КІНОУРОК «Узагальнення і систематизація знань із теми «Відокремлені члени речення».
КІНОУРОК В 11-А класі
Тема: «Узагальнення і систематизація знань із теми «Відокремлені члени речення».
Мета: навчальна: узагальнити й систематизувати знання учнів з розділу «Відокремлені члени речення», сформувати цілісну систему особистих знань учнів з теми, структурувати вивчений теоретичний матеріал, удосконалювати пунктуаційні вміння й навички;
розвивальна: розвивати творчі вміння самостійно розв’язувати нові пізнавальні завдання; удосконалювати мисленнєві дії аналізувати, порівнювати, систематизувати й узагальнювати, доводити й обґрунтовувати тощо; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу розвивати спостережливість, уважність, кмітливість як важливі елементи розумової діяльності людини.
виховна: виховувати культуру мовлення, загальну культуру.
Правопис: розділові знаки в реченнях з відокремленими членами.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Культура мовлення і стилістика: інтонація речень з відокремленими членами; синоніміка простих речень з однорідними членами і речень з відокремленими членами.
Текст (риторичний аспект): використання відокремлених членів речення в усному й писемному мовленні.
Тип уроку: кіноурок «Оскар»; узагальнення й систематизації вивченого.
Хід уроку
Сценаристи: Павлятенко О.В.,учитель української мови й літератури,
Учні 11-А класу
Головні ролі виконують-ВІДОКРЕМЛЕНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ:
- додаток
- обставина
- означення
- прикладка
Демонстрація фільму
1.Презентація теми уроку.(2хв).
Вступне слово вчителя. Сьогодні незвичайний день. Як бачимо,зібралися тут шанувальники рідного слова,а отже,люди творчі,неординарні, (початок презентації слайдів,які супроводжуються словом учителя) тому є пропозиція цю кімнату перетворити на знімальний майданчик і відзняти кіноурок.
Зняти кіно без грунтовних знань цієї справи неможливо,тим паче, що наша мета-отримати Оскар після закінчення 11 класу у вигляді атестата й вступити до вишів. Тож бажаю вам успіхів!
2.Актуалізація опорних знань(3хв).
Почнемо з найвідповідальнішого моменту-кінопроб. Проведемо теоретичну кінопробу з претендентами на головні ролі.
Теоретична кінопроба (10 хв.)
1.Яку функцію в реченні виконують відокремлені
члени речення? (Смислове та інтонаційне виділення членів речення для посилення їхнього значення)
2. Які члени речення можуть бути відокремленими? (Означення, додатки, обставини)
3. За яких умов відокремлюються означення? Навести приклади.(Слайд з реченнями)
Умови відокремлення означень
1.Заспокоєний, я усміхнувся світу.. (М. Стельмах).
2.Срібним маревом повиті, коло сіл стоять тополі (Леся Українка).
3.В лісі бродив туман, підзолочений сонячним промінням (Гр. Тютюнник).
4. Наляканий громовицею, кінь тихенько заіржав (М. Стельмах).
5.Стояла темна ніч, холодна, вітряна(Є. Гуцало).
4. За яких умов відокремлюються прикладки? (Слайд з реченнями)
Умови відокремлення прикладок
1.ІЗ тебе, першої моєї вулиці, почав я відкривати білий світ (В.Тарасенко).
2.Завершенням їхньої подорожі була Каховка- славетене молоде місто (О.Гончар).
3.У Сквирі лікар був, на прізвище Рушилов (М.Рильський).
4.Івась, як менший, завжди терпів від Карпа (Панас.Мирний).
5. Назвіть умови відокремлення обставин? .(Слайд з реченнями)
Умови відокремлення обставин
1.Блакитний час, прикинувшись водою, тече в піщаних, чистих берегах (Є Гууцало).
2. І я, заплакавши, назад поїхав знову на чужину (Т.Шевченко).
3.Незважаючи на погану погоду, біля освітленого під”їзду театру панувало пожвавлення (В.Собко).
Як відрізнити відокремлені члени речення від
відокремлених уточнюючих членів речення?
6. Які розділові знаки вживаються в реченнях з відокремленими
членами?
7. У яких стилях мовлення переважають речення з відокремленими членами?
Молодці! Перший етап кінопроб виграла група
3.Робота над закріпленням теми.
