Конспект по математике: рационал тендеулер


Сабақтың тақырыбы: Рационал теңдеулер (1-сағаты)
Сынып: 5 «А»
Күні:
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Бұл тақырыпты игере отырып,рационал теңдеулер туралы білімдерді тереңдету, бөлшек рационал теңдеулерді шешіп үйрету
Дамытушылық: Бүтін теңдеулер мен бөлшек теңдеулерді шешу алгоритмін меңгерту
Тәрбиелік: Өздігімен жұмыс істеуге және өзгенің пікірін құрметтеуге тәрбиелеу
Сабақтың типі: Жаңа оқу материалын таныту
Сабақтың түрі: Теория,практика
Сабақты ұйымдастыру: жұппен жұмыс
Сабақтың барысы:
І Мотивациялық кезең: Оқушының қызығушылығын жұптық жұмыс арқылы арттыру
Мағынаны ашу Х-30 х2+1/2х=1,5 х+х+1х-3=3х-15Бүтін бүтін бүтін+бөлшек
Тек бүтін өрнектерден тұратын теңдеу бүтін рационал теңдеу деп аталады.
Егер бүтін өрнекпен қатар бөлшек өрнек қатар жүретін болса; онда оны бөлшек-рационал бөлшек деп атаймыз.
х2-5х-1=7х+109Ортақ бөлімге келтіреміз 9(х2-5)9(х-1)=7х+10(х-1)9(х-1) «Бөлшек бөлімі тең болса, онда бөлшек алымы да тең болады» бөлшек қасиетін пайдаланып алымдарын теңестіреміз 9(х2-5)= 7х+10(х-1) 9х2-45=7x2+3х-10 айнымалыларды жинақтау арқылы квадрат теңдеу аламыз және шешімі х=-3,5 х=5 түбірлері шығады және мұны есеп шартына қойып тексеретін болсақ бөлшек бөлімі нөлге айналатын болса, онда ол түбірлер бөгде түбірлер деп аталады.
Теңдеуге кіретін бөлшектердің ортақ бөлімін табамыз
Теңдеудің екі жақ бөлігін ортақ бөлімге келтіреміз
Алымдарын теңестіре отырып, бүтін рационал теңдеуді аламыз
Шыққан теңдеуді шешеміз шыққан түбірлердің ішінен бөгде түбірлерді алып тастаймыз
Бекітукезеңі №173-176№173тақтамен жұмыс
№174 жұппен жұмыс (бір-бірін тексеру)
№175-№176 жеке дара жұмыс
Рефлексия Бөлшек рационал теңдеудің бүтін рационал теңдеуден қандай айырмашылығы бар?
Қандай жағдайда бөлшек-рационал теңдеуде бөгде түбір пайда болуы мүмкін?
Үй жұмысы №177 есеп шығару
бағалау Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағалау
Сабақтың тақырыбы: Екі өрнектің қосындысының кубы және айырымының кубы формулары.
Сынып: 7 «А»
Күні:
Мақсаттары:
Білімділік: Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасы формулдасын білу, мәнін түсіну, дәлелдей білуі
Дамытушылық: Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формуласын практикада дұрыс қолдана білуі, есептеу жылдамдықтарын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ізденуге, еңбектенуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа тақырып
Сабақтың жоспары: 1) Мотивациялық кезең: түгендеу, сабаққа ынталандыру
2) өткен тақырыпты қорытындылау(1), (2), (3) -формулалары, 5 минут)
3) Жаңа тақырып беру, сабақтың мақсатымен таныстыру
4) Практикалық бекіту
5)Үйге тапсырма беру
6) Қорытындылау, бағалау
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
2)Қайталауға арналған сұрақтар.
(а±в)2=а2±2ав+в2
а2-в2=(а-в)(а+в)
мысалдар: (4-5а)(4+5а)=42-(5а)2=16-25а2
(8+3х)(8-3х)=82-(3х)2=64-9х2
(-m-7а)(7а-m)=(-1)(m+7a)(7a-m)=m2-49а2
16-25а2=(4-5а)(4+5а)
3.Мағынаны ашу:
а3+в3=(а+в)(а2-ав+в2)
Д-уі: (а+в)(а2-ав+в2)=а(а2-ав+в2)+в(а2-ав+в2)=а3-а2в+ав2+а2в-ав2+в3=а3+в3
Бұл формула екі өрнектің кубтарының қосындысының формуласы деп аталады.
Екі өрнектің кубтарының қосындысы осы өрнектердің қосындысын олардың айырмасының толмсыз квадратына көбейткенге тең.
Үй жұмысы: № 408,№409, /жұп есептер, №410
Бағалау:Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағалау.