Урок Рационал сандарды к?бейту (6 сынып)
Бекітемін: Күні сыныбы
Тақырыбы Рационал сандарды көбейту
Мақсаты
Рационал сандарды көбейтіп, көбейтіндіні табуды үйрету.
Күтілетін нәтиже А) Таңба ережесін пайдалана біледі
В) Есептер шығаруда оң сандар мен теріс сандардың көбейтіндісін таба алады.
С) Рационал сандарды көбейту туралы үйренгендерін есептер шығаруда пайдалана біледі, түсінгендерін математика тілінде баяндай алады, санның рационал көбейтіндісін туралы алған білімдерімен байланыстыра алады.
Дереккөздер, құрал-жабдықтар интерактивті тақта, слайдтар, деңгейлік тапсырмалар, бағалау парағы
Сабақтың кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе
Сәлемдесу, түгендеу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, сабақтың мақсатын айту, «Өзін-өзі бағалау парағын» тарату, оқушылар 4 топқа бөлінеді. Білімге жетелейтін үш жол бар:
Еліктеу жолы- ең жеңіл жол,
Ойлау жолы- ең игілікті жол,
Тәжірибе жолы-ең қиын ащы жол.
Конфуций
Мұғаліммен сәлемдеседі, топқа бөлінеді, бір-біріне сәттілік тілейді
Тұсаукесер
Білу
Өткен сабақтағы үй жұмысына талдау жасайды.
№577, №578, №579.
Тақтада шешімі көрсетіледі, сол бойынша оқушылар өзара дәптерлерін тексереді. Дұрыс есепке 2 балл, жартылай дұрыс есепке 1 балл, қате есепке 0 балл қойылады.
Негізгі бөлім
Сабақтың тақырыбын хабарлайды, жұмыс парағын таратады.
Жұмыс парағында жаңа тақырыпқа арналған сұрақтар ұсынады, түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
Тапсырмалар ұсынады.
І-топқа: Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту
ІІ-топқа: Таңбалары бірдей екі санды көбейту
ІІІ-топқа: Көбейткіштер саны екіден көп болған жағдайда теріс көбейткііштер саны жұп болса, көбейтінді оң сан болады:
ІҮ-топқа: Көбейткіштер саны екіден көп болған жағдайда теріс көбейткііштер саны тақ болса, көбейтінді теріс сан болады:
І топ №582(1,2,3) ІІ топ (4,5,6)
ІІІ топ №586(7,8,9) ІV топ(10,11,12)
Семантикалық картамен жұмыс
Топтық жұмыс:сұрақтарға жауап жазады, тақырыпты үйренеді.
Тапсырмаларды орындайды.
1. Ауызша.
2. Топтық жұмыс.
3. Жеке жұмыс.
Тапсырмаларды талдайды.
Жеке оқушылар жаңа тақырып бойынша үйренгендері туралы баяндайды.
Белгілеп алады.
Cемантикалық картаны өзара тексеріп, барлығы дұрыс болса 2 балл, жартылай дұрыс болса 1 балл қойылады.
Қорытынды
Тақырыпты бағалау
Бағалау
Үйге
тапсырма
Рефлексия Ойланайық
Соған қатысты тарихи мәлімет
VIІ ғасырда өмір сүрген үнді математигі Брахмагупта оң сандарды «мүлік», теріс сандарды «қарыз» түсінігімен байланыстырған. Теріс сандарды қосу және азайту ережелерін былай айтқан: «екі мүліктің қосындысы мүлік», «екі қарыздың қосындысы қарыз». Сонымен бірге ежелгі ережелер де бар.
ЕЖЕЛГІ ЕРЕЖЕЛЕР
Менің досымның досы-менің досым (+Х)∙(+Х)=(+Х)
Менің дұшпанымның досы-менің дұшпаным (-Х)∙(+Х)=(-Х)
Менің досымның дұшпаны-менің дұшпаным (+Х)∙(-Х)=(-Х)
Менің дұшпанымның дұшпаны-менің досым (-Х)∙(-Х)=(+Х)
Оқыту үшін және оқуды бағалайды.
Бүгінгі сабақ туралы пікірін сұрайды.
Аукцион «Мен-сатушымын, сендер –игілікті сатып алушыларсыз»
«5» «4» «3»
№538; 547 №524; 538(1-3) №524(1-4); 525
Қай есепті шығару үшін ең кіші ортақ еселікті табуды пайдаландық? Ең кіші ортақ еселікті табуды үйрену бізге қажет пе екен?
Бүгінгі сабақ қалай өтті?
Ұнады ма?
Түсінбеген сұрақтарың көп болды ма? Мысалдар келтіруге тырысады.
Бақылаушылар топ мүшелерін бағалайды, оқушылар өзін-өзі бағалайды.
Сабақтан алған әсерлерін жазып қалдырады.
Сабақтың талдауы Сабақ бойынша өзгертулер
р/с а в а∙в=-30,6 а∙в=-100 а∙в=1,14 а∙в=-0,2 а∙в=-13а∙в=-12,3
1 45-512+ 2 -1,5 8,2 +
3 5,1 -6 + 4 -1,9 -0,6 + 5 0,4 -12+ 6 -25 4 +