Урок узагальнення та систематизації знань з теми Правопис прислівників
Тема: Узагальнення й систематизація вивченого з теми « Правопис прислівників»
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про прислівник як частину мови та правила правопису прислівників, сформувати цілісну систему особистих знань учнів з теми, структурувати вивчений теоретичний матеріал, удосконалювати орфографічні вміння й навички; розвивати спостережливість, уважність, кмітливість як важливі елементи розумової діяльності; сприяти вихованню почуття прекрасного.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого.
Обладнання: мультимедійна презентація, індивідуальні завдання.
Хід уроку
І. Організаційний момент. З’ясування емоційної готовності учнів до уроку.
- Діти, а давайте поглянемо, яка погода у нас за вікном? Визначте одним словом те, що ви бачите.
Нам так не вистачає сонечка. Але кожен з вас – це маленьке сонечко. Давайте уявимо, що тримаємо в руках люстерка, подивимося в них, посміхнемося, скажемо: «Добрий день, сонечко! » та побажаймо собі успіху.
Скажіть мені, будь ласка, яку частину мови ви так активно використовували, даючи відповіді на мої запитання? (прислівник)
ІІ. Актуалізація опорних знань
Словниковий диктант
Несподівано, численно, неждано, спросоння, невдовзі, нехолодно, не дуже, не зовсім(дуже, зовсім, цілком), нікуди, ніколи, ніде, насторожі, тричі, опівночі, верхи, навкруги, по-доброму, по-третє, казна-коли, більш-менш, з діда-прадіда, хоч-не-хоч, де-не-де, рік у рік, напам’ять.
З якими вивченими орфограмами пов’язані дані слова?
Введіть один прислівник в речення, запишіть, з’ясуйте його синтаксичну роль.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
ІV. Повідомлення теми та завдань уроку
Оскільки ми з вами багато уже говорили про прислівник, то ви напевно здогадалися на чому зосереджена буде наша робота.
Як ви гадаєте, що ми будемо робити сьогодні на уроці? ( Узагальнювати й систематизуватимемо знання про прислівник та його правопис )Так, ви правильно відповіли.
Тема нашого уроку: Узагальнення й систематизація вивченого з теми « Правописприслівників»
Сьогодні ми з вами на уроці повинні:
узагальнити й систематизувати знання учнів про прислівник як частину мови та
правила правопису прислівників;
удосконалювати орфографічні вміння й навички;
розвивати спостережливість, уважність, кмітливість як важливі елементи розумовоїдіяльності;
І мені дуже хочеться, щоб на цьому році ви навчилися бачити прекрасне у
звичайному, а з уроку винесли любов до художнього слова.
Кожен із вас нехай визначить для себе, про що він хотів найбільше хотів почути на уроці.
( учні беруть аркуші, пишуть на них побажання).
V. Узагальнення й систематизація теоретичних положень теми.
1) Мовознавча вікторина
1. До яких частин мови належить прислівник? ( самостійних)
2. Чим відрізняється прислівник від самостійних частин мови? ( він незмінна частинамови).3. Чи можна поза контекстом визначити, до якої частини мови належить сполучення слів на пам’ять, по нашому, в друге. Пояснити на прикладах.
4. Пояснити розбіжність у написання н і нн у прислівниках сказано і законно, нескінченно і нескінчено.
5. Що спільного й відмінного у вживанні часток не і ні у прислівниках й інших самостійних частинах мови?
6. Від чого залежить написання букв и та і в кінці прислівників? Пояснити, добираючи приклади.
7. З’ясувати, чому прислівник потихеньку з префіксом по- пишеться разом, а по-братськи – через дефіс?
8. Які прислівники пишуться разом? Навести приклади.
9. Які прислівникові сполучення пишуться окремо?
2) « Лови помилку» ( Знайти неправильне твердження)
1. Прислівники у реченні виступають підметом.
2. Ступені порівняння можна утворити від усіх прислівників. ( ні, тільки від якісно-
означальних)3. Прислівники можуть писатися разом, окремо і через дефіс.
4. Прислівники по- вашому, по-козацьки, по- перше пишемо разом. (ні, через дефіс)
5. Не з прислівниками завжди пишеться окремо. ( ні)
6. Ні пишемо із прислівниками разом, коли між ними немає прийменника.
7. Слова спросоння, зрання, попідтинню, попідвіконню пишуться з двома буквами н.
8. Прислівники утворюють тільки просту форму ступенів порівняння.(ні)
VІ. Виконання системи завдань на узагальнення практичних умінь і навичок.
Розподільний диктант
Верхи, навкруги, навшпиньки, двічі, наодинці, восени, навесні, по-українськи, вранці,
увечері, ніколи, по-ведмежи, поволі, укупі, по-заячи, навпомацки.
