Дивись, не забудь — людиною будь!
«Дивись, не забудь – людиною будь»
Мета: навчати учнів мистецтву толерантного спілкування з ровесниками, рідними та друзями; виховувати у учнів людяність, гуманізм у стосунках, доброзичливість, повагу до людей, скромність, доброту, великодушність, відповідальність, любов до ближнього;розвивати навички взаємодопомоги
Обладнання: кольоровий папір, схема «Моє життя», вислови про людські цінності, прислів’я, приказки, притчі, пелюстки до квітки доброти, «Книга життя».
Тип заняття: виховне.
Хід заняття.
І. Вступна частина
1. Організаційний момент.
- Добрий день, дітки!Сьогодні заняття буду проводити з вами я. Так, ми вже з вами зустрічалися я нагадаю вам, що мене звати Ірина Сергіївна. Я хочу бачити на занятті кмітливих, чемних, слухняних, уважних дослідників, які будуть зі мною активно працювати, та підтримувати мою бесіду.
2.Вправа «Самопрезентація».
Розпочнемо сьогоднішнє заняття із самопрезентації, продовжуючи речення: «Мене звати - (ім’я). Про мене люди кажуть, що я (добра, весела, щира, милосердна)».
Я бачу, що в нашій групі прекрасні діти, яких об’єднує доброта, щирість, взаємодопомога, повага один до одного; діти, яких можна назвати друзями. Тож, давайте, посміхнемося один одному, адже дружба починається з посмішки.
ІІ. Оголошення теми заняття.
1. Робота над легендою.
- А зараз, для того щоб краще зрозуміти тему нашого сьогоднішнього заняття, послухайте легенду.
Один східний володар захотів пізнати всю історію людства. Мудрець приніс йому 500 томів. Зайнятий державними справами, цар відіслав його, наказавши викласти все це в більш стислій формі. Через 20 років мудрець повернувся. Історія людства займала тепер всього 50 томів, але цар був занадто старий уже, щоб подолати стільки товстих книг, і знову відіслав мудреця. Пройшло ще 20 років і постарілий і посивілий мудрець приніс володарю один-єдиний том, який уміщав усю премудрість світу, яку той прагнув пізнати. Однак цар лежав на смертному одрі, у нього не залишилося часу, щоб прочитати навіть одну цю книгу. Тоді мудрець виклав йому історію людства в одному рядку: людина народжується, страждає і помирає».
Не одне покоління замислювалося над питанням, хто така Людина, для чого вона живе на Землі? Щоб постраждати і безслідно піти в забуття? Який сенс у цьому? Чи, можливо, у кожного з нас – своя місія, свої завдання на цій ЗемліВідповідь на ці питання люди шукали в усі часи. Сьогодні ми з вами спробуємо обговорити важливі для кожного з нас питання: для чого людина приходить у цей світ, у чому сенс нашого життя, і що значить вислів «бути Людиною»?
Тема нашого заняття: «Дивись, не забудь – людиною будь». А епіграфом нашого заняття будуть слова В. О. Сухомлинського:
«Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний».
ІІІ. Основна частина.
1.Бесіда з елементом розповіді.
Учні, а на вашу думку, хто така людина? Людина - це насамперед біологічна істота, яка наділена на відміну від інших тварин свідомістю й мовою, здатністю працювати, оцінювати навколишній світ і активно його перетворювати
Для чого народжується людина?
(Людина народжується, щоб бути доброю (рука до серця), розумною (голови), сильною (руки вгору) і талановитою).
2. Прослуховування та обговорення притчі.
Свідомість немовляти – це чистий аркуш паперу. Що і як на ньому напишуть батьки, те згодом прочитають і самі батьки, і люди, і суспільство. Тому, потрібно змалку прищеплювати дитині усвідомлення доброти, відповідальності, любові до ближнього, до Бога, до Батьківщини. І дуже важливо, сформувати у дитини ті чесноти, які роблять людину – Людиною. Давайте всі разом послухаємо ще одну цікаву притчу.
Кажуть, коли народжується дитина, Бог запалює зірку на небі і посилає до неї ангела - хоронителя.
Уві сні ангел цілує немовля тричі: в чоло аби зростало розумним;
в личко - щоб було красивим;
в груди - аби здоров'я, любов, доброта вселились в його тіло,
серце та душу.
- Все, про що ми згадували та розмовляли, нехай залишить слід увашому серці.
