Конспект уроку української літератури з використанням інтерактивних технологій. В. Винниченко «Федько-халамидник». 6 клас.
Урок української літератури у 6 класі
Тема: В. Винниченко «Федько-халамидник». Художня розповідь про дивовижного хлопчика Федька, його життя і пригоди, стосунки з однолітками. Щедрий на добро внутрішній світ героя. Федько як особистість.
Мета : навчити аналізувати твір В.Винниченка «Федько-халамидник», охарактеризувати щедрого на добро головного героя твору як особистість, виявити роль художніх засобів у творі; розвивати вміння висловлювати своє ставлення до зображуваного, розвивати логічність у мисленні, пам'ять, увагу, кмітливість; прищеплювати риси доброти, чуйності, мужності та людинолюбства.
Тип уроку: комбінований
Обладнання : проектор, підручник, портрет В Винниченка, дошка, ілюстрації учнів до твору, словник літературознавчих термінів
ХІД УРОКУ:
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
ІІ. ПЕРЕВІРКА Д/З (огляд дитячих ілюстрацій до твору)
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ (слайди 1, 2, 3)
Діти, напишіть свої сподівання від цього уроку.
ІУ. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ
У. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Слово вчителя. Епілог уроку (слайд 4)
- Бесіда
А) Хто були батьки Федька?
Б) Охарактеризуйте його поведінку під час сварки з батьками?
В) За що батько давав гроші Федьку?
Г) Як автор характеризує свого героя?( «Мужиченя, паршивець, одурілий хлопець, шибеник, мурло репане, не щастячко, сибіряка, халамидо, ідоляко, люципере»)
«Мозковий штурм» Робота в групах (Робота зі словником)
План характеристики образу Федька
1. Федько - син бідного робітника друкарні.
2. Портретна характеристика Федька («розбишака – халамидник», «наче біс який сидів у хлопцеві», «сибіряка», «люципер», «Чуб йому стирчаком виліз з-під картуза, очі хутко бігають», «руки в кишені, картуз набакир, іде, не поспішає». 3. Поведінка і риси характеру героя
- непосидючий («неодмінно, щоб битися, щоб що-небудь перевернути догори ногами. Спокій був його ворогом, з яким він боровся на кожному кроці»)- сильний ( «перший по силі на всю вулицю, враз тобі дасть підніжку, зімне, насяде»)
- відкритий («Він міг би підійти тихенько, так, щоб не почув би ніхто, — але Федько того не любив»)
- впертий (« не як всі діти поводиться. Він не плаче, не проситься, не обіцяє, що більше не буде. Насупиться й сидить. Мати лає, грозиться, а він хоч би слово з уст, сидить і мовчить»)
- стійкий («камінь, а не дитина! Сибіряка якийсь»
- правдолюб («Якби не схотів, то міг би одбрехатися, але Федько брехати не любить»)
- непримиренний до зрадництва («не любить також Федько товаришів видавати»)
- спокусник («Федько знову спокушає Толю. І спокушає якраз у такий момент, коли ні одному чоловікові в голову б того не могло прийти»)
- спритний («Ловкий хлопчак», «жилаве, чортове хлопча. Стриба, як кішка») «Можливе зробить кожен, а неможливе – тільки відважний»(народна мудрість про героя)
План характеристики образу Толі
1. Толя – син хазяїна будинку.
2. Опис зовнішності хлопця. («Це була дитина ніжна, делікатна, смирна. Ходив завжди чистенький, чепурненький, на двір він виходив боязко, ніколи не розбишакував», «штанці на ньому бархатові, оченята не то чудні, не то винуваті, не то злякані», «випещені ніжки».
3. Риси характеру і поведінки героя
- тендітний («чистенький. Ніжний, з щічками, як проскура»)- богобоязливий ( «тихенько хреститься й блідніє»)
- само поважний ( « він терпіть не міг, як йому цей Федько говорив: «Толька». Наче він йому товариш», «кричати на вулиці не личить благородним дітям»)- брехливий («Неправда! Неправда! – ще жалібніше і з страхом забився Толя. – Я не хотів іти, а вони мене потягнули на річку. А потім Федько узяв і пхнув мене на кригу… Спитайте всіх… Я не винен»)
- байдужий до горя інших («Коли Федькова труна сховалася за рогом вулиці й не було вже нікого видно, Толя одійшов од вікна, перекрутився на одній нозі й побіг гратися з чижиком»)
- підступний («чижика він сказав Федьковій матері віддати йому, бо він його виграв у Федька»)
«Лякливий, як заєць, а шкідливий, як кішка» (Народна мудрість про героя)(слайд5)
ВАЛЕОХВИЛИНКА
- Слово вчителя. Федько очима письменника (Дати ________ індивід. завдання)
Федька автор представляє нам відразу, з перших речень оповідання. Цього достатньо, щоб уявити колоритну постать маленького бешкетника, інтригуючи початком розповіді письменник ніби бере в полон увагу читачів і вже не відпускає її до фіналу твору.
А як же Федько? Безліч вад і недоліків. Та в нього є чому вчитися не лише дітям, а й дорослим. Федько – персонаж, який змальований у реальності. Талант письменника полягає у тому, що, крім зовнішньої оболонки, яка складалася з грішків «халамидника», він зумів показати честь, совість, велич душі хлопчика.
Художні засоби у творі Винниченка називають майстром контрастів (слайд 6 ) СЛОВНИК
У кожному творі письменника присутній метод протиставлень, саме ним він передає контрасти в суспільстві та в душах людей. Перед нами є два світи, два полярні табори. З одного боку – «вуличний хлопчик Федько з хворим, виснаженим роботою батьком «типографщиком» та змученою знервованою матір’ю. А з другого – «ніжна, делікатна, смирна та чистенька і чепурненька дитина Толя», його «благородний і багатий папа», та «чула і делікатна» мама. ( слайд 8 )
Проблемне запитання : Які епізоди твору найповніше розкривають характери хлопців? (слайд 7 )Робота з підручником Виразне читання.
