Разработка урока на тему Рационал тендеулер


Сабақтың қысқа мерзімді жоспары
Аты-жөні, жұмыс орны Тактамысова Айжан Кайрлыковна Пәні: алгебра Сынып: 8 «В»
Сабақтың тақырыбы: Рационал теңдеулер
Мақсаты:
(SMART, орта мерзімдегі жоспар) Бұл тақырыпты игере отырып,рационал теңдеулер туралы білімдерді тереңдету, бөлшек рационал теңдеулерді шешіп үйрету. Бүтін теңдеулер мен бөлшек теңдеулерді шешу алгоритмін меңгерту Өздігімен жұмыс істеуге және өзгенің пікірін құрметтеуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
(орта мерзімдегі) Жаңа оқу материалын таныту
Табыс критериі: Бұл тақырыпты меңгереді, теңдеуді шеше біледі.
Негізгі идеясы: Оқушылар өз бететрімен теңдеуді шеше алады.
Оқулық:
(ҚР ҒБМ ұсынған) Алгебра А.Н.Шыныбеков
Алматы «Атамұра» 2012
Сабақтың барысы/ мұғалімнің ескертпелері:
Уақыты Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Формативті (ОүБ) Суммативті (ОБ) 2 мин Ұйымдастыру кезеңі. Амандасады.Оқушыларды түгендейді Оқушылар өз орындарына отырып сабаққа дайындалады. 5мин Ой қозғау
Өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады.
-квадрат теңдеу дегеніміз не?
-квадрат теңдеудің коэффиценттерін ата?
-Келтірілген теңдеу дегеніміз не?
-Виет теоремасы дегенімізне, формуласы қандай? Ой қозғау
Сұрақтарына жауап береді Жақсы 15мин Жаңа сабақ түсіндіру.
Х-30 х2+1/2х=1,5 х+х+1х-3=3х-15Бүтін бүтін бүтін+бөлшек бүтін+бөлшек
Тек бүтін өрнектерден тұратын теңдеу бүтін рационал теңдеу деп аталады.
Егер бүтін өрнекпен қатар бөлшек өрнек қатар жүретін болса; онда оны бөлшек-рационал бөлшек деп атаймыз.
Мысал келтіру.
х2-5х-1=7х+109Ортақ бөлімге келтіреміз 9(х2-5)9(х-1)=7х+10(х-1)9(х-1) «Бөлшек бөлімі тең болса, онда бөлшек алымы да тең болады» бөлшек қасиетін пайдаланып алымдарын теңестіреміз 9(х2-5)= 7х+10(х-1) 9х2-45=7x2+3х-10 айнымалыларды жинақтау арқылы квадрат теңдеу аламыз және шешімі х=-3,5 х=5 түбірлері шығады және мұны есеп шартына қойып тексеретін болсақ бөлшек бөлімі нөлге айналатын болса, онда ол түбірлер бөгде түбірлер деп аталады.
бөлшек теңдеулерді шешу алгоритмін жазады.
Теңдеуге кіретін бөлшектердің ортақ бөлімін табамыз
Теңдеудің екі жақ бөлігін ортақ бөлімге келтіреміз
Алымдарын теңестіре отырып, бүтін рационал теңдеуді аламыз
Шыққан теңдеуді шешеміз шыққан түбірлердің ішінен бөгде түбірлерді алып тастаймыз Дәптер.тақтамен жұмыс.
20мин Оқулықтағы есептер шешу.
Дәптер
2мин Рефлексия Бөлшек рационал теңдеудің бүтін рационал теңдеуден қандай айырмашылығы бар?
Қандай жағдайда бөлшек-рационал теңдеуде бөгде түбір пайда болуы мүмкін? Оқушылар берілген сұраққа жауап береді.
1мин Үй тапсырмасы