Конспект урока по украинскому языку на тему Пряма мова
36
Тема: Пряма мова.
Мета:
навчальна: домогтися усвідомлення і засвоєння учнями основних відомостей про пряму мову, вироблення практичних умінь і навичок розпізнавати пряму мову і слова автора в готовому тексті, вимовляти з відповідною інтонацією, правильно ставити розділові знаки;
розвивальна: розвивати усне і писемне мовлення школярів, зокрема з використанням прямої мови, вміння аналізувати і робити висновки;
виховна: формувати знання мовленнєвого етикету, забезпечити розуміння учнями, що означає бути вихованими до співрозмовників: членів родини, старших за віком людей, однолітків, прищеплювати любов, повагу і цікавість до влучного слова.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Методи і прийоми: слово вчителя, бесіда, узагальнююча бесіда.
Обладнання: підручник, таблиці, схеми, сніжинки.
Використана література:
Бондаренко Н. В. Українська мова. підручник для 5 класу / Н. В. Бондаренко, А. В. Ярмолюк. – К.: Освіта, 2005. – 272 с.
Методика навчання української мови в середніх освітніх закладах / Колектив авторів за ред. М. І. Пентилюк. – К.: Ленвіт, 2004. – 400 с.
Теоретична граматика сучасної української мови. Морфологія. Синтаксис. – Донецьк: ТОВ «ВКФ БАО», 2011. – 992 с.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент ( 2 хв. )
Слово вчителя.
Доброго дня, шановний 5 клас!
Визначення емоційної готовності до уроку.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів ( 5 хв. )
Слово вчителя.
Тема нашого уроку: «Пряма мова».
За мету поставимо собі домогтися усвідомлення і засвоєння знань з теми: «Пряма мова», вдосконалити вміння визначати пряму мову, правильно ставити розділові знаки.
ІІІ. Актуалізація опорних знань ( 10 хв. )
1). Бесіда.
Слово вчителя.
На дошці записано два речення. Знайдіть висловлювання, яке належить певній особі. Наскільки точно воно відтворене? Як виділяється в усному мовленні?
«Я бачив на озері лебедів», – сказав лісник.
Лісник сказав, що він бачив на озері лебедів.
2). Робота з підручником.
Слово вчителя.
– Молодці! Тепер звернемося до помічника – підручника. Відкрийте с. 80 свого підручника та прочитайте (Дослівно відтворене висловлювання якоїсь особи називається прямою мовою (рос. прямой речью). Пряма мова виділяється інтонацією. Наприклад: «Ті школярі, які нічого, крім підручника не читають, дуже поверхово оволодівають знаннями», – писав Василь Сухомлинський.
Речення з прямою мовою складається з двох частин: висловлювання певної особи і слів автора. Слова автора вказують, кому належить пряма мова. Вони вимовляються прискорено і з пониженн
·ям голосу. Наприклад із твору Лесі Українки: «Чого зажурився мій любий козак?» - питає дівчина вродлива.
Що нового дізнались?
Розгляньте схему на с. 81 і сформулюйте правила вживання розділових знаків при прямій мові.
А: «П(?!)».
Після слів автора перед прямою мовою ставиться двокрапка. Пряма мова, що стоїть після слів автора, може бути розповідним, питальним або окличним реченням, отже, в кінці її може стояти крапка, знак питання або знак оклику.
«П», а.
«П(?!)» а.
Якщо пряма мова стоїть перед словами автора, після неї ставиться кома, знак питання або знак оклику, а потім – тире. Слова автора починають з малої букви.
IV. Сприймання і засвоєння учнями навчального матеріалу ( 20 хв. )
Робота біля дошки.
Записати речення, дотримуючись правильної інтонації. Поясніть розстановку розділових знаків.
«Ой, яка чудова українська мова!» захоплено писав український поет Олександр Підсуха.
Дмитро Білоус вигукує: «Ти наше диво калинове, кохана материнська мово!».
«Той лиш пошани достоїн, хто мову шанує свою», підкреслював Володимир Сосюра.
А за вербами причаїлася дрімота і шепоче: «Засни собі, засни...» .
«Якби не було мрії, праця втратила б свою привабливість», – сказав В.Сухомлинський.
«З вашого Тараса, мабуть, щось добре вийде»,– промовив сусід.
Декарт писав: «Читання книги це ніби розмова з найкращими людьми минулих віків».
Прощаючись він сказав: «Я хочу, щоб ви добре вчились, друзі».
«Завдання буде виконано», рішуче вимовив Павлик.
«Чи не час нам в дорогу?» спитала Соломія.
Творча робота.
Доберіть власні приклади речень з прямою мовою (усно). За кожну правильну відповідь учні отримають сніжинку.
Узагальнююча бесіда.
1. У чому особливість речень з прямою мовою?
2. Які розділові знаки властиві реченням з прямою мовою?
V. Підбиття підсумків уроку ( 3 хв. )
Що нового дізнались?
Якими вміннями і навичками оволоділи?
Що сподобалось на уроці?
VІ. Оцінювання знань, коментування оцінок ( 3 хв. )
VІІ. Домашнє завдання ( 2 хв. )
Підручник § 20, вправа 183.
13PAGE \* MERGEFORMAT14215