Розробка позакласного заходу БІБЛІОКАФЕ ПРАВА ЛЮДИНИ ТА ДИТИНИ (10 КЛАС)
БІБЛІОКАФЕ «ТЕРИТОРІЯ ЧИТАННЯ»
Тема. Права і свободи людини
Мета. Ознайомити учнів з основними поняттями за темою уроку, розкрити особливу роль прав і свобод людини у відносинах людини і держави, значення захисту прав людини і громадянина, спонукати учнів до активного мислення, розвивати вміння аргументовано обстоювати свою власну точку зору, (працювати в групі), виховувати повагу до прав людини, розуміння їх дотримання.
Очікуванні результати: пояснювати поняття «права і свободи людини», характеризувати види прав і свобод людини, наводити їх приклади, називати міжнародні документи з прав людини і прав дитини та аналізувати зміст статей Загальної декларації прав людини, Конвенції ООН про права дитини, висловлювати власні судження про значення прав людини і дитини.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: метелик, бджілка, «чарівна скринька», гора чікувань, міжнародні документи про права людини, завдання для практичної роботи, пам’ятки для учнів.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Вправа «Позитив»
- Всі знають, що настрій, із яким починають будь-яку роботу, програмує майбутній результат. Тому дарую вам цього метелика і бджілку. Нехай вони стануть вашими талісманами. Бажаю, щоб отримані знання на сьогоднішньому уроці засвоїлися так легко, як літає метелик. А щоб цього досягти, пропоную всім плідно працювати, як бджілка-трудівниця.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- У мене в руках чарівна скринька, у ній найцінніший скарб планети Земля. Хто з вас хоче його побачити, може зазирнути, але поки що не розповідати, що він там побачив, аж доти, доки всі найцікавіші й найсміливіші не зазирнуть на дно скриньки. (Діти по черзі заглядають у скриньку. Умикається аудіозапис щебетання птахів, під який відкривається чарівна скринька.)
- Кого ж ви побачили в чарівній скриньці? (Діти називають себе, оскільки на дні скриньки лежало дзеркало.)
- Так, кожен побачив у чарівному дзеркалі себе. Людина найцінніший скарб. Навіть у головному законі України – Конституції України ( ст. 3) сказано: «людина визнається найвищою соціальною цінністю». Так, кожна людина - неповторна на цій землі, вона є великою цінністю тільки тому, що вона є людина, що вона має совість, сумління, що їй дароване життя, аби вона прожила його гідно й плідно. Ви- діти, але кожен також особистість, і саме такої людини, як ви, більше немає і не буде на цій Землі. У нас є багато спільного, чимало відмінного, але нас усіх об'єднує те, що ми всі - люди, великі й малі, що ми маємо одну на всіх Землю, і нам слід жити так, щоб зберегти мир і спокій.
З давніх часів люди мріяли про вільне щасливе життя. Для цього вони повинні мати певні права- права людини.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми розглянемо тему «Права і свободи людини» (записати тему уроку у зошити). В ході роботи ми повинні вияснити такі основні питання (план уроку записано на дошці).
1. Що таке права і свободи людини.
2. Основні документи про права людини.
3. Види прав і свобод людини.
4. Права і свободи дитини в Україні і світі.
Вправа «Гора очікувань».
- Кожен з вас звернув увагу на зображення гори. Це «гора очікувань». Поспілкуйтеся в групах і запишіть очікування від уроку на стіках (прикріплюются біля підніжжя гори).
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Що таке права і свободи людини.
1) Робота в парах.
- Про права людини сьогодні говорять усі. Словосполучення «права людини» використовується сучасними політиками, журналістами, юристами настільки часто, що стало звичним для нашої свідомості. Та і кожен із вас часто у повсякденному житті використовував слова «я маю право», «це моє право», «права людини».
- Працюючи в парах, з'ясуйте, що означає поняття «права людини».
Вчитель
2. Основні документи про права людини.
1) Пояснення учителя.
- Питання про права людини турбували населення досить давно. Але особливо актуальним це питання стало у середині ХХ століття. Після Другої світової війни, яка продемонструвала жахливі факти порушення прав людини, знищення цілих груп за ознаками расової чи національної належності, релігійних переконань, у багатьох країнах утверджувалася думка про те, що необхідні спільні зусилля для забезпеченя прав і свобод людини на міжнародному рівні. У 1945 році було створено Організацію Об’єднаних Націй. В статуті цієї організації було сформульовано принцип поваги до прав людини. Спеціальна комісія ООН з прав людини займалася підготовкою міжнародних документів з прав людини.
