Конспект уроку Значення балади для сучасного читача. Усне висловлювання

ВІДДІЛ ОСВІТИ ВИКОНКОМУ
ЖОВТНЕВОЇ РАЙОННОЇ У МІСТІ РАДИ
Районний методичний кабінет




Шуфотинська Г.О.



Балади у світовій літературі


(З досвіду роботи)








м. Кривий Ріг
2013 рік




































ВІДДІЛ ОСВІТИ ВИКОНКОМУ
ЖОВТНЕВОЇ РАЙОННОЇ У МІСТІ РАДИ
Районний методичний кабінет







Шуфотинська Г.О.




Балади у світовій літературі




(З досвіду роботи)











м. Кривий Ріг
2013 рік


Шуфотинська Галина Олександрівна, вчитель вищої категорії, вчитель-методист, середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 97 м. Кривий Ріг, вчитель світової літератури.


Збірка представляє собою конспекти уроків за темою «Балади у світовій літературі»: «Роберт Льюіс Стівенсон. «Вересковий трунок». Уславлення у творі мужності і волелюбності людини, яка не підкорюється загарбникам» та з розвитку усного мовлення «Значення балади для сучасного читача. Усне висловлювання», який є підсумковим, є моделлю узагальнюючого уроку за темою. Різноманітні форми роботи дозволяють виявити рівень оволодіння системою знань та вмінь, досвідом творчої діяльності, систематизувати матеріал. В ході уроку вчитель пропонує різноманітні види роботи, що робить урок цікавим та насиченим.
Уроки супроводжуються презентаціями, які дозволяють прискорити перевірку знань учнів, надати їм допомогу з теорії літератури, познайомити з відображенням цих творів в інших видах мистецтва, нададуть можливість учням узнати додаткову інформацію за даною темою. Для зручності в роботі слайди з презентації вміщені в конспект відповідно до видів робіт на уроці.

Рецензент Семенова Ю.М., заступник директора з навчально-виховної роботи КЗШ № 97, учитель світової літератури вищої категорії, вчитель-методист.



Рекомендовано засіданням методичної комісії вчителів суспільно – гуманітарного циклу загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 97 м. Кривого Рогу (протокол № 3 від 10.01.2013) та методичної ради КЗШ № 97 (протокол № 3 від 21.01.2013)


ТЕМА: РОБЕРТ ЛЬЮЇС СТІВЕНСОН. “ВЕРЕСКОВИЙ ТРУНОК”. УСЛАВЛЕННЯ У ТВОРІ МУЖНОСТІ І ВОЛЕЛЮБНОСТІ ЛЮДИНИ, ЯКА НЕ ПІДКОРЯЄТЬСЯ ЗАГАРБНИКАМ.
(Слайд 1 презентації)



(Звук шотландської волинки відтворюється за щолчком)

МЕТА УРОКУ: розкрити історичне тло балади «Вересковий трунок», проаналізувати ідейний зміст та композицію балади; розвивати навички аналізу тексту, усного малювання, виразного читання, вміння характеризувати образи; формувати комунікативну компетентність учнів, виховувати любов до рідної землі, прагнення до свободи, почуття внутрішньої незалежності.
ТИП УРОКУ: комбінований

ХІД УРОКУ

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ .
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1. Закрийте очі і вслухайтесь у музику, які картини у вас виникають? (Фронтально). Це шотландська музика. Як на вашу думку, чи відповідає вона духу того твору, яку ви читали вдома?

2. Виразне читання балади Р.Л.Стівенсона «Вересковий трунок» учнями.

3. Доведіть, що «Вересковий трунок» Р.Л.Стівенсона є баладою.
(Слайд 2 презентації)

Характерні ознаки літературної балади
Наявність ознак літературної балади у творі “Вересковий трунок”

1. невеликий за обсягом ліро-епічний твір


2. має конкретного автора


3. проблематика філософська, морально-етична


4. відзначається напруженістю сюжету, що часто зумовлений переживаннями героя


5. висловлення авторської оцінки подій


6. наявність прихованих діалогів


7. використання антитези, анафори, рефрену



ІІІ. Робота за темою урока.
1.Усне малювання.
Опишіть місце героїчного подвигу піктів. Яку роль відіграє цей пейзаж.
Доповнення заздалегідь підготовленими учнями. На території цієї невеликої за розмірами країни є схожа на глибоку рану, нанесену шаблею велетня, долина Грейт-Глен,
(Слайд 3 презентації),



