Складнопідрядне речення з кількома підрядними. Розділові знаки.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
У 9-Б КЛАСІ

Складнопідрядне речення з кількома підрядними. Розділові знаки.

МЕТА: перевірити вивчений матеріал про СПР з однорідною підрядністю, сприяти засвоєнню нової теми «СПР з послідовною та неоднорідною підрядністю»; поглибити інтерес до вивчення мовного матеріалу, розвивати логічне мислення, творчу уяву; виховувати мовленнєву культуру.
ОБЛАДНАННЯ: підручник
ТИП УРОКУ: комбінований

Хід уроку

Організаційний момент. Привітання.
«Сьогодні 17 лютого православний народ святкує день Миколи холодного. Говорять, цей день нагадую про те, що не слід чекати тепла, попереду нас ще чекають люті морози та холодні вітри. Але я сподіваюся, що атмосфера нашого уроку буде надзвичайно теплою».

Актуалізація опорних знань.
Індивідуальна робота за картками різного ступеня складності.

Картка № 1

Що таке складнопідрядне речення?
Складнопідрядні речення з кількома підрядними залежно від виду підрядності поділяються на (доповніть речення)
Що таке «Речення з однорідною підрядністю», наведіть приклади, намалюйте схему.

Картка №2

Запишіть речення, підкресліть граматичні основи. Накресліть схеми. Визначте вид підрядності у СПР.

1. Наступили ті осінні тихі та смутні дні, коли сонце світить і не гріє, коли спадає з дерева осіннє пожовкле листя.
2. Гнат довго мовчав і дивився, як заходить сонце, як поволі зникає ясне світло і западає сутінь.
3. Василь і сам не знав, чому таку силу відчував у собі, чому серцеві стало так тісно і грудях.
Робота з класом. Учитель пропонує подумати і дати відповідь на питання:
Які складні речення називаються складнопідрядними?
За допомогою яких сполучників і сполучних слів з’єднуються підрядні речення з головними реченнями?
На які різновиди поділяються СПР з кількома підрядними?
Яка підрядність називається однорідною?
На дошці записується речення та виконується завдання накреслити схему речення та визначити вид підрядності.
«Я з тих країв, де над ставком цвітуть, шумлять гаї, де з дня народження мені співали соловї»

[ ], ( де ), (де)

Повідомлення теми та мети уроку. Заздалегідь на писати на дошці речення та їх схеми.

1. Сніг на верхів’ях узгір’я блищить так яскраво, що видається не раз, мов займаються раптом вогні вартові.

[],(що),(мов) - послідовна

2. Хлопець ясно бачив, як Загорний примушує працювати кожен мязик, найменший суглобик спортсменок, і чув, яка продумана й розумна його програма.

[дієсл. , (як ), і дієсл.], (яка) – неоднорідна підрядність.

Учитель задає класу питання: «Скажіть, яке з речень, на вашу думку, СПР з послідовною підрядністю, а яке з неоднорідною?» (Учні відповідають). « А тепер перевірте свої припущення» (Указати §19, стор.142 у підручнику).
Учитель робить висновки разом з дітьми та проговорюючи теоретичний матеріал, закріплюють на наведених вище прикладах.

Закріплення на практиці набутих теоретично знань

4.1.Робота біля дошки (4-5 речень). Потребується у нижче написаних реченнях визначити головне та підрядне, пояснити та визначити зв'язок підрядних речень з головним.
Хто хоче, нехай розпитає, як сонце за степом сідає, як жито, мов хвилі біжить.

[],(як),(як) - однорідна
До батьків стався так, як ти хотів би, щ()[]()об твої власні діти ставилися до тебе.

[],(як),(щоб) – послідовна
Гафійка ловила хустя, що розметав вітер по дворі, як стадо білих гусей.

[],(що),(як) – послідовна
Якби ветеран був говіркий, він розповів би, якою дорогою ціною було здобуто перемогу.

(якби),[],(якою) - неоднорідна

4.2. Робота за індивідуальними завданнями.
I група - стор.142, впр. №232
II група – стор. 142, впр. №233 (1 абзац, виконати 1 і 2 завдання)
III група – скласти 3 СПР до складу яких входять два або більше підрядних. Накреслити схеми. Вказати характер зв’язку підрядних речень з головним.

Підсумок уроку
Запитати у дітей, що вони запам’ятали, що дізналися нового на уроці? Чи сподобався їм урок?

Домашнє завдання

Вивчити теорію (попередити дітей про тестування, яке буде на наступному уроці за теорією цього та минулого уроку), впр.№233(дописати)