Практическое занятие по украинскому языку на тему Правопис слів з подвоєнням і подовженням приголосних


МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
практичного заняття
ПРАВОПИС СЛІВ З ПОДВОЄННЯМ І ПОДОВЖЕННЯМ ПРИГОЛОСНИХ
ПЕРЕДМОВА
У наш час до майбутніх фахівців ставляться високі вимоги, які полягають не лише в досконалих знаннях фаху, а й у високому рівні володіння українською мовою, вільному використанні нею у всіх сферах діяльності. Тому перед викладачем стоїть важливе завдання — створення сприятливих умов для активізації пізнавальної діяльності та розвитку творчого потенціалу кожного студента та його самореалізації у навчально-виховному процесі.
Мова – це велике національне надбання, національна скарбниця, що визначає ментальність народу. У ній досвід, мрії та сподівання мільйонів людей, об’єднаних в єдине ціле – народ. Добре знання української мови – це обов’язок кожного громадянина суверенної України. Тому обов’язок кожного з нас – турбуватися про її долю, удосконалювати, збагачувати.
Однією з особливих та важливих тем української мови є тема: «Правопис слів з подвоєнням і подовженням приголосних». Знання цієї теми необхідне для вільного і бездоганного володіння мовою, дотримання літературних норм мовлення, подальшого удосконалення мовленнєвого рівня.
Мета даного заняття – показати методику проведення практичного заняття з використанням інноваційних технологій, спрямованих на поглиблення, систематизацію та закріплення отриманих знань. Обрані методи та форми навчання сприятимуть формуванню навичок мислення, розвиткові розумової діяльності, спостережливості студентів щодо правильності мовлення своїх товаришів.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
до підготовки практичного заняття за темою:
«Правопис слів з подвоєнням і подовженням приголосних»
Важливим елементом усієї системи виховання є національна ідея, яка відіграє роль об’єднуючого, консолідуючого фактора у суспільному розвитку, спрямованого на вироблення життєвої позиції молодої людини, встановлення її як особистості, як громадянина держави.
Основним видом навчальної роботи при вивченні української мови є практичне заняття. На таких заняттях студенти вивчають окремі теоретичні положення, виконують тренувальні вправи. Для досягнення студентами якісного рівня знань необхідно використовувати різноманітні методи та форми роботи, дібрати цікавий матеріал. Також важливо підготувати мультимедійну підтримку, наочність та використання технічних засобів навчання, що сприятимуть активізації пізнавальної діяльності студента.
Заняття вимагає і попередньої підготовки студентів. Необхідно розподілити їх на групи, визначитися з лідерами. Робота в малих групах має ряд переваг, а саме - дає можливість всім студентам брати участь у роботі, практикувати навички співробітництва, міжособистісного спілкування (зокрема, уміння слухати, виробляти спільні думки, вирішувати виникаючі розбіжності, допомагати один одному).
Для активізації пізнавальної діяльності студенти отримали випереджальне завдання – підготувати презентацію – рекламу даної теми, попрацювати над словником майбутнього фахівця.
Навчально – виховний процес є багатогранним. Його ефективність залежить не тільки від матеріально – технічного, методичного забезпечення навчального процесу, професійного рівня викладача, здібностей студентів, а й від методів навчання. Тому нетрадиційні засоби навчання сприяють підвищенню рівня навчальних досягнень студентів, скорочує час витрачений на засвоєння теоретичних знань, впливають на самосвідомість особистості.
ПЛАН ЗАНЯТТЯ
Предмет Українська мова
Тема заняття: Правопис слів з подвоєнням і подовженням приголосних
Мета заняття:
Методична:
показати методику проведення практичного заняття з використанням інтерактивних методів та форм навчання.
Дидактична:
вчити визначати і правильно писати слова з подвоєнням і подовженням приголосних; розвивати уміння використовувати теоретичний матеріал у практичній діяльності; розвивати зв’язне мовлення студентів; удосконалювати орфографічні, орфоепічні й стилістичні уміння і навички; розвивати навички співробітництва, взаємодопомоги.
