10 клас Intermezzo. Урок за технологією розвитку критичного мислення


Костянтинівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5
Костянтинівської міської ради Донецької області
Урок української літератури за технологією розвитку критичного мислення
в 10 класі з теми
«Михайло Коцюбинський «Intermezzo»
Підготувала вчитель
української мови та літератури
вищої категорії
Андрієнко Ю.В.

2015 рік
10 клас українська література урок № ___________
Тема. «Intermezzo» М.Коцюбинський
Мета: поглибити поняття про імпресіонізм, новелу як жанр літератури, опрацювати новелу М.Коцюбинського, проаналізувати тему, ідею, проблематику твору та засоби їх розкриття; розвивати критичне мислення учнів, образну уяву, творчість, комунікативну компетентність старшокласників; здійснювати індивідуальний та диференційований підхід в організації роботи на уроці; розвивати соціальну компетентність через парну/групову роботу; формувати усвідомлення зв'язку природи та людини, підвести учнів до висновків про роль митця в суспільстві.
Матеріали: аудіозапис «Інтермеццо» І.Брамса, аркуші оцінювання зі стікерами різного кольору зі споду, відеоряд картин природи, відеоряд картин художників-імпресіоністів, завдання для парної (групової) роботи, «Етюдники» достатнього та високого рівнів.
Міжпредметні зв'язки: музика - І.Брамс «Інтермеццо» № 116, 117, 119; живопис - ілюстрації картин художників-імпресіоністів.
Методи та прийоми: технології розвитку критичного мислення, особистісно зорієнтованого навчання, проектної технології, ІКТ
Тип уроку : комбінований
Перебіг уроку
І. Оргмомент. Перевірка психологічної готовності до уроку:
- Як ви себе почуваєте? Який у вас настрій? Якби довелось його змалювати кольором,то яким би скористались ви?
ІІ. ЕвокаціяПрийом «Зізнання в слабкості»
Нещодавно в мене були такі життєві випробування, які перевіряли мене на силу волі та міцність характеру. І я вам скажу щиро: я не витримала. Стався момент, коли емоції, втома, велике психологічне навантаження далися взнаки і я опустила руки, здалася. Та поряд зі мною завжди були близькі й рідні люди, знайомі, ви, мої учні, які підтримували мене своїми повідомленнями, постійною зацікавленістю, і навіть своїм мовчанням, коли я була не в змозі спілкуватись, не ображаючись відходили в сторону та чекали.
Повідомлення теми уроку
І сьогодні на уроці літератури ми будемо опрацьовувати твір, який дасть нам підказку, де ж можна поповнити свої життєві сили. Отож, вашій увазі «Інтермеццо» М.Коцюбинського.
Прийом «Мої очікування»
Які ваші очікування від уроку? Запишіть їх на зворотному боці аркуша оцінювання.
Ознайомлення учнів з аркушем оцінювання ( додаток 1).
Актуалізація знань про М.Коцюбинського.
Перегляд презентації та колективна участь у повторенні. Для цього виду роботи я взяла презентацію учениці, творчо переробила її, вилучивши деякі факти з життя М.Коцюбинського. Завдання: встановити пропущені факти.
Оцінювання: якщо учні відповідали на питання хоча б один-два
рази, то в аркуш оцінювання вносять 1 бал.
Ґронування «Ознаки імпресіонізму», «Ознаки новели».
Ті, у кого стікери синього та зеленого кольору записують ознаки імпресіонізму, жовтого та помаранчевого – новели.
Оцінювання : якщо записано хоча б одну ознаку – 1 бал.
ІІІ. Осмислення
Вступне слово:
Що означає «іntermezzo»? ( Невелика інструментальна п'єса, яку виконують між діями драматичного чи оперного твору)
Чи доводилось вам чути такий твір?
Прослухайте «Інтермеццо» німецького композитора та піаніста Іоганнеса Брамса. Що ви відчули? ( відеоряд картин природи на фоні музики І.Брамса)
Поміркуйте, чому Коцюбинський називає свою новелу саме так?
Постановка мети уроку:
Відповіді учнів на питання: «Яку мету можна поставити перед опрацюванням художнього твору?»
Уточнення мети вчителем: «Отже, спробуємо з'ясувати імпресіоністичні ознаки новели та відчути красу слова письменника».
Опрацювання історії створення новели:
Робота з підручником: сторінка 183: опрацювавши матеріал підручника, повідомте, які факти біографії письменника стали основою твору.
Яку присвяту має новела? Про що свідчать така назва та присвята?
Хто є дійовими особами? Де відбувається драматична дія? ( у душі героя)
Оцінювання: виставити 1 бал за участь у бесіді.
