы қосарлануы күшейткіш буын қосу арқылы
2 – басқыш. «Қай топ тез орындай алады?»
Тапсырманың мақсаты: Сөйлемдерді оқып, қос сөздерді теріп жазу.Қос сөздің біріккен сөзден қандай айырмашылығы бар екенін айту.
3- басқыш. 3- жаттығу»Өндірушілер мен тұтынушылар » ойын желісімен өтеді. Шарты: Әр топ өзіне берілген сурет бойынша сөйлемдер құрастырады. Ішінде ұнаған сөйлемді тақтада жазып, қалғандары көшіріп жазады.
4- басқыш.4- жаттығу.
Төмендегі сөздерді мағынасына қарай өзара үйлесімді сөздермен тіркестіріп ,қос сөз жаса.
алыс сұрт алпыс шай
арпа төмен ағайын тәтті
сарт жақын қант жетпіс
жоғары бидай тату туған
ІV. Бекіту.
5- басқыш. Терме диктант.
Мақсаты: Мәтіннен қос сөздерді тауып, тыныс белгісін қойып жазу.Арқар туралы мағлұмат беру.
Тып- тыныш, тық- тық, ірілі –уақты, салдыр –гүлдір,тастан –тасқа.
V. Қорытынды.
6- басқыш. Шығармашылық тапсырма.
– Балалар, манадан бергі айтылып жатқанды ескеріп тәуелсіздік туралы бір шумақ өлең немесе шағын шығарма жазамыз.
VІ Үйге: 1. 5- жаттығуды түсіндіріп беру.
2. Ережені жаттау.
VІІ. Жеңімпаз топты анықтау. Білімдерін бағалау.