Нині у світі існує багато таких законів, угод. До найголовніших міжнародних документів з прав людини належать: Загальна декларація прав людини, Міжнародний пакт про громадянські і політичні права, Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права, Європейська конвенція про захист прав людини та основних свобод
ПАКАЗ ФІЛЬМУ №1
4) Пояснення учителя з елементами бесіди.
- Сучасне людство має ряд міжнародних документів, у яких закріплені загальноприйняті права і свободи людини. На європейському континенті вони приймаються в рамках ООН, Ради Європи й Організації з безпеки і співробітництву в Європі (ОБСЄ). Цими документами охоплене широке коло проблем, якими стурбоване все людство.
Одним з найбільш історично значущих документів в галузі прав людини є Загальна декларація прав людини. Вона є основою для міжнародних “правил поведінки” країн і звернень ООН до урядів тих держав, які ухиляються від додержання положень Декларації. З моменту її створення вона здійснила важливий вплив на конституції, закони і рішення судів у багатьох країнах і на діяльність міжнародних організацій.
Загальна декларація прав людини не є договором, і як декларація, не має обов'язкової сили сама по собі. Тому існувала необхідність дати правам, закріпленим у Декларації, силу закону, що були покликані забезпечити пакти 1966 роки. Таким чином, міжнародні пакти про права людини - це договори, що закріплюють загальновизнані права і свободи людини, держави-учасники яких офіційно погодилися вживати заходів для повного здійснення цих прав. Так список прав людини, що закріплений Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, а також перелік економічних, соціальних і культурних прав, що міститься в Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права, є докладнішим, ніж у попередній Загальній декларації. У Пактах перераховані конкретні кроки для здійснення цих прав.
Крім усесвітніх, приймалися акти і регіонального значення. Так у 1950 р. була прийнята Європейська конвенція про захист прав і основних свобод людини (або Європейська конвенція з прав людини), яка трохи згодом була доповнена 11 протоколами. Європейська конвенція про захист прав і основних свобод людини покладена в основі діючого механізму захисту прав людини на нашому континенті. Конвенція, так само як і Міжнародний пакт про громадянські і політичні права, захищає тільки громадянські і політичні права людини. Тому за своїм змістом права, передбачені в Конвенції, багато в чому збігаються з тими правами, що визначені в Пакті.
Вчитель
Кожна сучасна держава має свої національні документи про права і свободи людини.
- В якому документі України відображена ідея захисту прав людини?
- Яка частина Конституції України присвячена даному питанню?
- Які права згідно Конституції України можуть мати громадяни України?
5) Повідомлення учнів (про найвідоміших борців за права: Андрія Сахарова, Вацлава Гавела, Мартіна Лютера Кінга, Ральфа Банча, Анну Елеонору Рузвельт).
- Для розробки міжнародних документів, відстоювання прав і свобод людини багато зусиль приклали відомі політики, представники інтелігенції. На сьогоднішній урок ви готували повідомлення про таких людей (виступи учнів).
3. Види прав і свобод людини.
4. Права і свободи дитини в Україні і світі.
1) Пояснення учителя.ФИЛЬМ 2 ПРАВА ДИТИНИ
- У 1989 р. ООН ухвалила Конвенцію про права дитини, що відобразила прагнення людей планети у захисті дітей. Вона є не стільки переліком прав дитини, скільки всеосяжним переліком обов'язків держав щодо дітей. Ці обов'язки можуть бути прямими, наприклад, надання можливості для отримання освіти або забезпечення належного відправлення правосуддя щодо неповнолітніх, або непрямими, коли вони стосуються виконання обов'язків вихователів та захисників інтересів дитини батьками, іншими членами родини або опікунами чи піклувальниками. Основні права дитини необхідно реалізовувати, не відокремлюючи одне «більш важливе» право від інших, адже всі права забезпечують виживання та розвиток дітей.
Для України вона набула чинності з 27 вересня 1991 року.
