?МЖ 4 сынып. Та?ырыбы: Таулы жер ?сімдіктері мен жануарлары
Тақырыбы: Таулы жер өсімдіктері мен жануарлары.
Мақсаты: Еліміздің басты-басты тау жоталарын еске түсіру, таулы жердегі климат жағдайларының аймақтық сипаты, осыған өсімдіктер мен жануарлар әлемінің таралу ерекшеліктері туралы түсінік беру.
Тілдік міндеттер:тақырыпқа байланысты сөздер мен терминдер: құз (қосымша мағлұмат беру).
Күтілетін нәтиже: Оқушылар тақырыпты өз беттерімен меңгереді. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы қалыптасады.
Көрнекіліктер: бор, кеспе қағаздар, слайдтар.
Сабақтың барысы:
Кезеңі Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Тапсырмалар О/б
О/ү/б
Мотивациялық
Операциялық-орындаушылық кезең.
Рефлексиялық бағалау Ұйымдастыру
«Фишбоун» әдісі
арқылы өткен сабақты қорытындылау.
Мағынаны тану
«Қызыл хат тапсырмалары»
Мәтінмен жұмыс.
Қызыл,жасыл,сары түсті хаттарға мәтінді бөліктерге бөліп салу.
Сергіту сәті.
Ой толғаныс.
Топтық жұмыс
Үйге тапсырма
Кері байланыс.
Бағалау. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Біз қандаймыз, қаңдаймыз,
Шұғылалы таңдаймыз.
Дәл бүгіннен бастап:
Тау жануарларының суреттері беріледі.
Олардың қандай жануарлар және қайда тіршілік ететіні туралы сұралып, сол бойынша топқа бөлінеді.
«Барс», «Арқар», «Марал».
Басы: Проблемалық сұрақ (Су қоймасын
дағы жануралар мен өсімдіктерге төнетін қауіп)
Сүйектері: (су қоймасы өсімдіктері мен жануарларының құрып кетуінің басты себептері)
Құйрығы:қорытынды
(осы қателіктерді болдырмаса тепе-теңдік сақталады).
Оқушылар таңдаған түстер бойынша топпен отырып,бөлімдерді түсініп, топта талдайды. Түсініктерін сынып алдында қорғайды.
Ұзын мұртты құмырсқа,
Келе жатты жұмысқа.
Оң жағына қарады,
Сол жағына қарады.
Допты көріп қуанып,
Тау екен деп қуанды.
1 топ:
«Қазақстан -2030 стратегиялық бағдарламасында Қазақстанды ненің символы ретінде алды?- Ол аңның қандай өзіндік ерекшілігі бар?
2 топ:
Қазақстан туында қандай құс бейнеленген? – Ол ненің нышаны?
3 топ:
Таудың қандай пайдасы бар?
«Мақсат ағашына» бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазу, жапсыру. «Шаттық шеңбері»
Ажырамас іргеміз,
Біз мәңгілік біргеміз.
Біз жігерліміз,
Біз өзімізге сенімдініміз,
Біз әрқашан көңілдіміз!
Сызбаны толтыру.
Оқушылар
ойларын айтады.
Постер қорғайды.
Мәтінді түсініп оқу.
«Сұрақтар қоржынына» мәтін бойынша сұрақтар дайындау.
Қосымша мәлімет қарастыру Ұпай бойынша бағалау
«3»
«2»
«1».
Ұпай бойынша бағалау.
Топ басшылары ұпай санын шығарады.
Мұғалім суммативті баға қояды.