Конспект урока по украинскому языку на тему Види речень. 3 класс.


Тема: Види речень за метою висловлювання та інтонацією. Розділові знаки в кінці реченьМета: розширити знання учнів про види речень за метою висловлюваннята інтонацією; навчати правильно ставити розділові знаки в кінці ре-
чення; формувати навички правильного інтонування речень; розви-
вати вміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до мови.
Хід уроку
I. Організаційний момент. Слайд №1
II. А ктуалізація опорних знаньЯ пропоную зазирнути у Простоквашино і допомогти героя м/ф правильно написати слова. Слайдм№2
1.Орф. Робота( ланцюжком з поясненням)Слайд №3 Дер…во, в…селка, в…шневий , з…ленийСлайд №4 В…снянка, з…мовий, кр…венький, ж…ття.Слайд№5 ВисновокСлайд№6 Переїхати, доїхати, з’їхати,виїхати. Яка роль префікса у слові?Слайд №7 Пригадайте, коли ще пишеться апостроф, наведіть приклади.Слайд №8 Знайдіть антоніми, запишіть слово з подвоєнним приголосним Запишіть ще 2 слова .Слайд №9
Висновок: Щоб грамотно писати , треба…2. Чистопис Слайд №10Повторили ненаголошені е/и, подвоєні приголосні тт. нн сс.Слайд №12 заповніть усно таблицюДерево, вишневий садок, Зелена травичка вкрила землю.Ми продовжуємо працювати за темою «речення». Слайд № 13 Кожному рядочку скласти речення і визначити основу 1 хвилинка.Слайд №14 Продовжити речення:1.У реченні всі слова…. 2.Кожне слово у реченні пишеться…3. Перше слово у реченні … 4. Основа речення – це…Слайд № 15 - ФізкультхвилинкаIII. Повідомлення теми: (Крапка)  Серед знаків у пошані Ця маленька кругла пані. В кінці речення живе, Після неї нове йде.
Що за знак - стрункий як спис.  Він над крапкою завис. Спонука до поклику,  Хто ж бо він? Знак оклику.Він після речення, цитати  Вмостився, схожий на гачокВсіх нас примушує питати  А сам ні пари з вуст — мовчок. Знак питання.Слайд № 16Коли ми вживає ці знаки?Цікаво знати!
— Розділові знаки в реченні існують в усіх мовах. Так ось, на-
приклад, в Іспанії знак оклику та знак питання ставлять не лишев кінці відповідних речень, а й на початку. Вчителі вважають, щоце допоможе учням одразу зрозуміти, з якою інтонацією слід читатиречення. Причому на початку речення розділовий знак ставлять до-
гори ногами, а в кінці речення — як зазвичай.Тема уроку: Розділові знаки в кінці речень. Види речень за метою висловлювання та інтонацією.
IV. Робота за темою
— Прочитайте виразно речення.
Мову треба берегти і шанувати. Чи бережеш ти рідну мову? Бережи і шануй рідну мову.
— Яка мета першого речення. (У реченні повідомлено про мову.)
— З якою інтонацією ви його читали? (Спокійно, в кінці реченняголос знижується.)
— Яке це речення за метою висловлювання? (Розповідне)
— Яка мета другого речення? (Воно містить запитання.)
— Як правильно треба читати таке речення? (Голос треба підви-
щити на тому слові, на яке треба відповісти.)— Яке це речення за метою висловлювання? (Питальне)
— Що виражає третє речення? (Спонукання до дії)
— Як читаємо таке речення? (З підвищеною силою голосу.)
— Яке це речення за метою висловлювання? (Спонукальне)
Слайд № 17 Лінгвістичне дослідженняПрочитати. Визначити види речень за метою висловлювання. Записати, розставляючи розділові знаки замість крапок у кінці речень.
Вправа 313V. Закріплення матеріалу 1.Слайд№ 18 Запиши речення 2.Слайд № 19 Творча роботаПодані розповідні речення реконструювати на питальні і спонукальні, доповнюючи їх другорядними членами речення.
1. Учні подякували за увагу. 2. Усі були задоволені Євробаченням .3 Хлопці принесли найбільше макулатури. 4. Дівчата змагаються в навчанні. 5.Чорноморське узбережжя - одне з кращих в Україні. 6. Ви записалися для придбання путівки в табір.
VI. Підсумок уроку
— Які бувають речення за метою висловлювання?
— Яке речення називають розповідним? питальним?
— Що виражає спонукальне речення? Наведіть приклади.— Які речення називаються окличними?
— Який розділовий знак ставлять у кінці окличних речень?
VII.Домашнє завдання : вправа