яка прорізає Північно-Шотландське нагір'я по діагоналі від Атлантичного океану до Північного моря. По обох берегах озер круто здіймаються гори. Нижні схили вкриті лісами, які вище змінюються луками, порослими вересом і жорсткими травами, у гірських долинах стікають річки. Шотландців загартували вторгнення ворогів і дуже холодна погода. Тут живуть самовпевнені і відчайдушні люди. Символи цієї землі, звичайно ж, картата матерія і волинка. Ще Шотландію називають країною верескового меду, тому що це країна гір, вкритих запашним вереском.
В скандинавських сагах і трактатах чаклунів Верескові пустки згадуються як місця сутичок містичних сил, а поїли гостей в ті далекі часи неодмінно вересовим медом. Вереск - вічнозелена рослина. Висота 30-50 сантиметрів, листочки дрібні, згорнуті, темно-зеленого кольору. Квітки вересу дрібні, бузково-рожеві, дзвонові. Плід - маленька коробочка, в якій дозрівають дуже дрібне насіння. Під час цвітіння вересу над ним стоїть гул від трудяг джмелів і бджіл. Лікувальні властивості меду верескового восхвалялись в піснях і легендах. Зацвітає верес пізно - в кінці липня, в серпні. Він продовжує радувати людей килимом із квітів, коли інші квіти вже зів'яли - часом до снігів. Поетична краса квітучих чагарників вересу з давнини надихала творчих людей, і вони оспівували її у своїх творах. На вересові пустки в холодну пору виповзають погрітися на сонечко змії, збираються сімейки прудких ящірок. Вереск закриває їх від вітру, захищає від хижаків. Тому і збирається їх на вересових пустках безліч, а народ приймає їх за свиту нечистої сили. Люди не розуміють причин життєстійкості вересу, не розуміють причини великої кількості грибів, що ростуть серед вересу, і за все це приписують вересовим пустками містичні властивості.

- Опишіть образ короля, дайте оцінку рисам його характеру.

(Слайд 4 презентації)



Чому шотландський можновладець був похмурим? Що турбувало його після повного винищення піктів? (Він незадоволений, дивиться похмуро. Завойовані землі піктів, а напою король так і не скуштував. Значить, перемога ще неповна.)
- Так король - головний герой? (Ні, головні герої – останні, що залишилися в живих, пікти.)

2. Словникова робота.

(Слайд 5 презентації)

Верес – вічнозелений низенький кущик з дуже дрібним і численим листям та лілово-рожевими або червоними квітками.
Трунок – напій. Броварі – пивовари. Можновладець- тут: особа,яка керує країною, правитель, володар. Пучина, нірт, нірта – вир.

3.Бесіда за змістом.
Про що розповідається у баладі?
Визначте основну думку твору. В яких словах вона звучить?
Які образи протиставлені у творі?
Символом чого виступає у баладі вересовий напій?
Стівенсон неодноразово підкреслює в баладі ,що вересовий напій варили всі разом і разом його пили .благословляючи його у піснях. Яку ідею допомагає розкрити це слово «разом».
(Вересовий напій – це не лише певна традиція,а й символ духовної єдності піктів.)- Чому останні пікти не хотіли розкривати таємницю вересового напою?- Яке історичне та моральне значення має невеликий епізод захоплення батька й сина у полон?
4. Творча робота в групах.

1 група – визначити фольклорні елементи у творі. (Легендність та фантастичність;
зосередження уваги на моральних проблемах; напружений сюжет; драматична, часто несподівана розв'язка; використання діалогів; символи, художні засоби (епітети, метафори, порівняння)
(Слайд 6 презентації)



2 група –визначити кольорову палітру твору та її значення (Чорний і червоний. Червоний –верес, чорний – чоло короля. Червоний – життя, пролита кров, боротьба, чорний –смерть, влада. Підсилюється протиставлення образів)

(Слайд 7 презентації)



3 група – визначити композицію твору. (Зачин - традиції піктів, зав’язка –війна, знищення броварів, розвиток дії – король прагне дізнатися секрет трунку, захват у полон батька і сина, їхнє мовчання, кульмінація –батько вирішує відкрити таємницю
Фінал – смерть старого пікта)
(Слайд 8 презентації)



4.Проблемне питання.
- Як ви ставитесь до вчинку батька, що наказав вбити свого власного сина ? Чим він керується? Прочитайте слова старого. Оцініть вчинок старого.
- Чому батько говорить про те, що він боявся лише свого сина? Чи справді він не вірить у стійкість юних?
- Чи зустрічалися ми з подібною ситуацією в курсі зарубіжної літератури?
(Слайд 9 презентації)



5. Підсумки уроку.