Відповідно до статті першої Конвенції дитиною вважається кожна людина до досягнення 18-річного віку. Ви, дев'ятикласники, вже заявляєте про свою дорослість, обстоюєте своє право приймати власні рішення. Важливо, щоб ваші батьки і вчителі поважали вашу самостійність, давали можливість навчитися робити вибір і нести за це відповідальність. Однак юридично кожен і кожна з вас залишається дитиною і потребує захисту своїх прав з боку батьків і держави.
Конвенція виходить з того, що діти є рівноправними учасниками суспільного життя. Незалежно від раси, статі, мови, релігії, національності, майнового стану, стану здоров'я, народження у шлюбі та поза ним кожна дитина має рівні з усіма іншими дітьми права.
Права дитини це спеціальні можливості, необхідні людині віком до 18 років, для існування і досягнення зрілості.
Права дитини, задекларовані Конвенцією, можна поділити на такі:
особисті (на життя, ім'я, громадянство, на піклування з боку батьків, назбереження своєї індивідуальності),
політичні (право висловлювати власні думки та збиратися з метоювисловлювання своїх поглядів),
соціальні (право користуватися найдосконалішими послугами системиохорони здоров'я, благами соціального забезпечення, на рівень життя),
культурні (право на освіту, на користування культурними цінностями).
У документі не зазначені економічні права, бо визнано, що дитина повинна вчитись, а не працювати.
Визначивши основні права дітей, Конвенція зобов'язала держави, що її підписали, забезпечити законодавчу гарантію цих прав. Для здійснення міжнародного контролю за дотриманням прав дитини та виконанням зобов'язань, взятих на себе державами, створено Комітет з прав дитини ООН. Кожні п'ять років держави-учасниці готують доповіді про впровадження положень Конвенції у національне законодавство, що оцінюються Комітетом для визначення прогресу в реалізації Конвенції та планування наступних кроків в інтересах дітей.
2) Виступи учнів з дослідженнями.
- У нас сьогодні присутні дослідники, які вивчали ситуацію в світі та в Україні про реальний стан реалізації прав дитини.
Дослідник 1.
За даними Всесвітньої організації праці, близько 250 млн дітей віком від 5 до 14 років працюють, з них приблизно від 50 до 60 млн дітей віком від 5 до 11 років працюють у небезпечних умовах.
ПАКАЗ ПРЕЗЕНТАЦІЇ ОСВІТА В ШКОЛАХ СВІТУ
(Роздати пам’ятки “Куди можна звернутися, коли порушено права дитини»).
Коли порушено твої права, попроси допомоги у:
* дорослих осіб, яким довіряєш;
* психолога у школі;
* психологічної служби за телефоном довіри;
* служби у справах неповнолітніх;
* опікунської ради села (району);
* міліції за телефоном 102;
3) Робота в групах.
- Як бачимо ситуація в світі, в тому числі і в Україні щодо охорони дитинства досить складна. Це питання потребує невідкладного першочергового вирішення. Тому зараз в групах обговоріть проблему і знайдіть шляхи її вирішення У вигляди знаків «Права людини та дитини» Відповідь побудуйте у формі звернення.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Вправа «Віночок».
- Сьогодні на уроці ми опрацювали багато нового матеріалу. Пропоную вам створити «віночок» набутих знань (кожен учень відтворює одним реченням матеріал, який найбільше запам’ятався і кладе праву руку на плече сусіда).
Приймаючи руки, ми не розриваємо віночок, а приєднуємо свої знання до раніше набутих. Вони стануть вам у пригоді на наступних уроках.
VІ. Підсумок уроку.
Вправа «Очікування» ( якщо очікування виправдалися- стік переносимо на вершину гори).
VІІ. Домашнє завдання.
Словник понять
Основні поняття.
Права і свободи людини- це можливості людини, необхідні їй для існування і розвитку.
Права дитини- це спеціальні можливості, необхідні людині віком до 18 років, для існування і досягнення зрілості.
Додаткові поняття.
Міжнародний документ- угода між декількома країнами і/або міжнародними організаціями з визначених питань.
Декларація (лат. заява, оголошення)- документ, у якому проголошуються основні принципи, програмні положення.
Пакт(лат. договір)- угода між двома або більше державами, яка має зазвичай велике політичне значення.
Конвенція (лат. договір, угода)- це угода або договір між державами з якого-небудь спеціального питання.
15