Другий етап кінопроб. Будь-який фільм прикрашають художні образи, які передають красу нашої природи, красу людської душі, тому перші кадри - ПЕЙЗАЖ
1.Кодовий диктант ( у бланках учні позначають вид відокремленого члена речення)
( цифра відповідає номеру речення, під нею треба записати цифру, яка відповідає відповідному відокремленому члену речення. Якщо речення неускладнене – ставиться знак «-»
1
2
3
4
5
6
7
Відокремлена обставина – 1 Відокремлене означення -2 Відокремлений додаток – 3
1. Зав'юнився під ногами розсипчастий пісок берега.
2. Річки, схованої в берегах, ще не видно було, але вона вже відчувалася по свіжості й прохолоді, якою потягло від неї.
3. Ліс, наближившись, перетворився з синього в зелений.
4. Його соковиті хащі по той бік річки, прокидаючись, повнилися пташиними тисячоголосим гомоном, особливо солов”їними трелями.
5. Зелений світ, умитий росами, лящав, висвистував, видзвонював, лунко переливався щедрою розмаїтістю акордів, ладів і тонів.
6. Птаство, радіючи весні, творило музику краси дивовижної, солов”ї аж заходились.
7. Зозулі кували, торкаючи дзьобиками чарівні клавіші неба (За О.Гончаром).
Виставити бали. Додаткові Оскари.
2. Творчий диктант (4 хв.) Одному учневі з групи доручення - Режисер-постановник
Довідка:
як у люстро; не виникнувши ще з моря; на схід сонця; розмальовуючи його безкраю просторінь привабливими кольорами; понадимавши на чайках вітрила.
Робоча група повертається на знімальний майданчик.
Прийом «Вірю-не вірю»(2хв)
1.Чи віриш ти,що в реченні «У лісі бродив туман, підфарбований сонячним промінням
(Гр. Тютюнник ).» відокремлене означення виражене дієприкметниковим зворотом?
2.Чи віриш ти,що в реченні «І замість свічки, палахкотіло сонце (І. Драч).» є відокремлений додаток?
3.Чи віриш ти,що прикладка виражається дієприслівниковим зворотом?
4.Чи віриш ти,що в реченні « Співають ідучи дівчата» треба ставити кому?
5.Чи віриш ти,що одиничний дієприслівник завжди відокремлюється комою?(Спосіб дії)
6.Чи віриш ти,що відокремлене означення,виражене дієприкметниковим зворотом,що стоїть перед означуваним словом,яке є особовим займенником ставиться кома?
7.Чи віриш ти,що відокремлені додатки починаються словами крім, замість, за винятком, опріч, окрім, наприклад, навіть, включаючи, зокрема, особливо.
8. Чи віриш ти,що в реченнях «Я не знав нічого ніжного, окрім берези. Замість хати, лежала лише купа головешок» є відокремлений додаток?
9.Чи віриш ти,що в реченні «Можна робити добрі справи і не чекаючи похвали.» ставиться кома? (Обставина виражена дієприслівниковим зворотом, на початку якого стоїть підсилювальна частка і (й) )
10. Чи віриш ти,що в реченні «Жінка йде зігнувшись» треба ставити кому?
Прослуховування творчого диктанту. Виставити бали. Додаткові Оскари.
Третій етап кінопроб. « ЛАБІРИНТИ ЛЮДСЬКОЇ ДУШІ».
Синтаксичний розбір речення.
1.Зло нічого не дає крім зла вмій прощати як прощає мати.
2. Створюючи щось красиве, неси красу в душі.
Виставити бали. Додаткові оскари.
4.Підведення підсумків.
Результативність нашої роботи на знімальному майданчику перевірить глядач.
А я хочу запитати вас, діти, що важливіше для вас – визнання у вигляді людської любові чи грошова винагорода? І взагалі, чи все можна купити за гроші?
Перевірка дом.завд. (твори учнів).
5.Вручення Оскара. Оцінювання.
6. Рефлексія. Рефлексійна анкета.
На уроці я:
- зробив успіхи в
- труднощі відчув
- мене захопило..
- виявляється, творити - це
7.Д\З. 1.Скласти узагальнювальну схему з теми «Відокремлені члени речення», на основі якої підготувати повідомлення в науковому стилі.2.Скласти твір-мініатюру на тему «Наша далека й близька історія», використовуючи речення з відокремленими членами
Рисунок 8C:\Documents and Settings\Администратор\Рабочий стол\мама 01.12.2010г\павлятенко\обрезанные О.В\SAM_2042.JPGРисунок 9C:\Documents and Settings\Администратор\Рабочий стол\мама 01.12.2010г\павлятенко\фото с урока 30.10.2010\SAM_2039.JPG15