- Про що розповідається у баладі? Як ви думаєте, чому балада називається «Вересовий трунок», а не, наприклад, «Старий і син»? ( Вересовий мед - це свята таємниця, яку пікти нікому не видали. Вони загинули нескореними, непереможеними).
- Що засуджує автор?
- Знайдіть епітети, які характеризують піктів. Розкрийте їх роль у тексті.
- Яка ідея утверджується в образах останніх піктів?
- Визначте ідею твору. (Героїчна боротьба піктів за незалежність, вірність своїм ідеалам)
- У баладі кілька разів повторюється словосполучення “секрет вересового напою”. Що це за секрет? З”ясуйте переносне значення цього вислову.
(Це не лише таємниця напою – як його варити, а передовсім секрет духовної стійкості піктів, що полягає у любові до рідної землі й прагненні здобути свободу. Цей секрет важливий для всіх часів і народів).
- Яке враження справила на вас балада? Які почуття викликала?

(Слайд 9 презентації)



ІУ.Домашнє завдання.
1. Виписати з тексту постійні епітети, метафору, порівняння. Визначити їхню роль у тексті.
2. Твір-мініатюра «Мої враження від балади «Вересовий трунок».


Тема уроку: Значення балади для сучасного читача. Усне висловлювання.

(Слайд 1 презентації)



Мета уроку: розвивати усне зв’язне мовлення, творче мислення; поглиблювати навички аналізу тексту; робити узагальнення; розвивати вміння самооцінювання та взаємооцінювання роботи на уроці, за допомогою засобів літератури виховувати вміння оцінювати людські вчинки, повагу до людей.
Тип уроку: узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.
Вид уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.
Обладнання: презентація, різнокольорові наклейки для оцінювання роботи учнів, заготовки з назвами балад та видами балад, олівці, фломастери, бумага, стікери або інші засоби закріплення відповідей учнів на дошці, маршрутний лист (за можливостями: або кожному учню, або один на команду)
Актуальність даного уроку: урок є підсумковим з теми «Літературна балада», протягом уроку з’ясовується значимість жанру балади у світовій літературі та вирішується, чи втратив актуальний цей жанр у наші дні, чи заслуговує на увагу сучасного читача і є для нього цікавим.
Робота на уроці проводиться в групах. В кожній команді учні визначають 1-2 учнів, які будуть оцінювати роботу кожного члена команди на уроці. Для цього можливо використати різнокольорові наклейкі, визначивши відповідність «колір-бал» (наприклад, зелений – 1 бал; синій -2 бали; червоний – 3 бали).
Очікуваний результат: учні повинні виразно читати та аналізувати вивчені балади, висловлювати власне судження про поведінку героїв, звертати увагу на психологізм, висловлювати особисте ставлення до проблем, піднятих в баладах, аргументувати свою точку зору прикладами і цитатами, виразно читати текст, відчувати складності, суперечливості людської індивідуальності, вміти працювати в групі, вчитися бути толерантними.


І. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя. На попередніх уроках ми вели розмову про літературну баладу. На сьогоднішньому уроці ми підведемо підсумки цій розмові і спробуємо з’ясувати значимість жанру балади у світовій літературі та вирішимо, чи втратив актуальний цей жанр у наші дні.

ІІ. Актуалізація знань.
Для того, щоб наш висновок був більш об’єктивним, нам необхідно повторити ті балади, які розглядалися в курсі літератури 7 класу, та пригадати все, що ми знаємо про баладу як жанр літератури.