- Чи може така людина прикрасити світ? А яка людина, на вашу думку, може прикрасити цей світ? (роздуми учнів про риси характеру, про вчинки людей).
3. Визначення понять «доброта» і «добра людина»
- Неодноразово тут сьогодні звучали слова «доброта» і «добро». А що ж таке добро, і як ви це розумієте? А чи важливо бути доброю людиною?
Добро – це здатність людини пізнати себе, керувати собою, не бути байдужим до людей.
4.Вправа «Продовж речення»
Давайте на хвилинку уявимо себе доброю Феєю. Що б ви хотіли зробити доброго в першу чергу. Продовжте речення: «Якби я була доброю Феєю».
5.Вправа «Асоціація» (створення квітки доброти)
А тепер, спробуємо всі разом створити «Квітку доброти».
Учень на пелюстці пише особисте розуміння слова «добро».
Добро – не наука, добро – це дія.
Письменник, вчений Білецький – Носенко писав: «Думай добре, роби добре – і буде добро». Кожній людині потрібно робити добро, бо «на злі далеко не заїдеш». Зла людина сама себе постійно обкрадає, вона не вміє по-справжньому радіти, сміятися, любити. Але і бути доброю не легко. Адже не може людина бути доброю, сидячи вдома на дивані. Добро треба творити для когось, бо того потребують всі, хто є поряд з нами. Лише добром і добрими вчинками ми можемо прикрасити цей світ.
6. Фізкультхвилинка.
Хто ж то вже там так стомивсяІ наліво нахилився?Треба дружно всім нам встати,Фізкультпаузу почати!
Встали рівно біля парт.
Починаємо наш старт.
Руки вгору, руки вниз,
Подивились пильно скрізь.
Головою покрутили,
Потім разом всі присіли.
Піднялись, понагинались
І здоровими зостались.
7. Практична робота. Створення моделі «Моє життя, мій світ»
Життя наше насичене і ми в ньому не одинокі. Кожний із нас має свій «невеличкий світ», світ, у якому ми живемо, виховуємось, навчаємось. Цей світ – це наше оточення і його можна розділити на певні складові.
І зараз ми разом спробуємо визначити, чим для нас є кожна складова нашого життя? Що є важливим для кожної із цих складових? А також, чи потрібне добро у стосунках з друзями, у школі, в родині, з навколишнім світом? Отож розпочинаємо!
«Складові мого життя»
1 складова – «Родина»
Перша наша складова – «Родина». Дітки, у кожного з нас є родина – це найперше і найближче оточення, з якого з перших днів нашого життя починається спілкування. З родини ми починаємо пізнання світу: формуються звички, стиль поведінки. Батьківська любов є безмежною. Нас люблять не за щось конкретне, а за те, що ми в батьків є. Але ж ми, в свою чергу, не можемо бути пасивними споживачами цієї любові. Учні, а що для вас є родина? Чого ж батьки чекають від нас? Що потрібно робити щоб зберегти гарні стосунки у родинні?
Висновок: Батьки чекають: поваги і турботи, довіри, допомоги, відвертого спілкування. Робити так, щоб батьки не засмучувалися, щоб у сім`ї панував затишок і комфорт.
2 складова - «Друзі»
Переходимо до другої складової - «Друзі». У народі кажуть: «Вірний друг – найбільший скарб». Друг – це дуже близька людина, яка довіряє тобі найпотаємніше і твоє ставлення має бути таким же. А що ж таке дружба? Кого можна назвати другом? Чи потрібні друзі взагалі?
Але часто трапляється таке, що твій друг згадує про тебе лише заради користі. Хіба це друг? Хіба від такого друга ви побачите доброту, гарне ставлення, допомогу?
Що потрібно робити щоб зберегти гарні, добрі стосунки з друзями?
Учні, а зараз ми разом зачитаємо деякі правила, які ви запам’ятаєте, і завжди будете користуватися ними:
стався до друзів так, як хочеш щоб ставилися до тебе.
не роби неприємностей і образливих вчинків
стався з повагою, будь ввічливим.
завжди будь готовим прийти на допомогу.
І найголовніше правило, яке я хотіла б щоб ви запам’ятали на все життя:
Не творячи добро для друзів, не матимеш і дружби.
3 складова - «Школа»
На черзі у нас наступна складова – «Школа». А чи потрібна доброта у школі? Якими повинні бути стосунки у школі? А у вашому класі панують доброта і взаємопорозуміння? А що ви для цього робите? Ну, я бачу, що ви молодці, бажаю, щоб ви і надалі підтримували гарні стосунки одне з одним.
