Література рідного краю. Микола Руденко
Донецька загальноосвітня школа I-III ступенів № 88
Література рідного краю. Микола Руденко
Мастеровенко Л.А.,
учитель української мови
та літератури
Тема: Література рідного краю. Микола Руденко. Біографія. Творчість.
Мета: Познайомити учнів із життєвим та творчим шляхом письменника – земляка М.Руденка. Розвивати мовлення учнів, мислення, активізувати до самостійної і спільної діяльності, виховувати пошану до письменника і його творчості.
Обладнання: Портрет поета, збірки творів М.Руденка, посібники
Тип: Урок засвоєння нового матеріалу, урок спільних проектів.
Хід уроку
Повірите чи ні: я тільки нині знаю
Життя щасливу мить, душі високий злет
В мені горять слова святим кущем СінаюІ кличуть, і болять, бо нині
Я – поет.
І. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Гра «Світлофори»
Учитель налаштовує учнів на творчу роботу, створюється гарний настрій.
Учні піднімають зелені смужки – це всі гарно готові до уроку, жовті – середньо готові, не зовсім.
ІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу:
Організаційний момент.
Оголошення теми і мети уроку
Прийом «Незамічені речення»
Учні мають картку на парті. Вони дописують…
«На уроці я сподіваюся…»;
«Від цього уроку я очікую…»
Вступне слово учителя
Микола Руденко – це наш земляк, письменник, який стає критиком епохи, розвинутого соціалізму, пише до керівних органів міста, у яких критикує керівництво, політику комуністичної держави. Його переслідували і заарештовували. Сьогодні ми з вами дослідимо його творчість і біографію.
Епіграфом до уроку послужать слова:
«Мозковий штурм»
Як ви розумієте епіграф до уроку?
Учні пояснюють.
Далі працюємо у групах.
Планування проектної діяльності
Самостійна робота груп над змістом обраної теми.
Презентація групи № 1.
Біографічні відомості.
Микола Данилович Руденко на родився на Донбасі (Луганська область, село Юріївка). Батько був шахтарем. Навчання на філологічному факультеті Київського університету було перерване війною, з якої повернувся тяжко пораненим. Протягом року лікувався у шпиталі.
У 1947 році видав першу збірку віршів «З походу». Тільки протягом 50-х років вийшло 7 збірок його поезій і романів «Вітер в обличчя» та «Остання шабля». Був певний час секретарем партійної організації.
Наприкінці 60-х років доля письменника різко змінилася.
Настало прозріння.
Презентація групи № 2.
Розповідь про письменника, 1960-1970 рр..
М.Руденко став критиком епохи «розвинутого соціалізму». Поет пише до керівних партійних організацій листи, у яких критикує політику комуністичної держави. Невдовзі вступає до міжнародної амністії й утворює Українську Групу Сприяння Виконанню Хельсінкських угод – міжнародного документу про права людини, підписаного й керівництвом СРСР.
Різко змінюється характер і ідейна спрямованість творчості М.Руденка. з-під його пера виходить дослідження «Економічні монології» і «Слідами космічних катастроф», у яких він переглядає і заперечує догми Марксової політекономії, віщує катаклізми в СРСР.
В цей час пише фантастичний роман «Чарівний бумеранг». У листопаді 1976 року разом з Олексою Тихим і Левком Лук’яненком підписав тексти двох правозахисних документів: «Декларація Української ГромадсГкої групи Сприяння Виконанню Хельсінкських угод» і «Меморандум № 1». Його заарештовують і 27 червня 1977 року Миколу Руденка і Олексу Тихого судять у місті Дружківка, об’єднавши їх справи в одну.
Презентація групи № 3.
Розповідають про судилище у Дружківці, про 7 років ув’язнення, про видавництво творів за кордоном, про повернення наприкінці 80-х років, про поїздку до Америки. 1991 рік – повернення до України. У 2000 році нагороджений званням «Герой України». М. Руденко – лауреат державної премії ім.. Т.Г.Шевченка. Помер поет у 2005 році.
ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями нових знань
Зачитування поезій.
Слова учителя. А зараз ми прочитаємо поезії, які вам сподобалися і проаналізуємо їх.
Учень № 1. Виразне читання поезії «Ой наковталися горя ми», аналіз.
Учень № 2. «Дороги».
Учень № 3. «Моєму народові».
Учень № 4. «У Донецьку».
Учень № 5. «Пліч-о-пліч сплю з колишнім поліцаєм».
Учень № 6. «Три народження поета».
Рефлексія
Написати есе. Яка поезія мене вразила і чому.
Оцінювання й мотивація навчальних досягнень.
Повідомлення домашнього завдання
Вивчити біографію поета, дописати есе.