Урок Перший раз у перший клас


Перший урок в першому класі
автор: Сєдакова О.В.
вчитель початкових класів
ЗОШ-інтернату І-ІІІ ст.
Дзержинської міськради
Донецької обл.
Тема: Перший раз в перший клас.
Мета: сформувати уявлення про школу як Країну Знань; ознайомити дітей зі змістом понять «Україна», «держава», «незалежність»; розвивати інтерес до навчання, бажання бути розумним, щасливим; виховувати любов до школи, дбайливе ставлення до шкільного майна; вчити пишатися своєю Вітчизною.
Обладнання: зображення пейзажів (поле, гори, ліс тощо);портрети славетних українців, карта України; фотокартки історичних місць, пам’яток архітектури;державні символи України; аркуші паперу для кожного учня; олівці.
Хід уроку
Організаційний момент.
– Добрий день, мої любі діти!
Ви прийшли нині в перший клас.
Вчитись будете і радіти,
І рости кожен день і час.
Школа двері для вас відчинила
І запрошує вчитись вас,
Бо знання – це велика сила!
Тож навчайтеся! В добрий час!
Мотивація навчальної діяльності.
– Сьогодні, діти, для вас пролунав перший дзвінок, який покликав на перший у вашому шкільному житті урок. Ви переступили поріг Країни Знань. Усі жителі цієї країни носять почесне звання – учень, школяр. Сьогодні ви із звичайних хлопчиків і дівчаток перетворитесь на справжніх учнів, школярів. Я вітаю вас усіх з цією визначною подією. А чи відомо вам, для чого треба ходити до школи? Чим займаються в школі? (Відповіді дітей)
– Вірно. Школа подарує вам багато нових знань, відкриттів, розкриє багато секретів. Послухайте кілька віршів, чого навчає школа. Підготували їх учні нашого класу.

1 учень. Треба добре дітям знати:
В школі вчать дітей читати,
І писати будуть вчити,
На екскурсії водити.

2 учень. Будуть вчити рахувати,
Танцювати і співати.
Вас навчать як в світі жити,
З усіма дітьми дружити.

3 учень. Вчать у школі працювати,
Труднощі перемагати.
Завжди правду говорити,
В світі лиш добро творити.
Оголошення теми і мети уроку.
А чи знаєте ви, як називається країна, в якій ми живемо? (Україна)
Молодці! Сьогодні ви дізнаєтесь більше про такі слова як «Україна», «незалежність», «держава» та познайомитесь з основними правилами школярів.
Робота по темі уроку.
1.Знайомство з правилами Країни Знань.
– Країна Знань, в яку ви сьогодні завітали, має свої закони. Ми їх з часом вивчимо і будемо виконувати. Послухайте їх уважно:
Заходить вчитель – треба встать.
Коли тобі дозволять – сядь.
Сказати хочеш – не гукай.
А тільки руку піднімай.
Ручкою на парті ніколи не пиши,
Підручник і зошит ти свій бережи!
Будь старанним у навчанні,
Кожен день уроки вчи!
Прізвиськ дітям не давай,
А дівчаток захищай!
Клас і школу бережи,
З цього дня вони твої!
2.Фіз. хвилинка.
– Ви вже втомились і саме час нам зробити зарядку.
Всі з-за парти піднялися,
Ручки вгору й потяглися.
Вправо,вліво нахилились,
У віконце подивились.
Пострибали, пострибали…
І за парти посідали.
3.Демонстрація карти України.
– Подивіться, в моїх руках карта України. Це територія, де живуть всі люди нашої держави. Держава – це і є наша країна, домівка для українців. В цьому році ми відзначали 20-ту річницю незалежності нашої держави. Незалежна – значить самостійна. Повторіть за мною ці важливі слова: Україна, держава, незалежна. Вивчимо про рідний край такі рядки:
Україна – рідний край,
Поле, річка, зелен гай.
Любо стежкою іти
Тут живемо я і ти.
4.Знайомство з державними символами України.
– У нашої держави, як і будь-якої іншої, є свої державні символи. Це герб, прапор і урочиста пісня, гімн. (Демонстрація символів)
5.Робота з пейзажами України.
– Усі ми одного роду – діти українського народу. Тому повинні любити і берегти нашу Україну.

Україна – це ліс і гори,
це безмежне пшеничне поле.
Це міста великі і села,
пісня ніжна, сумна і весела. (Демонстрація пейзажів)
Батьківщина
Он повзе мурашка, Глянь, яка чудова
Ось хлюпоче річка. Наша Україна.
Не зривай ромашку, Журавлі над лугом
Не топчи травичку. Крилять рівним клином.
В зелені діброва, Будь природі другом.
В китицях ліщина. Будь природі сином.
6.Малювання своїх долонь.
– Будемо берегти нашу Україну своїми руками. У кожного на парті лежать аркуш паперу і олівці. Обведіть свою долоню. Потім прикріпимо їх біля карти України. Це означатиме, що майбутнє нашої держави в ваших руках. (Вчитель допомагає дітям обвести долоні та прикріпити їх навколо карти України.)
Підсумок уроку.
– Ось і підійшов до кінця ваш перший урок. Пригадайте, про що ми говорили? ( Про школу, Україну, що її треба берегти.)
– Тепер ви першокласники. Я бажаю вам бути добрими, працелюбними, щасливими та досягти певних успіхів.