Робота над змістом новели :
А. Диференційоване завдання:
Учні отримують «Етюдники» ( додаток 2), за якими слід встановити відповідність між словесною замальовкою та образом новели (якщо учень претендує на достатній рівень, максимальна оцінка 9 балів) або назвати, який образ змальовано в уривку (якщо учень претендує на високий рівень, максимальна оцінка 12 балів).
Оцінювання: оцінка індивідуальна та виставляється окремо кожному учню.
Б. Робота в парах:
1 пара (група) – методом ґронування погрупувати образи новели, самостійно обравши критерії .
2 пара (група) – відслідкувати внутрішній стан героя, відтворити його у вигляді ланцюга зв'язних подій, наводячи відповідні цитати з твору.
3 пара (група) – скласти словник образів-символів новели, заповнивши таблицю.
4 пара (група) – дослідити композицію новели, виділивши ключові моменти.
5 пара (група) – довести, що новела побудована на прийомі контрасту, навівши переконливі приклади з твору. З'ясувати, який вид монологу використовується у новелі: зовнішній чи внутрішній? Пояснити свою думку (додаток 3).
Оцінювання: виставити 2 бали за пошуково-дослідницьку роботу.
Прийом «Мозковий штурм»: визначення теми, ідеї, кола проблем, порушених у творі ( із записом у зошити).
Для вчителя
Тема: митець і суспільство
Ідея: обов'язок митця – бути серед людей; тільки серед природи людина почувається щасливою.
Проблематика: - людина та природа
- митець і суспільство
-депресивний стан та душевна рівновага людини
Оцінювання: виставити 1 бал за участь у вправі.
ІІІ. Рефлексія
Надихаючись репродукціями художників-імпресіоністів, спробуйте створити власні літературні імпресіоністичні замальовки на такі теми: «Інтермеццо. Мої враження», «Митець», «Місто», «Сонце», «Душа», «Зозуля», «Жайворонок», «Душевні струни», обравши один із прийомів: п'ятихвилинне есе, синкан, даймонд, фанфік.
Оцінювання: виставити 2 бали всім, хто виконував творчу роботу.
Представлення-захист творчих домашніх міні-проектів, у яких учні мали відтворити власне бачення ідейно-тематичного змісту та образного аналізу новели М.Коцюбинського «Intermezzo» в зорових візіях (колаж, ОСК, малюнок).
Оцінювання: виставити 3 бали за творчу роботу з високим ступенем узагальнення, 2 бали за виконану роботу, яку можна вдосконалити.
ІV. Підсумки уроку, оцінювання:
Проведіть самооцінювання діяльності на уроці. Чи задоволені ви собою сьогодні?
Методом «Незавершені речення» висловіть свої враження від вивченого:
На цьому уроці я усвідомив …
Тепер я знаю, щоб …, треба…
Якщо бере утома, то…
На початку уроку я…, а в кінці…
Мої очікування….
Джерела відновлення сил - …
Оцінювання: виставити 1 бал за рефлексію власної діяльності.
V. Домашнє завдання:
1. Прочитати повість «Тіні забутих предків», заповнюючи таблицю «Хто? Що? Де? Коли? Чому?».
Додаток 1
Аркуш оцінювання____________________________
Актуалізація знань з біографії М.Коцюбинського Ознаки імпресіонізму, новели Робота в парах «Мозковий штурм»: тема, ідея, проблематика Рефлексія (синкан, даймонд, есе, фанфік) Захист творчої роботи Самоаналіз Додаток 2
Етюдник ( 9 балів)
(за новелою М.Коцюбинського «Intermezzo»)
Словесне малюванняОбраз
1 «Чистий сангвінік і на все накидається осліп, наче перед червоними очима вічно висить у нього рожевий туман» А. Людина
2 «Вона виповняла весь двір, таїлась в деревах, залягла по глибоких блакитних просторах. Так було тихо, що мені соромно стало калатання власного серця» Б. Село
3 «А згори сипле та й сипле... витрушує душу з дзвіночків, струже срібні дошки і свердлить крицю, плаче, голосить і сіє регіт на дрібне сито. Он зірвався один яскравий згук і впав між ниви червоним куколем». Що так описано? В. Ніч
4 «Ти стаєш мені на дорозі і уважаєш, що маєш на мене право. Ти скрізь. Се ти одягла землю в камінь й залізо, се ти через вікна будинків — тисячі чорних ротів — вічно дихаєш смородом». Г. Зозуля
5 «Повернутись до нього спиною — крий боже! Яка невдячність! Я дуже щасливий, що стрічаюсь з ним тут, на просторі, де ніхто не затулить його обличчя, і кажу до нього: … я тобі вдячний». Д. Земля
6 «Я знаю, завтра з ранішнім сонцем влетить до мене в хату твоє жіноче контральто… І зразу дасть мені настрій привіт твій, моя найближча приятелько». Хто вона? Е. Сон
7 «В городах вона одягнена в камінь й залізо — і недоступна. Тут я став близький до неї». Є. Струни душі
8 «Воно ледве помітне. Його обняли й здушили зелені руки, що простяглися під самі хати. Воно заплуталось в ниві, як в павутинні мушка». Ж. Оверко9 «Він був для мене наче паличка дирижера, що викликає раптом з мертвої тиші цілу хуртовину згуків». З. Тиша
10 «Вона ставила легкі колони, заплітала сіткою тіней, зсувала й підносила вгору непевні, тремтячі стіни, а коли все се зміцнялось й темніло, склепляла над ними зоряну баню». І. Пісня жайворонка
11 «Вони ослабли, пошарпані грубими пучками, а тепер натягаються знову. Чуєте? Ось вони бренькнули навіть...» Ї. Селянин, мужик
12 «А коли приходив той прекрасний брат смерті і брав мене до себе — люди і там чигали на мене». Хто брат? К. - ?
