Поняття і види стресу. Стрес і здоров’я. (Основи здоров я, 7 клас)


Тема. Поняття і види стресу. Стрес і здоров’я.
Мета: розглянути вплив стресу на здоров’я та ознаки, за якими можна розпізнати різні види стресу; продовжити формувати вміння висловлювати свої думки, працювати в групах; виховувати позитивне відношення до оточуючих та до свого здоров’я.
Обладнання: папір, олівці.

Хід уроку
І Організаційний етап
Зачитування притчі
... Настав вечір. Один чоловік запалив маленьку свічку і почав підійматися з нею сходами, які, закручуючись спіраллю, губилися десь високо під склепінням вежі.
— Куди ми йдемо? — запитала свічка.
— Ми піднімаємося на вежу, щоб освітити шлях кораблям у гавань.
— Але жоден корабель не зможе побачити мого світла, — заперечила свічка.
— Хоча твій вогник і маленький, — відповів чоловік, — усе ж продовжуй горіти так яскраво, як тільки можеш, решту ж залиш мені.
Так перемовляючись, вони дісталися самого верху вежі і підійшли до великої лампи. Чоловік запалив лампу за допомогою маленької свічки, і незабаром великі відполіровані дзеркала за лампою відбили її світло, поширюючи його на милі навколо і вглиб моря, освітлюючи шлях кораблям.
... Як маленька свічка або навіть сірник можуть розпалити величезне вогнище і вказати шлях сотням людей, так і невеличке полум’я твого душевного тепла і гарного прикладу в змозі змінити життя, світогляд і долю людей, навіть якщо ти сам цього ще не усвідомлюєш повною мірою. Просто будь світлом для людей, які тебе оточують, як той маячок, який радісно спрямовував кораблі в безпечну гавань.
Вчитель. Подаруйте один одному посмішку.
ІІ. Актуалізація та мотивація навчальної діяльності
1.Бесіда:
1) Що таке емоції і почуття?
2) Як можуть впливати на стан здоров’я позитивні та негативні емоції?
3) Чому важливо вміти керувати емоціями?
4) Що таке самооцінка? Назви види самооцінки.
5) Чому на критику потрібно реагувати спокійно?
2.Тест «Чи вмієш ти бути врівноваженим та щасливим?» (с.120 підр. Т.Є. Бойченко)
Вчитель. – Що може заважати нам бути врівноваженим?
Життя сучасної людини повне вражень і переживань. Все це вимагає від людини величезної витримки для нормального існування. А фактори, що можуть порушувати психологічну рівновагу, називають стресовими. Сьогодні на уроці ми розглянемо, як впливає стрес на здоров’я людини.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.Розповідь вчителя. Під стресом розуміють реакцію організму на вплив зовнішніх факторів у вигляді неспецифічних проявів фізіологічного та психологічного характеру. У стані стресу організм адаптується до умов за допомогою різних внутрішніх реакцій. Всі органи і системи людського тіла наводяться в «бойову» готовність, активується так звана захисна функція. Збільшується кровообіг м'язів і мозку, тоді, коли до внутрішніх органів і шкірних покривів кров надходить повільніше. Тривала дія стресових факторів негативно позначається на роботі внутрішніх органів, наприклад, при постійному стресі ризик захворіти інфарктом міокарда підвищується в 3 рази.
Існують два основних впливу стресу на організм людини: • позитивний; • негативний.
 
