Математика п?нінен ?осындыны сан?а к?бейту атты саба? жоспары. 3 — сынып
Математика 3 сынып
Тақырыбы: Қайталау. Санды қосындыға көбейту.
Мақсаты: қосындыны санға көбейтудің әр түрлі жағдайлары жайлы оқушылардың білімдерін пысықтау. Олардың логикалық ойлау қабілеттерін, өз бетінше жұмыс істеу, есте сақтау дағдыларын дамыту.
Тапқырлыққа, ізденімпаздыққа, шапшандыққа тәрбиелеу.
Көрнектілігі: слайдтар, флипчарт, интерактивті тақта.
Түрі. ойын
Типі: қайталау
Әдісі: жеке, өзіндік, жұптық, ой қозғау жұмыстары
Пәнаралық байланыс: дүниетану
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Психологиялық дайындық
Әр тапсырмадан кейін өз-өзінді бағалау кезінде белгі алып отырасыңдар.
Қызыл дөңгелек – «5»
Жасыл дөңгелек – «4»
Көк дөңгелек - « 3 »
3. Үй жұмысын тексеру.
4. «Саяхатқа шығайық» ойыны
- Балалар алдымызда не көрініп тұр?
- Иә, орман. Осы орманда қандай аңдар мекендейді, ашып көрейік.
- Тиін. Тиін туралы не білеміз?
Тиіннің тапсырмасын қарайық:
Ауызша есептеу. Слайд Тиімді тәсілмен есептеп мәнін тап
3 * 2 * 10 (4 + 6) * 7 70 39
(8 + 5) * 3 5 * 2 * 9 23 45 90
3 * 4 * 10 (13 + 7) * 4 80 120 60
27 + 13 + 5 12 + 3 + 8
Тақтамен жұмыс. 1 – тапсырма. Есепті әр түрлі тәсілмен шығар.
А)1 сағ – 15 мин және 5 мин
3 сағ - ? мин
1 – тәсіл:
1. Неше мин 1 сағатты жөндйді? 1)15 + 3 = 18(мин) – 1 сағ жөндейді 2.3 сағатты қанша уақыт жөндейді? 2) 3 * 18 = 54(мин) – 3 сағ
2-тәсіл: (15 + 3)*3 = 54(мин) 3 тәсіл: 15 * 3 + 3 * 3 =54()мин
Ә) 1 күні – 4 тағадан – 9 атқа 2 күні – 4 тағадан – 8 атқа Барлығы - ? таға 1 – тәсіл: 9 + 8 = 17(таға) 17 * 4 = 68(таға)
2 – тәсіл : (9 + 8) * 4 = 68 (таға)
3 – тәсіл: 9 * 4 + 8 * 4=68 (таға)
5. Қоян туралы не білесіңдер? Оның баласын қалай атайды?(көжек)
Қоянның тапсырмасы: Карточкамен жұмыс
Жұп: Өсу ретімен орналастыр: 1 1 1 1 1 1
10 , 8 2, 5 3 , 9
2 – жұп: Амалдарды орында: 24 + 6 * 8 – 45 : 5
6 * 4 : 3 : 2 * 6
3 – жұп: Амалдарды орында: 48 : 6 : 2 * 6 : 3 * 2
36 : 4 + 5 * 5 – 12 + 6 * 7
4 – жұп: Амалдарды орында: 78 – 5 * 4 + 7 * 7
9 * 6 – 3 * 6 + 19 – 27 : 9
Сергіту сәті:
6. Түлкі туралы не білесіңдер? Оның баласын қалай атайда? (түлкішек)
Түлкінің тапсырмасы. Ауызша жұмыс
3 – тапсырма . Сұрақтарға жауап бер: Слайд
Тік төртбұрыштың ұзындығы Тік төртбұрыштың ені Тік төртбұрыштың ауданы Тік төртбұрыштың периметрі
? 3 см 24 см2 ?
8 см 5 см ? ?
6 см ? 12 см2 ?
7. Қасқыр туралы не білесіңдер? Оның баласын қалай атайды?(Бөлтірік) Қасқырдың тапсырмасы: Тақтада жұмыс
2 – тапсырма. а) Өрнектің мәндерін тап:
(10 + 80) * 5 (13 + 27) * 4 (100 + 80) * 5 (100 + 70) * 4
(24 + 6) * 2 (12 + 18) * 3 (400 + 60) * 2 (200 + 80) * 3
ә) Көбейтінділерді қосындылармен алмастыр:
5 * (4 + 2) 6 * (3 + 2) (40 + 20) * 5 (30 + 20) * 6
(7 + 3) * 5 (8 + 2) * 4 5 * (70 + 30) 4 * (80 + 20)
9. Аю туралы не білесіңдер? Оның баласын қалай атайды? (қонжық)
Аюдың тапсырмасы:
5 – тапсырма. Нұсқа бойынша орындау.
1 – нұсқа Салыстыр: 2 – нұсқа
2 тәул.21 сағ * 50 сағ 45 см * 4 дм 5 см 1 мм
2 сағ 30 мин * 90 мин 20 м 5 дм * 205 дм
5тәул. 12 сағ * 6 тәул. 15 см * 5 дм 5 см
3 сағ 50 мин * 186 мин 2 м 5 дм * 248 см
4 сағ 10 мин * 252 мин 31 м 3 дм * 313 дм
19. Логикалық есеп «Қасқыр мен түлкі»
Қасқыр мен түлкі балық аулайды. Екеуі бөліп жемекші болып қасқыр түлкіге «Сен маған қарағанда есепті жақсы шығарасың ғой, балықты сен бөлсейші»,- деді. Сонда қу түлкі қасқырдың аңқаулығын, есеп шығара алмайтынын пайдаланып, былай бөліпті.
1 – еуі саған, 2 – еуі маған
3 – еуі саған, 4 – еуі маған
5 – еуі саған, 6 – еуі маған. Қасқыр-9,түлкі - 12
Сонда олардың әрқайсысына неше балықтан тиген?
11. Бағалау, үй тапсырмасын беру №6 – 40 бет.Қорытындылау.
Енді, балалар аңдарға көмектесіп бәріміз топпен мына есептерді шешейік.
23 :3 25 :6 69 :8 37:9 38 : 4 85 :8 26 : 7 65 : 9 46 : 5 29 :7 60:7
Ж А Р А Й С Ы Ң Д А Р