Виховна:
Прищеплювати почуття пошани, поваги до вивчення рідної мови як основної одиниці нації; бажання поглиблювати знання з українського правопису.
Вид заняття: практичне заняття
Форми та методи проведення заняття: групова робота, виконання репродуктивних, творчих вправ, метод презентації.
Міжпредметні зв’язки:
Які збезпечують: російська мова, українська література, історія України;
Які забезпечуються: українська мова (за професійним спрямуванням),
Методичне забезпечення: навчальна програма з української мови, робоча навчальна програма, методична розробка заняття, мультимедійна презентація, робочий зошит студента.
Технічні засоби навчання: комп’ютер,мультимедійна система.
Література:
Обов’язкова:
1. Ладоня В.О. Українська мова. Посібник для підготовки молодших спеціалістів вищих навчальних закладів. К.: Вища школа, 2001.
2. Юшук І.П. Українська мова. Практикум з правопису української мови. - К.: Освіта, 2007.
Додаткова:
1. Укр.. мова/Підручник для 10 – 11 кл./ О.М. Бєляєв.-К.: Освіта, 2000;
2. Л.А.Лисиченко, О.О. Маленко. Укр.мова. практикум.10-11 кл. – Х.: «Основа», 2008.
3. Сучасний орфографічний словник. – Х.: Промінь, 2001.
Структура заняття
Організаційний момент - 3'
Повідомлення теми і мети заняття - 2′
Мотивація навчання - 5'
Актуалізація опорних знань - 10'
5. Практична частина - 40'
6. Закріплення вивченого матеріалу - 15'
7.Підведення підсумків заняття - 3'
8.Домашнє завдання - 2′
Хід заняття
1. Організаційний момент.
Привітання та перевірка присутності студентів.
Перевірка готовності до заняття.
Створення доброзичливої атмосфери в аудиторії.
Повідомлення теми, мети та епіграфу заняття.
Тема заняття: «Правопис слів з подвоєнням і подовженням приголосних» (слайд №1)
Мета заняття (самостійне визначення мети студентами):
повторити складні випадки правопису слів з подвоєнням і подовженням приголосних; навчитися правильно писати слова з подвоєнням і подовженням приголосних; розвивати уміння використовувати теоретичний матеріал у практичній діяльності (слайд №2)
2.3Система оцінювання на занятті: рейтингова таблиця (слайд №3)
2.4 Епіграф до заняття: «Мова – духовне багатство народу»В.Сухомлинський(слайд №4)
3. Мотивація навчання.
Мова – найважливіший винахід людства або найцінніший дар природи. Саме вона є одним із факторів, що визначають людину як особистість, а не лише біологічний вид.Тому наше з вами завдання - досконале вивчення мови, піднесення її на міжнародний рівень. А переконати у необхідності вивчення даної теми допоможуть реклами, які ви підготували.
3.1 Групова робота – презентація реклами про важливість вивчення теми «Подвоєння і подовження приголосних».
4. Актуалізація опорних знань студентів.
4.1Фронтальне опитування (додаток А):
- Унаслідок чого відбувається подвоєння приголосних в українській мові?
- Як пишуться суфікси –ан-,-ян-, -ин-, -ін-у прикметниках?
- В яких дієприкметниках не відбувається подвоєння?
- Назвіть, в яких випадках приголосні подвоюються.
- Чи подвоюються приголосні в словах іншомовного походження?
4.2 Зачитування творів – мініатюр.
4.3 Підведення підсумків актуалізації опорних знань студентів.
5. Практична частина.
5.1 Розподільний диктант.
Запишіть подані слова у два стовпчики: перший –без подвоєння, другий – з подвоєнням.
