Розділові знаки при однорідних членах речення
Тема: Розділові знаки при однорідних членах речення.
Мета: поглибити знання учнів про розділові знаки, що можуть вживатися при однорідних
членах речення; знайомити учнів із традиціями українського народу.
Обладнання: таблиця, картки із завданнями.
Хід уроку: …Треба дбати про збереження нашої історичної святині, задокументовувати бодай те, що дійшло до нас. Це допоможе нам пізнати себе, пізнати свій
нарід».
Степан Килимник.
I. Ормомент: учні діляться на три групи-прес-центри, що представляють певну газету:
«Перекоп» - слабкі учні, «Кримська світлиця» - «середні»,
«Літературна Україна» - сильні учні (диференційне навчання).
II. Вступне слово вчителя:
Вибір професії – справа відповідальна й непроста. Потребує вона чимало роздумів і часу. Готуватися до майбутньої професії кожен повинен заздалегідь. Не секрет, що багатьом із нас подобається професія журналіста. Тож спробуйте побути журналістами хоча б протягом одного уроку. Отож сьогодні ми спробуємо написати до газети невеличку статтю про зимові свята. Адже дуже мало хто сьогодні знає про них, тому що довгий час робилось все для того, щоб люди все забули. А без традицій народ існувати не може. Про говорить і наш епіграф (вчитель читає епіграф уроку). Наша задача з вами не тільки вивчати самим, а й передавати свої знання іншим. Адже багато людей не знають наскільки багатий зимовий цикл року. Починаючи з грудня місця і кінчаючи лютим, майже щодня до нас приходить свято. Це Андрія і Святого Миколая, на зміну Новому року приходить Святвечір і Різдво, а не за горами Меланки і Василя. У неділю будемо святкувати Водохреща. Лютий принесе Стрітення. Я впевнена, що ви знаєте, які обрядові дії пов’язані з цими святами, а хто ні, то сьогодні дізнається. А щоб донести до більшої аудиторії, ми, як я вже говорила, напишемо в газету. А допоможуть в цьому нам знання з теми: «Розділові знаки при однорідних членах речення», яку ми будемо вивчати сьогодні на уроці.
Отже, ви журналісти.
Перший етап в журналістській діяльності:
1) Прес-конференція (представники кожного прес-центру задають один одному питання з теми: «Однорідні члени речення».)
Цей етап пройдено, а для того, щоб вам легше працювалось перейдем до другого етапу:
2) Опрацювання робочого матеріалу (зверніть увагу на дошку – робота з таблицею.)
Добре, йдемо далі.
3) Журналістський тренінг (прес-центри отримують картки із завданням.)
Переходимо до наступного конкурсу.
4) «Редакторська правка» (прес-центри отримують картки із завданням.)
Завдання 3. (Перекласти текст українською мовою, знайти однорідні члени, якими частинами мови виступають)
1-й прес-центр.
На Меланки кожна господиня виготовляє книш, пироги, ковбаси – необхідні атрибути столу. Увечері господиня виконує такі дії: ставить на стіл усе їстивне, світить свічку перед образами. Чоловік сідає на покуті під образами і кличе дітей, вони входять і моляться.
2-й прес-центр.
Під час святкової вечері, намагались не виходити з-за столу, розмовляти тихо. Вважалося, що в цей час повинні додому прийти всі: далекі й близькі родичі душі померлих. На лавках, ліжках, стільцях – усюди звільнялись місця.
3-й прес-центр.
Посадити «півня в діжку» й поставити на «покуті» затим необхідно поставити миску з водою і тут же посипати купки проса, жита, гречки. До сходу сонця дівчина потайки від усіх повинна взяти жменю конопляного насіння, зав'язати в сорочку й носити цілий день.
кучки – купки, ржи – жита, гречихи – гречки, до восхода – сходу, скрытно – потайки, тихцем; горсть – жменю, семени – насіння, рубаху – сорочку.
5) «Терміновий переклад» (прес-центри отримують тексти, перекласти українською мовою).
Отже, всі етапи пройдені, тепер ви зможете уявити, яка важка робота у журналіста, скільки треба знати і докласти зусиль, щоб матеріал з’явився друком.
6) Гра «Матеріал у номер» (учні пишуть твір-мініатюру «Зима прийшла і празників привела», використовуючи однорідні члени речення)
III. Підсумок уроку: учні зачитують твори, корекція і оцінювання.
Вчитель: Вважаю, що ми сьогодні попрацювали плідно і читачам буде цікаво читати ваші
роботи. А ви, я гадаю, будете цікавитися історією свого народу, продовжувати
вивчення його традицій і звичаїв і вчити інших. А тепер прошу ще раз
звернутися до таблиці, яка можливо не раз стане вам у пригоді.
Додаток:
1. Завдання. (Прочитати, знайти в тексті однорідні члени речення, визначити, якими членами речення виступають; пояснити розділові знаки).
1-й прес-центр:
Вечір 18 січня має різні назви: Голодна кутя, Свят-вечір, водохресник. Надвечір йшли до церкви, де освячували воду. Принісши її в глечику або пляшці, господар кропив усе: членів родини і хату, подвір’я і криницю – це мало магічний характер.
2-й прес-центр:
Посипальники – бажані гості. Колись хлопчики імітували квоктання курей, їх, жартуючи, смикали за чуба, за вуха. Після обрядових дійств господарі пригощали посипальників ласощами: яблуками, бубликами, пиріжками та дрібними грішми.
3-й прес-центр:
Один із парубків вдягався «Меланкою». У групі ряджених виступали «князь», «княгиня», «дід», «баба», «коза» та інші. Під вікнами щедрувальники вітали господарів з Новим роком і Меланкою, бажали щастя і здоров’я.
Додаток
Завдання 2.
2-й прес-центр:
(Увести групу однорідних членів речення, дібравши узагальнюючі слова: Примітка: одн.чл. мають стояти в реченні у різних позиціях).
1. Колядки, ігри, ворожіння – неодмінні атрибути Різдва (свят).
2. Другий місяць зими називали по-різному: січень, сніжень, студень – залежало це від регіону.
3. Колядники співали, бажаючи всього: «щоб в хліві водилося», «щоб бджоли роїлися».
3-й прес-центр:
(Переписати, доповнюючи речення однорідними членами)
1. Прийшли зимові свята: Різдво, Водохреща, Стрітення.
2. Свята вечеря складалася із таких страв: куті, узвару, пирогів, грибів.
3. Колядки, щедрівки – обрядові пісні зимового циклу.
1-й прес-центр:
(Перебудувати речення з однорідними членами так, щоб вони стояли в різних позиціях, за зразком.)
Зразок: На Прикарпатті були поширеними такі символи: «павуки», «їжаки», «голубці».
Такі символи: «павуки», «їжаки», «голубці» - були поширені на Прикарпатті.
«Павуки», «їжаки», «голубці» - такі символи були поширені на Прикарпатті.
1. Усе було приготовлене для ворожіння: дзеркало, воск, гребінець.
2. Дідуха готували з таких культур: жита, пшениці, вівса.
3. Хлопчаки майстрували такі новорічні іграшки: дерев’яні літаки.