Зачитати від слів: «Федько стрибнув на лід…» до слів «…що говорити такому зайдиголові». – відвага, сміливість, завзяття, вправність, відчайдушність, кмітливість Федька.
Зачитати від слів : «Толя аж задихався…» до слів «…тихенько став плакати». – егоїзм, жалюгідність, душевна ницість
Федько кидає виклик бурхливій річці, переляканій юрбі і визволяє з льодяного полону паненя. Натомість Толя навіть не намагався допомогти витягти з крижаної води свого рятівника. І знову вражаючі контрасти (слайд 7) Це два світи, які розділяє величезна прірва, яка не звужується, а навпаки, ширшає після трагічного фіналу – смерті малого «халамидника».(Слайд 9 )
Федько добрий. Діти, а чим можна виміряти добро? Грами – вагами, довжину – метрами, а добро? Людським серцем. Як ви думаєте, чому Федько зробив добро, коли врятував Толю? Він хотів, щоб його похвалили? Ні. Добро повинно бути безкорисливим. Саме таким, як у героя нашого оповідання.
Розв’язка дає змогу говорити ще про одну ознаку творчої манери Винниченка:несподіваність завершення оповідання чи новели. (схожий манерою до композитора.)
Багато своїх творів писав під музику, яку виконувала його дружина (Бетховен).
Останнім штрихом в оповіданні є важлива деталь: похорон Федька. Хлопчики плачуть, проводжаючи товариша в останню дорогу, а Толя спостерігає з вікна, адже «цікаво подивитися, як будуть ховати Федька-халамидника. І вже коли процесія зникає з виду, Толя «перекрутився» на одній нозі і побіг гратися з чижиком. А далі: «Цього чижика він сказав Федьковій матері, віддати йому, бо він його виграв у Федька».
(Слайд 10) Біблія
Знайти відповідність (слайд 11)
Досить оригінальні у Винниченка картини природи. СЛОВНИК Здебільшого описи природи в оповіданні подаються відповідно до душевного стану героїв. Пейзаж – не просто тло, а теж діючий персонаж, який перебуває в цілковитій залежності від настроїв людини. Письменника не цікавить естетична роль пейзажу, для нього важливим є лише емоції, які викликає цей опис.
Зачитати картину весняної повені. ст.65
Діти, а які пори року зображені у творі?
А які ще пори року ви знаєте з курсу природознавства?
Знайти порівняння та метафори у творі. (Слайд 12 ) Порівняння «наче біс який сидів у хлопцеві», «щоки, ніби оловом налиті», «як Соловей-Розбійник», «ворота, ніби скриньки», «камінь, а не дитина», лід, як вимочений цукор», «немов не чув», «наче твій тато, став пузатий Федько», «стриба, як кішка», «шматки лізли на неї, немов збиралися розчавити живе створіння», «стрибнув, наче пробуючи його».
Метафори «сонце хитро виглядає з-за парового млина», паперовий змій кокетує й хитає головою», «соромливо посміхається своїми невеликими синіми очима Толя», «дощ січе», «грім тріщить», «парує земля», «лід тріщав, лускався», «крига йде».
УІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
Тестування.
«Мікрофон» — Які враження ви отримали від оповідання «Федько-халамидник»?
- Чого мене навчив цей твір?
УІІ. ПІДСУМОК УРОКУ. (слайд 13 )
Діти, напишіть, чи справдилися ваші сподівання від нашого уроку.
УІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. (слайд 14,15 )
Тестування
«Федько-халамидник»
Федька-халамидника ще називали:
А) муж ланом
Б) розбишакою
В) хуліганом
2. Серед дітей хлопець був першим:
А) по кмітливості та винахідливості
Б) стрибках у довжину
В) силі
3. Якого казкового героя нагадує Федько?
А) Кирила Кожум’яку
Б) царевича Івана
В) Солов'я-Розбійника
4. Який художній засіб використав В Винниченко у вислові «Небо високе-високе,
синє та холодне»?
А) епітет
Б) порівняння
В) метафора
5. Батько Федька працює
А) на гуральні
Б) типографії
В) водієм автобуса
6. Яку думку про Федька висловлює мати, коли той отримує ременя від батька?
А) «Боже, яке ж це бісове дитя»
Б) «Камінь, а не дитина»
В) «Лихо якесь, а не хлопець»
7. Чого не любив Федько і за це його батько схвалював?
А) ображати дівчат
Б) знущатися над товаришами
В) брехати і товаришів видавати
8. Про що співали пісню хлопці, перебуваючи під дощем?
А) корисність вологи для їх зросту
Б) необхідність дощу для пшениці
В) перешкоджання дощу літній спекоті.
9. Толя не поважає Федька, говорячи про нього, що він:
А) «халамидо поганий»
Б) «сибіряка голодраний»
В) «мурля погане»
10. Прив’язавши собі на живіт шкільні книжки, Федько став такий пузатий, як:
А) повітряна куля
Б) батько Толі
В) заможний пан
11. Сому Толя вирішує вийти на вулицю у дощову погоду?
А) хотів у крамниці купити смачних цукерок
Б) виявив бажання разом з хлопцями намочитися під теплою водою
В) прагнув довести Федькові, що він теж мужній
12. Федько і Толя побилися об заклад. За умовами переходу Федьком по кригах на той берег річки Толя :
А) віддасть свій ножик з кістяною ручкою
Б) подарує свого чижика
В) попросить батьків халамидника, щоб вони ніколи не били Федька.