Конспект урока по украинскому языку на тему Вставні слова і сполучення слів

33
Тема: Вставні слова і сполучення слів.
Мета:
навчальна: домогтися усвідомлення і засвоєння учнями основних відомостей про вставні слова і сполучення слів, вироблення практичних умінь і навичок розпізнавати вставні слова і сполучення слів в готовому тексті, вимовляти з відповідною інтонацією, правильно ставити розділові знаки;
розвивальна: розвивати усне і писемне мовлення школярів, зокрема з використанням вставних слів, вміння аналізувати і робити висновки;
виховна: формувати знання мовленнєвого етикету, забезпечити розуміння учнями, що означає бути вихованими до співрозмовників: членів родини, старших за віком людей, однолітків, прищеплювати любов, повагу і цікавість до влучного слова.

Тип уроку: засвоєння нових знань.
Методи і прийоми: слово вчителя, бесіда.
Обладнання: підручник, таблиці.
Використана література:
Бондаренко Н. В. Українська мова. підручник для 5 класу / Н. В. Бондаренко, А. В. Ярмолюк. – К.: Освіта, 2005. – 272 с.
Методика навчання української мови в середніх освітніх закладах / Колектив авторів за ред. М. І. Пентилюк. – К.: Ленвіт, 2004. – 400 с.


Перебіг уроку

І. Організаційний момент ( 2 хв. )
Слово вчителя.
– Доброго дня, шановний 5 клас!
Визначення емоційної готовності до уроку.

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів ( 5 хв. )
Слово вчителя.
– Тема нашого уроку: «Вставні сова і сполучення слів».
– За мету поставимо собі поглибити знання з теми: «Вставні слова і сполучення слів», вдосконалити вміння визначати вставні слова в реченнях, правильно ставити розділові знаки, навчитися виразно інтонувати речення зі вставними словами.

ІІІ. Актуалізація опорних знань ( 10 хв. )
1). Бесіда.
Слово вчителя.
– Пригадайте з вивченого на уроках російської мови, які слова, сполучення слів у реченні є вставними (вводными). Для чого вони вживаються?



2). Робота з підручником.
Слово вчителя.
– Молодці! Тепер звернемося до помічника – підручника. Відкрийте с. 68-69 свого підручника та прочитайте (Вставними називаються такі слова або словосполучення – ) Що нового дізнались?
– Розгляньте таблицю. Прокоментуйте схеми речень, подані в ній. Доберіть власні приклади речень із власними словами (усно).
ВСТАВНІ СЛОВА можуть виражати або вказувати на:
упевненість
дійсно, звичайно, безумовно, безперечно, певна річ, без сумніву;

невпевненість, сумнів
здається, напевно, очевидно, мабуть, можливо;

те, кому думка належить
кажуть, по-моєму, на їхню думку, як відомо;

оцінку висловленого
на щастя, на жаль, на диво, на сором, як навмисне, дивна річ;

оцінку повідомлюваного
як звичайного
бувало, було, як завжди, як водиться

порядок викладу думок
по-перше, по-друге, отже, насамперед, нарешті, виявляється, таким чином, проте, однак;

ввічливість
прошу вас, дозвольте, будь ласка, вибачте;

привернення уваги


зверніть увагу, зрозумійте, уявіть собі, знаєте, подумайте


РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ВСТАВНИХ СЛОВАХ:
, ________________ .

Здається, вчора це було (В. Сосюра).

_______________,.

Не жартуй наді мною, будь ласка
(В. Симоненко).

_________ ,, _________ ?

У вас, пробачте, як тепер живеться?


IV. Сприймання і засвоєння учнями навчального матеріалу ( 20 хв. )
Робота біля дошки.
Записати речення, визначити вставні слова або словосполучення. Пояснити вживання розділових знаків.
Я мислю, отже, існую (Античний вислів).
У калині, кажуть, живе материнська любов і мудрість (З підручника).
Здається, папороті цвіт я в темну нічку відшукала (Л. Забашта).
А листопад, на диво, розіслав зелений килим скверів та бульварів (С.Охріменко).
А в кущах ямки глибокі, видно, лосі йшли гуртом (В. Скомаровський).
Здається, часу і не гаю, а не встигаю, не встигаю (Л. Костенко).
Мабуть, не з тієї ноги встав (Народна творчість).
І, повірте, щось зі мною скоїлося незбагненне (Є. Гуцало).
То, певне, чари (Леся Українка).
Бесіда.
Які слова називаються вставними?
Яка роль вставних слів у мовленні? На що вони можуть вказувати?
Як вони виділяються на письмі і в усному мовленні?
Чи є вставні слова членами речення?
3). Вибірковий диктант.
Визначте вставні слова або сполучення слів. Яка роль у реченні кожного з них?
1.Своїм трудом виборювати щастя – найвище щастя то, напевно, є (С.Кононенко). 2. У праці – філософія життя. Здається, зрозуміло це і просто (М. Сингаївський). 3. На щастя, тихий вечір йде (Б.Лепкий). 4. Мабуть, десь лютують океани (М. Нагнибіда). 4. Будь ласка, будь мужнім і сильним (О. Слоньовська). 5. Проста, здається, думка, але цінна (В. Крищенко).
V. Підбиття підсумків уроку ( 3 хв. )
-Що сподобалось на уроці?
-Що нового дізнались?
-Якими вміннями і навичками оволоділи?
VІ. Оцінювання знань, коментування оцінок ( 3 хв. )

VІІ. Домашнє завдання ( 2 хв. )
Підручник § 17, вправа 159.








13PAGE \* MERGEFORMAT14215




Рисунок 1Рисунок 2Рисунок 315