Від чого залежить написання і та и в прислівниках ?( від кінцевого приголосного: і- після м’якого та пом’якшеного, а и – після твердого, г,к, хта з префіксом по)
« Збери прислів’я та приказки»
( пояснити написання не , ні з прислівниками та пояснити зміст прислів’я)
1. Хоч (не) рано почали, так багато утяли ( Окремо, є протиставлення. Про людей
працьовитих, вправних)2. Язиком сяк так, я ділом (ні) як. ( Разом. Про людей, які свої слова не підтверджуютьділом)
3. (Не) важко втратити – тяжко зробити. ( Разом, можна замінити синонімом. Навчаєцінувати власну працю та працю інших)4. (Ні) знобить(ні) гріє( Окремо. Байдуже)5. Із ( не) хотя з’їв вовк порося. ( Разом, бо слово без не не вживається, про людей, якіна словах добрі, а на ділі злі)
6. Вчитися (ні) коли (не) пізно. (Ніколи разом, не пізно – окремо. Підкреслює роль
навчання в житті людини).« Вибірковий диктант»
(І група виписати прислівники у яких пишеться НН; ІІ - Н). Пояснити правила написання .Зрання, делікатно, незбагненно, дружно, сумно, навмання, щільно, спросоння,
попідвіконню, темно, дослівно, попідтинню, нездійсненно, беззвучно, тьмяно, сумлінно,
несказанно, законно, піднесено, змістовно, невпинно.
“Відчуй себе вчителем та журналістом”
І группа - «Редактор»
(Розкрити дужки, записати текст, пояснити правопис прислівників.)
Шановні семикласники!
Ми (давним)давно знаходимось у полоні Забудькуватості, яка сказала, що відпустить нас,
коли ми навчимося правильно писати прислівники. (По)справжньому хвилюємось,
(по)переду і (по)заду море без (кінця)краю, (хтозна)як виберемось. (На)перекір усьомусподіваємось, що (десь)таки знайдуться ті, хто (по)дружньому допоможе нам. Віримо, щоваші знання врятують нас.
Незнайки
ІІ групаУ завданні, що виконав Петрик П’яточкін, є помилки. Виправ їх, відредагувавши речення.
Вечером не горять фонарі.
Пройдете пішком два квартала.
Сад взимі припорошений снігом.
Мені неудобно сидіть.
Каса робить круглосуточно.
Літом поїдемо на отдих.
«Відшукай афоризм» (Вправа 311)
Треба багато вчитися, щоб знати хоч трохи
Записати прислівники 1) разом, 2) окремо, 3) через дефіс
Разом Окремо Через дефіс
Узгодили вранці, знати напам’ять, начетверо розрізати, стукати неодноразово, вийти наперед Схилитися в цілому, до останку триматися, учитися на відмінно
Ставити по-різному, трудитися по-новому, по-українськи говорити, охороняти по-справжньому, писати вряди-годи.
6. Тести на взаємоперевірку1. У якому рядку правильно названо морфологічні ознаки прислівника?
А. рід, число, відмінок;
Б. час, спосіб;
В. відмінок, число;
Г. незмінність2. У якому рядку до складу всіх словосполучень входять прислівники:
А. ставитись по/сусідському, дивитись по/вовчому, взяти за/багато;
Б. за/багато днів, приносити до/дому, відпочивати по/перше вересня;
В. іти по/вовчому сліду, співати по/українськи, кинути на/гору;
Г. підніматися на/гору Ельбрус, іти до/дому, постукати в/друге вікно.
3. У якому рядку не від усіх прислівників можна утворити ступені порівняння:
А. гарно, корисно, весело, завзято;
Б. рішуче, багато, щойно, далеко;
В. глибоко, рано, швидко, легко;
Г. дорого, голосно, важко, зручно.
4. У якому рядку всі прислівники пишуться через дефіс:
А. по/перше, по/вашому, ні/куди, на/весні;
Б. будь/як, по/братерськи, в/голос, на/певно:
В. хтозна/де, коли/не/коли, на/бік, у/перше;
Г. по/нашому, де/не/де, віч/на/віч, часто/густо.
5. У якому рядку всі прислівники пишуться з нн?
А. гума..о, актив..о, безупи..о, со..о;
Б. відмі..о, стара..о, несказа..о, щоде..о:
В. негада..о, самовідда..о, нездола..о, дореч..о,
Г. багря..о, не поруш..о, невтом..о, невпи..о.
6. У якому рядку допущено помилку в правописі прислівників?
А. день у день, без кінця-краю, віч-на-віч, не до вподоби;
Б. не зло, зозла, час від часу, безперестанку;
В. у стократ, по-друге, як-небудь, навиворіт;
Г. по-моєму, по-зимовому, як-небудь, рік-у-рік.
Взаємоперевірка1-Г, 2- А, 3-Б, 4-Г, 5-Б, 6-Г
VІІ. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання
« Повернення до початку»
Діти, згадайте будь ласка, які цілі ми ставили на початку уроку?
Чи досягли ми їх на уроці?
Чи справдилися ваші очікування від уроку?
VІІІ. Домашнє завдання.
Підготуватися до контрольної роботи за темою «Правопис прислівників»:
повторити §21-25;
на сайті «Скарбниця нашого народу» пройти аналогічні завдання з контрольної роботи.