Жары? б?ліп шы?ару ??былысы


Сынып: 5
Пән:Жаратылыстану
Тақырыбы: Жарық бөліп шығару құбылысы..
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға жарық бөліп шығару құбылысы жайлы түсінік беру.
Дамытушылық: Жалпы оқу іскерліктерін үйрену,оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды өз ойларын жеткізе білуіне,қарым-қатынас жасауды үйрету.Балаларды ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың жоспары: 1 кезең-ұйымдастыру.            4 кезең-бекіту.
2 кезең- үй тапсырмасын сұрау.                               5 кезең-үйге тапсырма беру.
3 кезең- жаңа тақырыпты меңгерту.                        6 кезең- қорытынды, бағалау.
Сабақ барысы:
 
Кезең Мұғалім әрекеті Оқушылар әрекеті
1 Оқушымен амандасып, оқушының зейінін сабаққа аударады. Амандасады Кітап, дәптерін шығарып сабаққа дайын отырады.
2 Үй тапсырмасын сұрақ-жауап арқылы сұрау.
1.Табиғат құбылыстары дегенді қалай түсінесің?
2.Жануарлар,өсімдіктер арқылы табиғат құбылыстарын қалай байқауға болады?
3.Жылдық маусымдарда қандай биологиялық және метеорологиялық құбылыстарды байқауға болады? Жаңа тақырыпты дәптеріне жазады. Мұғалімді тыңдап, керек жерлерін дәптерге қысқаша жазып алады.
 
3 Күн сәулесі,электр лампалары,шам немесе алау,сәуле шығаратын жануарлар өздерінен дүниенің кереметі жарық бөліп шығарады.Әр түрлі нәрселердің пішінінің,түстерінің,бояуларының,жарқырап тұруын біздің көру органымыз көз арқылы ажыратамыз.Жер бетіндегі ең күштіжарық көзі-Күн.Барлық тіршілік иелері Күннің жарығына тәуелді өмірсүруде. Оқушы  тақырыпты оқиды. Керек жерін дәптеріне жазып алады.
4 Тақырыпты бекіту үшін мұғалім келесі сұрақтарды қояды:
1.Жарық көздерін санап шығыңдар?
2.Жасанды және табиғи жарық көздерінен қандай жарық құбылыстары пайда болады?
3.Көзді сақтау үшін не істеу керек?
Одан кейін тақтаға сұрақтар жазылады, сол сұрақтарға оқушылар жауап беруі тиіс. Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді. Тапсырмаларды орындайды.
5 §36 оқу мазмұндау. Мәтін соңындағы тапсырмаларға жауап беру. Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.
6. Сабаққа қатыскы бойынша бағалау.  Мұғалімді тыңдап, бағаланады. Күнделіктеріне баға қойғызады Қоштасады.