Балада –жанр ліро-епічної поезії фантастичного, історико-героїчного або соціально-побутового змісту з драматичним сюжетом. Виникла у ХІІ-ХІІІ ст.. як любовна пісня до танцю. Протягом свого існування зазнала суттєвих змін: відокремилася від музики й танцю, стала самостійним жанром лірики. («Довідник з теорії літератури».Автор-упорядник У.Д.Данильцова. с.33)

(Слайд 2 презентації «Балада»)


Основні ознаки балади

(Слайд 3 презентації «Головні ознаки балади»)



Головні ознаки літературної балади:
жанр художньої літератури: віршований ліро-епічний твір;
має конкретного автора;
проблематика філософська, морально-етична;
напруженість сюжету часто зумовлена внутрішніми переживаннями героя;
присутність оповідача;
висловлення авторської оцінки події;
наявність прихованих діалогів;
використання рефрену, анафори, антитези.
(Підручник «Зарубіжна література». Н.Півнюк, О.Чепурко, Н.Гребницька. с.34)

Ви, як вже досвідчені знавці балад, знаєте, що літературні балади поділяються на різні види. І це:

(Слайд 4 презентації «Види балад»)



ІІІ. Робота за темою уроку.
А тепер ще раз пригадаємо авторів балад, які вивчили та повторимо їх зміст, але за ілюстраціями, які ви побачите на екрані, та визначимо, до якого виду належить кожна з них.
(Для виконання цього виду роботи є доречним дати кожній групі заготовки з назвами балад та видами балад, результати роботи команда вивішує на дошку. Таким чином перевірка виконання завдання буде більш цікавою та показовою для дітей у випадку припущення ними помилок)

(Слайд 5 презентації),



Франсуа Війон “Балада прикмет”

(Слайд 6 презентації)



Перевірте себе, чи правильно ви визначили.
(Слайд 7 презентації)



Йоган Шиллер “Рукавичка”

(Слайди 8 презентації)



Перевірте себе, чи правильно ви визначили.

(Слайд 9 презентації)


Йоган Вольфганг Гете “Вільшаний король”

(Слайд 10 презентації)



Перевірте себе, чи правильно ви визначили.

(Слайд 11 презентації)


Олесандр Сергійович Пушкін “Пісня про віщого Олега”

(Слайд 12 презентації)



Перевірте себе, чи правильно ви визначили.

(Слайд 13 презентації);


Роберт Льюїс Стівенсон “Вересків трунок”

(Слайд 14 презентації)



Перевірте себе, чи правильно ви визначили.

(Слайд 15 презентації)


Адам Міцкевич “Альпухара”)

(Слайди 16 презентації)



Перевірте себе, чи правильно ви визначили.

(Слайд 17 презентації);


2. Подорож до світу балад. Робота в групах.
Захист балади. Кожній команді необхідно захистити обрану баладу будь яким чином: конкурс художників; читацький бумеранг (продовжити ланцюжок); конкурс літературознавців; вгадай за показаним уривком баладу або героя; конкурс археологів; конкурс істориків; конкурс акторів).

3. Упізнай літературного героя та вислови своє ставлення до нього (В роботі приймають участь всі команди, та питання за баладами задає вчитель командам по черзі. Чим менше підказок знадобиться команді для визначення героя, тим вищий бал оцінювання. Якщо команда не змогла назвати героя, це може зробити інша команда).
Делорж; Ф.Шиллер “Рукавичка”
1. Автор не змальовує його зовнішності, нічого не розповідає про його життя, про його звички. Ми стаємо свідками лише одного епізоду з життя цього персонажу.
2. Цього досить, щоб зрозуміти, що герой – смілива, чесна, внутрішньо незалежна людина, яка понад усе цінує людську гідність.
3. Він не бажає бути іграшкою в руках будь-кого – чи дами, чи короля, чи суспільства. Він вступає в конфлікт з хижим світом людей, і сила духу його особистості перемагає над світом зла і насильства.

Ліричний герой балади Ф.Війона “Балада прикмет”
1. Ліричний герой твору перелічує прикмети життя, які мають конкретний філософський контекст.
2. Герой володіє великим життєвим досвідом, який спрямував його на істинний шлях – пізнати себе.
3. Герой відчуває потребу в зовнішніх (соціальних) і внутрішніх (духовних) змінах.

Й.Гетте “Вільшаний король”
1. Голос героя – таємничий і звабливий: по-материнські заколисуючий, слова ніжні та ласкаві.
2. Цей герой – фігура містична, таємнича. Він зі світу ніби знайомого, але водночас незрозумілого, населеного схожими на людей істотами, але чужими для них. Він – один із синів природи.
3. Хлопчик дуже його боїться.