Під позитивним впливом розуміють позитивну реакцію організму на стрес у вигляді підвищення активності та стресостійкості.  Дистрес, або негативний стрес, негативно впливає на організм, приводячи його в стадію виснаження і викликаючи різні захворювання внутрішніх органів.
Виділяють такі фази стресу: • тривожна реакція; • опірність; • виснаження.  Стадія тривоги є початковим етапом стресового стану, готуючи тіло до активних дій.
Наступною фазою стресу є опірність, яка триває довше за інших. Організм адаптується до умов, виробляє захисні механізми. Фаза опірності має два результати: позитивний (коли організм пристосовується до важких умов) або негативний, який призводить до третьої фази - виснаження.  У стадії виснаження відбувається занепад життєво важливих функцій, погіршується імунітет, страждає травна і серцево-судинна система. При подальшому впливі стресора організм може загинути.
2.Робота з підручником (Опрацювати с.72, виписати симптоми стресу)
3. Профілактика стресу (розповідь вчителя)
Правильний відпочинок і дотримання режиму сну допоможуть підвищити адаптаційні можливості
Не тільки дитині, але і будь-якій людині потрібно спати стільки годин, скільки потрібно організму. При цьому нічний сон повинен бути безперервним.
Гігієна сну
• Лягати спати і вставати в один і той же час.
• Уникати відходу до сну в розгніваному стані або занадто рано.
• Використання водних процедур перед сном - прохолодний душ (невелика охолодження тіла є одним з елементів фізіології засипання). У деяких випадках можна застосовувати теплий душ (комфортної температури) до відчуття легкого м'язового розслаблення. Використання контрастних водних процедур, зайво гарячих або холодних ванн не рекомендується.
• Використання ліжка тільки для сну, а не для читання, ігор.
• Помірний прийом їжі ввечері, що виключає переїдання.
• Обмеження гри в комп'ютерні ігри ввечері / на ніч, так як вони мають збудливу дію.
• Зменшення стресових ситуацій, розумового навантаження, особливо у вечірній час.
• Регулярні заняття фізичними вправами в ранковий або денний час або фізичне навантаження ввечері, але не пізніше, ніж за 3 години до сну.
Регулярна фізична активність допоможе підвищити стійкість до стресів
Регулярна фізична активність дозволяє зняти напругу і підвищити витривалість організму до дії різних стресів.
Це можуть бути ходьба, біг, велосипедні чи лижні прогулянки по пересіченій місцевості, групові ігри, боротьба, теніс, тренування в плавальному басейні, ритмічні танці, аквааеробіка і інші види фітнесу.
Ритмічні види фізичних навантажень рекомендується чергувати з заняттями релаксационной спрямованості: йога, пілатес, стрейчинг і ін. Статичні види активності з частотою 1-2 рази на тиждень, що також дозволить зміцнити опорно-зв'язковий апарат.
Здорове харчування-захист від стресу
Часто дорослі забувають, що погіршення якості і складу сучасної їжі, яку дитина споживає день у день, негативно впливає на організм. Ці впливи постійні і набагато могутніше знижують стресостійкість в порівнянні з іншими факторами.
Поживні речовини, вітаміни і мікроелементи повинні надходити в організм з їжею. Їх співвідношення має бути збалансовано. Але при сучасному способі життя часто цього не відбувається. І поступово починають страждати нормальна робота мозку, регуляція настрою і адаптація до стресів.
У сучасному «образі харчування» найуразливішим виявилося забезпечення належною кількістю мінералів і мікроелементів. Лідером став дефіцит магнію
Найбільш ранні ознаки недостатнього споживання магнію з їжею:
• занепокоєння;
• підвищена збудливість;
• дратівливість;
• втома і навіть депресія.
5.Релаксаційна вправа
Вправа «Поплавець в океані»
Сядьте зручно. Дихання спокійне та рівне. Закрийте очі і розслабтеся. Уявіть, що ви маленький поплавець в океані. У вас немає мети, компасу, карти, керма, весел. Ви рухаєтеся туди, куди несе вас вітер і океанські хвилі. Велика хвиля може на якийсь час накрити вас, але ви знову виринаєте на поверхню... Спробуйте відчути ці поштовхи і виринання... Відчуйте рухи хвиль, тепло сонця, краплі дощу... пружність товщі моря під вами, яка підтримує вас. Прислухайтеся до свого тіла, які відчуття виникають у вас, коли ви уявляєте себе маленьким поплавцем у великому океані?
ІІІ Узагальнення та закріплення знань
1.Робота в групах (Скласти життєву ситуацію, знайти шляхи уникнення ефекту самопідтримки стресу)
ІV Підсумки
Перегляд відео «Позитивне відео»
V Домашнє завдання
Опрацювати §18