САБА? ЖОСПАРЫ ??ІР Ж?НЕ ЖА?А СЫЗБАСЫН ??РАСТЫРУ
Бекітемін
дир. ӨОЖ орынбасары
___________________
№ 54 сабақ жоспары
Бағдарлама жоспары: 11. Өңір және жаға сызбасын құрастыру
2834640206375Сабақ жоспары: 8. Түймелігі жоғарыға дейінгі тік жағаны құрастыру.
Сабақ мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға түймелігі жоғарыға дейінгі тік жағаны құрастыру барысында практикалық дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушыларды теориядан алған қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды жұмыс барысында төзімділікке, бастаған ісін аяқтауға, ұқыптылыққа тәрбиелу.
Сабақтың материалдық жабдықталуы: Нұсқау карта, сызғыш, карандаш, күнделік.
Сабақ түрі: Аралас
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі: 5 – 6 мин.
1. Оқушылармен сәлемдесу
2. Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу
3. Жұмыс орнын сабаққа дайындығын тексеру
ІІ. Кіріспе нұсқау
Оқушыларды жаңа тақырыпты қабылдауға дайындау.
Лацкан дегеніміз не?
Раскеп дегеніміз не?
1-ші түймелік орны қалай орналасады?
Л нүктесі дегеніміз не?
Мойын оындысындағы жаға биіктігі неше см?
Жіңішке раскеп лацкан қайырылу сызығымен лацкан шығыңқысының
арақашықтығы?
Типтік раскеп лацкан қайырылу сызығымен лацкан шығыңқысының арақашықтығы?
Кең раскеп лацкан қайырылу сызығымен лацкан шығыңқысының арақашықтығы?
Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау:
Түймелігі жоғарыға дейінгі тік жағаны құрастыру
Жаңа материалды баяндау:
Жаға киім сырт түріне әдемі форма беретін маңызды бөлшек. Жаға киімде мойын ойындысында орналасады. Жағалар мойын ойындысында қосу әдісі бойынша 2 түрге бөлінеді: 1. қондырма
2. бір тұтас жағалар
Жағалар конструкциялық шешім бойынша яғни мойын ойындысының формасы бойынша 2 түрге бөлінеді:
Жабық мойындық (түймелігі алқымына дейін)
Ашық мойындық ( түймелігі қайырмасына дейін)
Жағалардың пішін түрлері: тік, қайырма, қайырма тіктемесімен, қайырма қайырмамен, апаш, шаль, хамут және фантази.
3177540190500ВВ2 – ортасы (жібінін бағыты)
В2А4 – қайырма қиығы
А4А2 – шеті
ВА – тіктемесі
АА2 – раскеп
В1А2- қайырылатын сызығы
Тік жағаның құрастырылуы
90̊ бұрыштан басталады
ОА = 22 жағаның ұзындығын белгілейміз, ол алдыңғы және артқы бойдағы мойын ұзындығына тең.
ОВ = 3 ÷ 7 см тіктеменің биіктігі
ОА –жағаны мойын ойындысына қондыру сызығын модель бойынша безендіреді
а) тігінен
б) қиғаш орналасқан – жағаның ұшы 0,5 ÷ 4 см жоғары көтерілуі мүмкін
в) тіктеме түймелігімен
5. Жағаның ұшы тік немесе дөнес безендірілуі мүмкін
4244340158115190119094615-26098594615
а) б) в)
314896555245Қайырма жағаның құрастырылуы
О (•) – нен тік бұрыш құрады
ОВ = 1,5 ÷ 6 см (2,5 см)
В (•) – нен R= ВА = Ұжаға = 21см
ВА/3 , в және а (•) белгілейміз
вв1 = 0,4 ÷ 0,5 см
аА/2 , а1 (•) белгілейміз
а1а2 = 0,2 – 0,3 см
В, в1, а, а2 және А (•) – рін ойыс формамен жүргіземіз
ВВ1 = 2 ÷ 4,5 см тіктеменің биіктігі
Тіктеме қиығын ойыс формамен жүргізеді В1А
ВВ2 = 3 ÷ 10 см ( модель бойынша 6см)
АА1 = ВВ2 + 1 см = 6 + 1 = 7 см
А1А' = 3 ÷ 8 см ( 4 см)
А' және А (•) – рін тік сызықпен қосамыз (жағаның ұшын модель бойынша қосамыз)
В2 және А' (•) – рін ойыс қосамыз