О.Пушкін “Пісня про віщого Олега”
1. Герой відчуває і розуміє, що долю його визначено.
2. Настрій героя, постійне перебування у походах підкреслюють войовничий дух народу, який підкорюється лише волі богів.
3. Герой не врахував того, що людина, навіть наділена безмежною владою, не може змінити свою долю.

Л.Р.Стівенсон “Вересковий трунок”
1. Герой пожертвував сином і власним життям заради збереження таємниці свого народу.
2. Йому вдалося обдурити сильного короля з його васалами, бо сила фізична мало важить порівняно з силою духу.
3. Він забрав із собою символ єдності та стійкості маленького мирного народу. Зло перемагає, але торжествувати йому немає над ким.

А.Міцкевич “Альпухара”
1. Цьому королю вдалося втекти від погоні й ворожої стріли. Він не рятує втечею власне життя, а готується до нового смертельного двобою з ворогом.
2. Він є відважним й хоробрим, зразком мужності й нескореності народу. У пекельній війні перемагає сила духу відважного чоловіка.
3. Король приходить до ворога, низько вклоняючись, щоб нібито стати васалом, але насправді приносить ненависним ворогам у своїх устах смертельний трунок.

3. Проблемні питання. (Цей вид роботи можна виконувати як кожній команді за кожною баладою, так і конкретній команді за конкретною баладою. Вчитель сам обирає вид перевірки цієї роботи (усно чи письмово), але відповідь на питання «Що для себе ми взяли з цієї балади? необхідно наклеїти (або якимось іншим чином висвітлити) на дошці. Для цього необхідно на дошці вивесити назви балад, щоб учні мали можливість оприлюднити свої висновки щодо конкретної балади.)

- за баладою Стівенсона “Вересковий трунок”
1. Як ви ставитесь до вчинку батька, що наказав вбити свого власного сина ? Чим він керується?
2. Чому батько говорить про те, що він боявся лише свого сина? Чи справді він не вірить у стійкість юних?
3. Що для себе ми взяли з цієї балади? (написати на дошці, робота в групах, наклеїти свої висновки навкруги назви балади)

- за баладою Ф. Шиллера “Рукавичка”
1. Хто з героїв приваблює? Чому? Якби ви вчинили на його місці?
2. Хто з героїв переміг у цьому поєдинку? (Переможця тут немає. Адже дама втратила кохання. У серці лицаря також порожнеча, він, який раніше був галантним і шляхетним, стає жорстоким і непримиренним.)
3. Що для себе ми взяли з цієї балади? ( написати на дошці, робота в РУпах, наклеїти свої висновки навкруги назви балади)

- за баладою А.Міцкевича “Альпухару”
1. Чи можна вчинок Альманзора назвати героїчним? Обґрунтуйте свою думку.
2. Яку ідею проголошує Міцкевич у баладі?
3. Що для себе ми взяли з цієї балади? ( написати на дошці, робота в групах, наклеїти свої висновки навкруги назви балади)

- за баладою О.Пушкіна “Пісня про віщого Олега”
1. Як у баладі відтворено добу князя Олега?
2. Яким змальовує Пушкін головного героя? Волхва? Підтвердіть цитатами.

3. “Обери позицію” та поясни її.
“Все, що судилося людині, обов’язково трапляється з нею, і ніхто не знає, що чекає її попереду”, - так стверджує східна мудрість.
4. Що для себе ми взяли з цієї балади? ( написати на дошці, робота в групах, наклеїти свої висновки навкруги назви балади)

- за баладою Й.В.Гете “Вільшаний король”
1. Назвіть світи, які протистоять у баладі. Які предмети, звуки, барви, відчуття їх характеризують?
2. Котрий із цих світів сильніший і чому?
3. Що для себе ми взяли з цієї балади? ( написати на дошці, робота в групах, наклеїти свої висновки навкруги назви балади)

за баладою Ф.Війон “Балада прикмет”
1. Яким ви уявляєте ліричного героя?
2. Що для себе ми взяли з цієї балади? ( написати на дошці, робота в групах, наклети свої висновки навкруги назви балади)

4. Творча робота “Ідеальний герой” (Для виконання цього завдання теж знадобиться напис “Ідеальний герой ” на дошці)
Якщо б ви могли у кожного з тих героїв художніх творів, з якими ми познайомилися, взяти тільки одну, найкращу рису характеру, то яким був би ваш вибір? (групи свої судження висвітлюють на дошці)