Відповіді: 1ж, 2з, 3і, 4а, 5к – сонце, 6г, 7д, 8б, 9ї, 10в, 11є, 12е
Етюдник ( 12 балів)
Словесне малюванняОбраз
1 «Чистий сангвінік і на все накидається осліп, наче перед червоними очима вічно висить у нього рожевий туман» 2 «Вона виповняла весь двір, таїлась в деревах, залягла по глибоких блакитних просторах. Так було тихо, що мені соромно стало калатання власного серця» 3 «А згори сипле та й сипле... витрушує душу з дзвіночків, струже срібні дошки і свердлить крицю, плаче, голосить і сіє регіт на дрібне сито. Он зірвався один яскравий згук і впав між ниви червоним куколем». Що так описано? 4 «Ти стаєш мені на дорозі і уважаєш, що маєш на мене право. Ти скрізь. Се ти одягла землю в камінь й залізо, се ти через вікна будинків — тисячі чорних ротів — вічно дихаєш смородом». 5 «Повернутись до нього спиною — крий боже! Яка невдячність! Я дуже щасливий, що стрічаюсь з ним тут, на просторі, де ніхто не затулить його обличчя, і кажу до нього: … я тобі вдячний». 6 «Я знаю, завтра з ранішнім сонцем влетить до мене в хату твоє жіноче контральто… І зразу дасть мені настрій привіт твій, моя найближча приятелько». Хто вона? 7 «В городах вона одягнена в камінь й залізо — і недоступна. Тут я став близький до неї». 8 «Воно ледве помітне. Його обняли й здушили зелені руки, що простяглися під самі хати. Воно заплуталось в ниві, як в павутинні мушка». 9 «Він був для мене наче паличка дирижера, що викликає раптом з мертвої тиші цілу хуртовину згуків». 10 «Вона ставила легкі колони, заплітала сіткою тіней, зсувала й підносила вгору непевні, тремтячі стіни, а коли все се зміцнялось й темніло, склепляла над ними зоряну баню». 11 «Вони ослабли, пошарпані грубими пучками, а тепер натягаються знову. Чуєте? Ось вони бренькнули навіть...» 12 «А коли приходив той прекрасний брат смерті і брав мене до себе — люди і там чигали на мене». Хто брат? Відповіді:
Оверко, 2 - тиша, 3 – пісня жайворонка, 4 – людина, 5 – сонце, 6- зозуля, 7 – земля, 8- село, 9 – мужик, селянин, 10 – ніч, 11 – струни душі, 12 – сон.
Додаток 3
Завдання для роботи пар (груп)
Група 1. Методом ґронування погрупувати образи новели «Intermezzo» М.Коцюбинського,обравши критерії на власний розсуд
320040018034000190500018034000ОБРАЗИ новели
Виконавці_________________________________
Група 2. Відслідкувати внутрішній стан героя новели
«Intermezzo» М.Коцюбинського, доповнити цитатами з твору
На початку твору У кінці твору
-20383515684500
-20383513779500
Виконавці________________________________________
Група 3. Укласти словничок образів-символів новели «Intermezzo» М.Коцюбинського
Образ новели Короткий опис Що символізує
Виконавці_________________________________
Група 4. Дослідити композицію новели «Intermezzo» М.Коцюбинського
Елемент композиції Епізод, який відповідає цьому елементу
Виконавці __________________________________________
Група 5. Що у творі контрастує?
Завдання: довести, що новела «Intermezzo» М.Коцюбинського побудована на контрасті. Пояснити, який монолог - внутрішній чи зовнішній - переважає, навести приклади.
29679892190750019621521907500

Виконавці_______________________________________________