Қайырма қайырмасымен жағаның құрастырылуы
3510915114300О (•) – нен тік бұрыш құрады
ОВ = 1,5 ÷ 6 см (3 см)
В (•) – нен R= ВА = Ұжаға = 21см
ВА/3 , в және А' (•) белгілейміз
вв1 = 0,4 ÷ 0,5 см
АА'/2 , а (•) белгілейміз
аа2 = 0,2 – 0,3 см
АА2 = 1 см
Жағаның қондыратын сызығын ойы жүргіземіз В, в1, А, а2 жіне А2
ВВ1 = 2 ÷ 4,5 см тіктеменің биіктігі (2,5 см)
Тіктеме қиығын ойыс формамен жүргізеді В1А2
А2А3 = ВВ2 + 1 см = 9 + 1 = 10 см
А3А4 = 3 ÷ 8 см ( 4 см)
А4 және А2 (•) – рін тік сызықпен қосамыз (жағаның ұшын модель бойынша қосамыз)
В2 және А4 (•) – рін ойыс қосамыз
Қайырма жаға тіктемесімен құрастырылуы
3272790325120О (•) – нен тік бұрыш құрады
ОВ = 1,5 ÷ 6 см (3 см)
В (•) – нен R= ВА = Ұжаға = 21см
ВА/3 , в және А' (•) белгілейміз
АА'/2 , а (•) белгілейміз
аа2 = 0,2 – 0,3 см
вв1 = 0,4 ÷ 0,5 см
Жағаның қондыратын сызығын ойы жүргіземіз В, в1, А', а2 жіне А
ВВ1 = 2 ÷ 4,5 см тіктеменің биіктігі (2,5 см)
АА2 = ВВ1 = 2 ÷ 4,5 см
Тіктеменің сызығын жүргіземіз ║жағаның қондыратын сызығына В1А2
АА5 = 2,5 – 3 см өңір ені
А5А5' = ВВ1 = 2 ÷ 4,5 см (2,5 см)
ВВ2 = 3 ÷ 10 см ( модель бойынша 7см)
АА3 = ВВ2 + 1 см = 7+ 1 = 8 см
А3А4 = 3 ÷ 8 см ( 5 см)
В2 және А4 (•) – рін ойыс қосамыз
3691890177800Қайырма жаға тіктемесі бөлек пішілген
Жағаның құрастырылуы
О (•) – нен тік бұрыш құрады
ОВ = 6 ÷ 8 см (7 см)
В (•) – нен R= ВА = Ұжаға = 21см
ВА/2 , 1 (•) белгілейміз
1 (•) ┴ арқылы 2 (•) белгілейміз=1÷2,5см
Қондырылатын қиығын ойыс жүргіземіз А, 2, В (•) – рі арқылы
ВВ2 = 3 ÷ 10 см ( модель бойынша 7см)
АА3 = ВВ2 + 1 см = 7+ 1 = 8 см
А3А4 = 3 ÷ 8 см ( 5 см)
В2 және А4 (•) – рін ойыс қосамыз
Тіктеменің құрастырылуы
1 (•) ┴ арқылы 3 (•) белгілейміз=1÷2,5см
Тіктеменің жағасына қондырылатын қиығын ойыс жүргізіледі А, 3, В (•) – рі арқылы
В (•) – нен АВ ┴ ВВ1 жүргіземіз
ВВ1 = 2,5 – 4 см ( 3 см)
АА2 = ВВ1 = 2,5 – 4 см ( 3 см)
АА5 = 2,5 – 3 см өңір ені
А5А5' = ВВ1 = 2 ÷ 4,5 см (2,5 см)
Жаңа тақырыпты игеру байланысты еңбек тәсілдерін көрсету:
Түймелігі жоғарыға дейінгі тік жағаны
құрастырылуын көрсету
Еңбек тәсілдерін көрсеткенде оқушылар назарын аудару:
Сызбаны құрастырған кезде карандаштың ұштары жіңішке болуына назар аудару.
Бүйір қиықтары қиықтың орта сызығына тең болуын а назар аудару.
Қиық ендерін оңға және солға смметриялы орналасуына назар аудару.
Кіріспе нұсқаудың жаңа материалы бойынша білімдерін пысықтау:
Суретке қарап жаға түрлерін атап шығу
4330065194310219646514414519621596520
ІІ. Жаттығулар мен оқушылардың өз бетімен жұмыстандыру: (155-165 мин)
- Оқушыларды жұмыс барысында еңбек қауіпсіздік ережелерін сақталуын.
- Барлығының жұмысқа тегістей кіріскендігін тексеру.
- Жаңа тақырыпты игере алмаған оқушыларға еңбек тәсілдерін қайталап көрсету.
ІV. Соңғы нұсқау: 25 мин.
1. Өндірістік оқыту сабағының қорытындысын шығару.
2. Оқушылардың озат жұмыстарын көрсетіп, мадақтау.
3. Қателерін сипаттап, болу себебін түсіндіру.
4. Жабдықтың , жұмыс уақытының, еңбек тәсілдерінің тиімді пайдалануын
талдау.
5. Бағаларын хабарлау.
6. Үйге тапсырма қайталау.
7. Жұмыс орнын ретке келтіру.
Өндірістік оқыту шебері: ____________ Боргелова А.К.