Широченний, таємністю, анотація, радістю, електронний, в’яззю, аргументований, чаювання, екранний, совістю, навчання, корінний, обличчя.
Без подвоєння: таємністю, анотація, радістю, аргументований, совістю.
З подвоєнням: широченний, електронний, в’яззю, чаювання, екранний, навчання, корінний, обличчя.
Ключ: підкресліть в кожному слові першу букву – прочитаєте імя та прізвище відомого поета - Тарас Шевченко (слайд №5)
5.2 Диктант – переклад.
Запишіть текст українською мовою. Підкресліть вивчені орфограми.
Т.Г.Шевченко – центральная личность украинского литературного процесса ХІХ столетия. Этоимядрагоценнойжемчужинойблестить в золотойсокровищницемировойкультуры. Еготворчествоимелорешающеезначение в становлении и развитииновойукраинскойлитературы. Гений великого Кобзаря чрезвычайно широкий и многогранный.
Переклад: Т.Г. Шевченко – центральна постать українського літературного процесу ХІХ століття. Це ім’я дорогоцінною перлиною виблискує у золотій скарбниці світової культури.Його творчість мала вирішальне значення в становленні й розвитку нової української літератури. Геній Великого Кобзаря надзвичайно широкий і багатогранний. (слайд№ 6)
Які думки викликав у вас цей текст? (студенти висловлюються, пригадують про 200 –ліття від дня народження поета).
5.3 Вибірковий диктант.
За допомогою префікса, суфікса чи постфікса утворіть нові слова, в яких відбувалося б подвоєння приголосних внаслідок збігу приголосних.
Причина, Дніпро, високий, бити, застережливо, година, вікно, дати, диван, звук, дзеркало, осінь, день, земля, дякувати, камінь.
Які правила відповідають даній вправі?
5.4Вправа з розвитку мовлення.
Поставте іменники у потрібному відмінку, поясніть правопис.
Бракує (знання), зацікавився (стаття), задоволений цією (річ), у 20 (сторіччя), захоплений (подорож), на сусідньому (піддашшя), охоплений (радість), немає (Ілля), покликати (суддя), пройнятий материнською (любов), захопився (мить), сплатив (честь).
5.5 Творче завдання. Робота в групах.
За поданими словами скласти віршовані рядки:
знання – надбання, старанний – бездоганний, пишатися – навчатися, йти – знайти (додаток В)
(демонстрація слайдів – пейзажів у супроводі ліричної музики)
6. Закріплення вивченого:
6.1 Словник фахівця.
Студенти зачитують заздалегідь підготовлені слова з професійної лексики, записують. З декількома скдадають речення.
Орографічна вправа з ключем.
Запишіть слова у дві колонки: у першу з подвоєнням букв, у другу – без подвоєння.
Мит..ю, огнен..ий, скажен..ий, височен..ий, антен..ий, тьмян..ий, вроджен..ий, ден..ий, орлин..ий, узбіч..я, Хмельнич..ина, неждан..ий, адресован..ий, однозмін..ий, вікон..ий, роз’єднан..ий, олов’ян..ий, нескінчен..ий, електрон..ий,багат..я, дерев’ян..ий, умотивован..ість, аграрно-сировин..ий, гіл..я, антропоген..ий, туман..ий.
Ключ. Підкресліть у кожному слові першу букву –прочитаєтевислівВ. Сухомлинського.
Відбувається подвоєння: миттю, огненний, височенний, антенний, денний, узбіччя, Хмельниччина, однозмінний, віконний, нескінченний, електронний, багаття, аграрно-сировинний, гілля, антропогенний, туманний.
Не відбуваєтьсяподвоєння: скажений, тьмяний, вроджений, орлиний, нежданий, адресований, роз'єднаний, олов'яний, дерев'яний, умотивованість.
Ключ. Мова–духовнебагатство народу.
Робота з епіграфом.
7. Підведення підсумків заняття.
7.1 Заключне слово викладача.