Обговорення ситуації.
Учні, зараз я розповім вам ситуацію, ви уважно послухаєте і скажете, що було не правильно і як треба поступити правильно.
«У клас прийшов новий учень. Коли вчитель запропонував йому сісти на будь-яке вільне місце, всі учні демонстративно почали стверджувати, що біля них місце зайняте. На перерві він залишився в класі один, сиротливо стоячи збоку, у той час, коли всі учні класу обговорювали веселу історію. Після третього уроку він довго шукав кабінет англійської мови і на урок спізнився. Його поява в кабінеті викликала гучний сміх однокласників. Він почув, що зараз йому влаштують „ бойове хрещення"...»
На вашу думку, чи правильно поступили учні. Як би ви поступили в такій ситуації?
Дидактична гра. «Шкільні правила».
Зараз проведемо гру, яка називається «Шкільні правила» . Я буду називати правила, серед яких будуть порушення,а ви правильну на відповідь плеснете в долоні.
Дорослого, який заходить у клас, вітають стоячи.
Якщо хочеш відповісти на запитання, а твою руку не помічають, вигукни з місця.
Людині, яка зайшла в клас можна крикнути : «Привіт» і помахати рукою.
На перерві треба відпочити, тому треба бігати, кричати.
У школі треба завжди допомагати один одному.
Якщо хочеш відповісти, підніми руку.
Бігати й шумно грати можна на спортмайданчику.
У школі кожен відповідає сам за себе тому допомагати не треба нікому.
Висновок: Отже, проаналізувавши нашу складову, ми дійшли висновку, що кожна людина хоче відчувати підтримку та гарне ставлення до себе.
4 складова - «Природа»
Що ж, ми дійшли до останньої складової – «Природа» Кажуть, у сучасному житті нам іноді важко пристосуватися до тих чи інших обставин, знайти правильне рішення. Але потрібно повсякчас пам’ятати, що ми - люди і оточують нас такі ж самі люди, які щоденно потребують нашої уваги, турботи, допомоги.
Обговорення ситуації.
Дітки, а як ви вчините, коли побачите як
хтось ламає дерева і кущі.
хтось намагається скривдити кішечку чи собачку.
хтось розворушує мурашник.
пташеня випало з гнізда.
гілочки дерев перетинає павутина з павуком.
Гра «Чарівний стілець».
Учень сідає на стілець, а діти говорять йому гарні слова. Можна посадити на стілець кілька дітей.
Діти, а чи приємно вам відчувати турботу про себе, чи приємно чути гарні слова на своє адресу? А чи часто ви говорите своїм батькам, друзям, знайомим приємні, гарні слова?
Які враження від гри? Чи сподобалось чути гарні слова? Чи легко було говорити їх іншим ?
ІV. Підсумок заняття.
1.Вправа «Книга життя».
Сьогодні ми з вами опрацьовували важливу для кожної людини тему: якою має бути добра людина, якими цінностями вона повинна володіти, що вона має нести людям. Яким буде життя кожного з вас – вирішувати вам. Які цінності ви хотіли б пронести через усе своє життя – залежить від вас. Кажуть, людина приходить у світ, щоб написати свою Книгу життя, і якими будуть ці сторінки – залежить тільки від людини. Це можуть бути сторінки, заплямовані байдужістю, злобою до оточуючих, до рідної землі. Але в наших силах залишити на цих аркушах список гарних вчинків і добрих справ. Давайте спробуємо всі разом написати зразок нашої «Книги життя»).
На стікерах кожний учень пише цінності, які є для нього важливими і якими він хотів би володіти, та добрі справи, які він хотів би робити у своєму житті.
Після завершення самостійної роботи учні вклеюють свої стікери в «Книгу життя».
2.Підведення підсумків заняття.
Ну, що ж учні, як вам сьогоднішнє заняття?
Що вам найбільше запам’яталося?
Ви задумалися над тим, чи є ви людиною?
Після заняття ви хочете чимось змінити своє життя,можливо з кимось помиритися, висловити свою любов оточуючих?
На початку заняття звучало питання: навіщо життя людині? Відповідь дуже проста: кожна людина прийшла у світ, щоб творити добро, щоб залишити добру пам'ять по собі. А для цього кожен із нас повинен бути на Землі – Людиною.
13PAGE 15
13PAGE 14515
Заголовок 2Заголовок 3Заголовок 4Заголовок 515