Розробка уроку на тему Щоб у серці жила Батьківщина
Тема: Щоб у серці жила Батьківщина (до 25 річниці проголошення незалежності України).
Мета: поглибити знання учнів про нашу державу – Україну; формувати національну свідомість школярів; розвивати пізнавальні інтереси учнів; виховувати любов до рідного краю, повагу до його історичного минулого і сучасного, шанобливе ставлення до символів держави.
Обладнання: ноутбук, презентація, ватман із зображенням території України, паперові кольорові сердечка, зашифрований вислів-епіграф, відео пісень.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Емоційне введення.
Перегляд відео кліпу на пісню «Це моя Україна» К. Бужинської.
ІІІ. Інтерактивна вправа «Дарую серце Україні».
Учитель: Дорогі діти, сьогодні ми з вами будемо говорити про нашу рідну Україну, згадаємо її багатостраждальну історію,символіку, доведемо, що ми гідні громадяни своєї Батьківщини. Погляньте, на дошці є зображення території України, але воно не яскраве. Але своєю відданістю і любов’ю ми зможемо забарвити її. Візьміть паперові сердечка і напишіть на них, з чого для вас починається Україна.
Україна для мене – це…
Учні прикріплюють кольорові сердечка на карту.
ІV. Гра «Дешифрувальник».
Учитель: Ми одержали зашифроване повідомлення від українського поета В.Симоненка, в якому він говорить, як потрібно ставитися до Вітчизни.
Переставте букви в словах і прочитайте вислів. Він стане девізом нашого уроку.
сВе ан тісві нажмобитивира, усин,
тибвира монжаенільтіки щиБатьнуків.
V. Рубрика «Сторінками історії України».
Перегляд презентації.
Учитель: Україна – країна трагедій і краси, країна, де найбільше люблять волю і найменше знали її, країна довгої вікової героїчної боротьби за волю.
1. Існування могутньої Київської держави Володимира Великого, Ярослава Мудрого.
2. Перша християнська республіка в Європі – Запорізька Січ на острові Хортиця.
3. Започаткування власної державності в Українській Народній Республіці.
4. 1991 рік проголошення незалежності України.
5. 2004 рік прояв громадської активності під час Помаранчевої революції.
6. 2014 рік – Революція Гідності, що призвела до політичних та суспільних змін в Україні. Наші серця навіки з борцями за свободу та єдність України.
VІ. Робота в групах. «Символи України».
Кожна держава має свої символи, державні і народні.
Герб – емблема, особливий знак, що виражає коло ідей політичного та історичного характеру, природні особливості, господарську специфіку країни. Опис державного герба подається в конституціях держав. Так у ст. 20 Конституції України записано, що державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України, Державний Гімн України
Прапор.
З ХVІІІ ст. з блакитного полотнища вироблялися всі полкові і сотенні козацькі прапори Війська Запорозького жовтою фарбою на них наносили зображення хреста, зірок, зброї.
Бесіда. 1) Що символізують кольори нашого прапора?
2) Що символізує форма малого герба?
4. Гімн.
У січні 2001 року парламент затвердив текстом Державного Гімну України вірш Павла Чубинського « Ще не вмерла України…», написаний 1862 року. Музику до Гімну створив західноукраїнський композитор Михайло Вербицький. Вперше Український Гімн з текстом та нотами зявився друком у 1865 році.
5. Є також офіційні символи Президента України. Це Штандарт, Колар, Печатка і Булава. Демонстрація відповідного слайда презентації.
6. Гра «Наші символи»
Учням пропонується об’єднатися в команди, які одержують завдання – дібрати за наведеними напрямками символи, які якнайкраще уособлювали б Україну:
Дерево Птах Одяг
Квітка Тварина Страва
Ягода Комаха Зброя
VІІ. Підведення підсумків уроку.
Учитель: Кожен народ любить свою Батьківщину, робить усе для процвітання своєї держави, для її слави, свободи, незалежності. А ми живемо в Україні, волелюбній, мирній державі, і теж усім серцем любимо нашу милу, дорогу країну, хочемо, щоб вона стала процвітаючою, сильною, завжди вільною і незалежною, бо всі ми громадяни нашої Вітчизни, патріоти, люблячі сини і дочки України.
Перегляд відеокліпу Тіни Кароль та переможців проекту «Голос. Діти» - «Україна – це ти».