ІУ. Підсумки уроку.
1. Висловлювання на тему: “Кого я вважаю справжнім героєм?” або “Заради яких ідеалів варто жертвувати своїм життям?”
2. Слово вчителя. На початку уроку було поставлено завдання з’ясувати значимість жанру балади у світовій літературі та вирішимо, чи втратив актуальністьй цей жанр у наші дні, чи варто сучасному читачеві звертати на нього увагу.
Для цього ми повторили: що це за жанр – балада, головні ознаки літературної балади, види балад, авторів балад, які вивчили, та їх зміст, але за ілюстраціями, подорожували до світу балад, працюючи у группах, і захищали обрані командою балади, впізнавали літературного героя та висловлювали своє ставлення до нього, відповідали на проблемні питання, обирали позицію, зясовували, яким є ідеальний герой в баладах. Чи достатньо цього, щоб зробити висновок? Так. Ми з цікавістю спостерігали за подіями і героями, дізналися багато цікавого з історії, філософствували разом з авторами, разом з ними співчували, гнівалися на героїв, а потім страждали, зрозумівши мотиви, яку змушували їх так чинити, вчилися бути справжніми героями. Нам було цікаво. Тож наш висновок: жанр балади заслуговує на наше визнання, не втратив актуальності, є цікавим та пізнавальним.
3. Оцініть, будь ласка, кожен свою роботу на уроці, а учні, яким було довірено оцінювати роботу учнів в командах, назовіть кожному отримані ними бали. Виставте собі отрмані бали.

ІУ. Домашнє завдання. (Слайд 18 презентації)
Твір-мініатюра “Уроки сивої давнини”.





Маршрутний лист до уроку
Значення балади для сучасного читача.
Усне висловлювання.

1. На допомогу учню:
- Слайд презентації 2: визначення терміну «Балада».
- Слайд презентації 3: Головні ознаки балади.
- Слайд презентації 4: Види балад.
- Слайд презентації 5: автори всіх вивчених балад.

2. Завдання (робота в групі): за ілюстраціями, які ви побачите на екрані, назвіть балади та визначте, до якого виду вона належить. Для виконання цього завдання використайте заготовки з назвами балад та видами балад, результати команда вивішує на дошку.

3. Подорож до світу балад. Робота в групі.
Завдання: захистіть баладу. Оберіть командою баладу, яка вам найбільше сподобалась та захистіть свій вибір будь яким чином: намалюйте ілюстрації, зробіть читацький бумеранг (продовжити ланцюжок слів або словосполучень); складіть питання до конкурсу літературознавців; покажіть інсценівку уривку балади або за допомогою акторської майстерності передайте характерні особливості поведінки героя, не промовляючи при цьому жодного слова; складіть історичну вікторину; конкурс акторів тощо). На виконання завдання вам дається 5 хвилин.

4. Упізнай літературного героя та вислови своє ставлення до нього. Питання за баладами задає вчитель команді. Чим менше вам знадобиться підказок визначення героя, тим вищий балви отримуєте. Якщо команда не змогла назвати героя, це може зробити інша команда.

5. Творча робота “Ідеальний герой” На дошці біля напису “Ідеальний герой ” залиште свої висновки: яку найкращу рису характеру ви б хотіли взяти собі у кожного з тих героїв художніх творів, про яких ми сьогодні говорили.

6. Висловлювання на тему: “Кого я вважаю справжнім героєм?” або “Заради яких ідеалів варто жертвувати своїм життям?” 2-3 реченнями висловіть свою думку за обраною темою.

7. Оцініть, будь ласка, кожен свою роботу на уроці, а учні, яким було довірено оцінювати роботу учнів в командах, назовіть кожному отримані ними бали.

8. Уважно прочитайте домашнє завдання.
(Слайд презентації 18)
Твір-мініатюра “Уроки сивої давнини”. Бажаю Вам успішно з ним впоратися.





Зміст


1. Р. Л. Стівенсон. “Вересковий трунок”. Уславлення у
творі мужності і волелюбності людини, яка не підкоря-
ється загарбникам стор. 5


2. Значення балади для сучасного читача.
Усне висловлювання. с тор. 14


3. Маршрутний лист до уроку. Значення балади для
сучасного читача. Усне висловлювання стор. 29










13PAGE 15


13PAGE 142915





15