У мові акумулюється духовна енергія наароду, в повсякденні людина повинна зважати на те, що засобом слова можна привернути в ауру землі добро, яке її зміцнить і очистить, чи зло, яке її руйнуватиме. До мови і мовлення треба ставитися відповідально. Слово, як відомо, може наснажувати, одухотворяти, кликати до життя.Мова – це Божий дар, що таїть у собі, силу, якою треба обережно і правильно користуватися
7.2 Оцінювання та коментар роботи студентів на занятті.
7.3 Рефлексія:
Чи досягли ви поставленої мети?
Що нового ви дізнались?
8. Домашнє завдання:
повторити теоретичний матеріал; І рівень (3 бали) - виписати десять слів з подвоєнням із поеми І.Франка «Мойсей»; ІІ рівень (4) – виписати вислови про мову, в яких є слова з подвоєнням та подовженням; ІІІ рівень (5 балів) – скласти кросворд, в якому всі слова будуть з подвоєнням чи подовженням приголосних.
Додаток А
Опорний конспект до теми:
Складні випадки правопису слів з подвоєннямі подовженням приголосних
1. Подвоєння приголосних в українській мові відбувається внаслідок їх збігу, залежно від значення слова і як подовження м’яких приголосних при вимовлянні: роз-зброїти, від-дати, годин-ник; не зрівняний — незрівнянний, не сказаний — несказанний; знання, колосся, міддю, весілля.
2. Збіг однакових приголосних відбувається, коли префікс закінчується такою самою літерою, якою починається корінь (об-бити, від-дати,
в-везти); коли корінь слова закінчується на –н, а за ним іде суфікс,що починається на –н- (туман — туманний, кордон —прикордонник, вікно — віконниця, година — годинник) ; у дієсловах з основою на с, коли додається зворотна частка –ся (пас — пасся, розріс — розрісся, проніс — пронісся).
Треба мати на увазі, що у прикметниках з суфіксами –ан-,-ян-, -ин-, -ін-збігу приголосних не відбувається: бажаний, глиняний, орлиний. 4. Наголошені суфікси –анн-, -янн-, -енн-, які надають збільшеної ознаки або можливості чи неможливості дії, пишуться з двома –нн-: невблаганно, численний, страшенний, здоровенний, старанність, непримиренність, священний.
5. Не подвоюється н у дієприкметниках та утворених від них похідних словах: згуртований — згуртованість; зрошений — зрошено, зрошеність.
6. Приголосні д, т, з, с, ц, ж, ч, ш, л,н між голосними в українській мові можуть у вимові подовжуватись (подвоюватись), якщо стоять перед я, ю,є.
Інші випадки подовження приголосних:
в іменниках середнього роду на –я: знання, колосся. Обличчя,піддашшя, але каченя, гусеня, порося (дрібні істоти);
в окремих іменниках чоловічого і жіночого роду: суддя, стаття, рілля, Ілліч, суддівський;
ворудному відмінку однини іменників III відміни (жіночого роду із закінченням на приголосний): піч – піччю, тінь — тінню, молодь — молоддю, мідь — міддю.
Примітка: а) не відбувається подовження, якщо в основі слова
збігаються два приголосні: жовчю, щастя, скатертю, Поволжя, нехвощю[щ] складається з двох звуків;
б) слід запам’ятати правопис таких слів: ссати, ссавці, лляти(ллю,ллєш, ллють, розілляти); спросоння, навмання, зрання.
7. На підміну від російської в українській мові у загальних назвах іншомовного походження приголосні не подвоюються: каса, апарат, програма, клас, комендант, метал, інтермецо, піанісимо.Винятки: тонна, ванна, брутто, нетто, вілла.
8. У власних назвах і похідних від них подвоєння приголоснихзберігається, якщо воно є в тій мові, з якої взято слово: Шіллер, Діккенс, Марокко, марокканець,Голландія, голландський.