Саба?тын та?ырыбы: Дін ж?не м?дениет. Исламны? таралуы.
Жайлауов Нурболат
Алматы облысы Балқаш ауданы «Бірлік орта мектебі» мкм
Қазақстан тарихы Қысқа мерзімді жоспар 2015 жыл Сынып 7
Сабақтың тақырыбы: Дін және мәдениет. Исламның таралуы.
Сілтеме ҚМЖ, Тірек символдар» стратегиясы,«Ақша қар жауды»,«Жуан және жіңішке сұрақтар» стратегиясы.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға дін тарихын түсіндіре отырып, олардың жаңа тақырыптағы білімді игеруіне жол ашу;
Мемлекеттердің қалыптасуының алғы-шартын, оның белгілерін анықтай білуге дағдыландыру;
Әр түрлі діни бағыттардың ерекшеліктерін түсіндіре отырып, оқшыларды өзіндік қорытынды жасай білуге үйрету:
Сабақ. әдіс-тәсілдері: Топтық жұмыс, талдау,іздену, түсіндіру,өзбетіншежұмыс,ой-қозғау.
Күтілетін нәтиже: Өз көзқарасын жүйелі талдауға үйренеді.
Өзін-өзі бағалай алады.
Ынтымақтастық ахуалы қалыптасады
Өзгелерді оқыту арқылы 92 пайыз есте сақтайды.
Сабақ жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу.
2.Бар ынтасын сабаққа аудару.
3.Оқушыларды топқа бөлу.
ІІ.Сабақ барысы. СТО-дың 3 фазасы.
1. Қызығушылығын ояту.2. Мағынаны тану
3. Ой толғаныс.
Сабақ кезеңдері: Сабақ барысы Бағалау Ресурстар
Кіріспе
2.Ой түрткі 1.Ұйымдастыру бөлімі. Көңіл-күй смайликтері.
2.Амандасу.
3.«Жылы лебіздер» тренингі
4.Топқа бөлу.
Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларға ойтүрткі боларлық сұрақтар қоямын. Сұрақтар балалардың 5-6 сыныпта тарих курсынан алған білімдеріне сәйкес құралады.
Алғашқы дін наным-сенімдердің пайда болуына қандай жағдайлар әсер еткен?
Алғашқы діни наным сенімдрдің түрлерін атаңдар.
Қазақ халқында Көк Тәңірі, Көк бөрі ұғымдары нені білдіреді?
Ежелден келе жатқан әлемдік діндерді атаңдар. 1.Үш шапалақ арқылы топқа бөлінуді бағалайды.
2. Бағдаршам арқылы бағалау
Смайликтер, кеспе қағаздары, ақ тақта,
интерактивті тақта
3.Тұсаукесер 5.Қызығушылықты ояту. «Тірек символдар» стратегиясы Ым ишара Суреттер
4.Негізгі бөлім 6. Мағынаны тану.
7. Ұлттық материалдық мәдениет бойынша постер қорғау.9.Топтастыру.8.Сергіту сәті. Постер қорғағанда Бандура тәсілі бойынша топтар бірін-бірі бағалайды Компьютер, видое роликтер, слайд.
5.Қорытынды 9.Толғаныс. «Жуан және жіңішке сұрақтар» стратегиясы.
10. «Ақша қар жауды» әдісі арқылы сұрақтар қою.
Сұраққа жауап бергенде жетон арқылы бағаланады.
Сабақ соңында алған көңіл-күйін белгілейді. Қосымша оқу
Үйге тапсырма «Қазақ жерінде ислам дінінің нығаюы» тақырыбын қосымша материалдардан оқу.
Рефлексия «Болжау кестесі» стратегиясы
Не сәтті өтті?
Нені дамыта аласыз? Өз ойларын жақсы жеткізеді, топпен жақсы жұмыс жасалды.
Кейбір оқушылар жаңа тақырыпқа өз бетінше тереңірек түсінік бере алмады.
Нені өзгерткіңіз келеді?
Не сәтсіз өтті? Кейбір оқушылар «Ақша қар жауды» әдісінде тереңірек түсінік бере алмады.Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын дамыту.