Саба? жоспары: Телевидение. Саба?тас ??рмалас с?йлем. 9-сынып


9-сынып
Сабақтың тақырыбы: Телевидение. Сабақтас құрмалас сөйлем, оның түрлері.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: оқушыларға “телевидение” туралы мағлұмат беру, сабақтас құрмалас сөйлемнің түрлерін ажырата білуге үйрету.
2. Дамытушылық: оқушылардың тіл байлығын дамыту, ой-өрісін кеңейту, ойларын ауызша жүйелеп жеткізуге дағдыландыру, сөздік қорын молайту.
3. Тәрбиелік: оқушыны мемлекеттік тілге құрметпен қарауға, оны саналы да ерікті меңгеруге тәрбиелеу.
Түрі: жаңа білім беру
Көрнекілігі: интерактивті тақта (слайдтар), перфокарталар, үлестірмелі карточкалар, бағалау парақтары, стикерлер.
Әдіс-тәсілдері: аудару, іздендіру, сұрақ-жауап, талдау, түсіндіру.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу, түгелдеу. Кезекшімен сұхбат жүргізу.
Сабақтың мақсатын хабарлау.
Мұғалім: - сабақтың мақсаты: “телевидение”лексикалық тақырыбын меңгеру, сабақтас құрмалас сөйлемнің түрлерін ажырата білуге үйрену, тіл байлығымызды дамыту.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
Мұғалім: - үйге не берілді?
- «Салалас құрмалас сөйлем және оның түрлері» меңгергендеріңді перфокарталар арқылы тексереміз.
-8348260930 мысалдар
жауаптар Ыңғайлас Қарсылықты Кезектес Талғаулы Себеп-салдар
Алайда + Немесе + Бірақ + Яки + Және + Біресе + Сондықтан +
-8348260930 мысалдар
жауаптар Ыңғайлас Қарсылықты Кезектес Талғаулы Себеп-салдар
Өйткені +
Да, де + Дегенмен + Не, немесе + Кейде + Сол себептен +
Сонда да Мақсаты: оқушылардың салалас құрмалас сөйлем бойынша алған білімдерін пысықтау.
(оқушыларды екі топқа бөліп, перфокарталарды толтырады)
3. Жаңа тақырыппен танысу
Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Телевидение. Сабақта “Телевидение” туралы мағлұмат жинап, сабақтас құрмалас сөйлемнің түрлерін ажырата білуге үйренеміз.
Сөздікпен жұмыс.
өтпелі – переходный
бастан кешіру – проходить
көбею – увеличиться
саты – уровень
өзгерістер – изменения
сандық – цифровой
үрдіс – процесс
мән – значение
Сөздермен сөз тіркестерді құрастыру
4. Мәтінмен жұмыс:
А) түсініп оқу;
Ә) аудару;
1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, орыс тіліне аударыңдар.
Бүгінде телевидение бүкіл әлемде өтпелі кезеңді бастан кешіп отыр. Ақ-қара түсті теледидардың орнына қазір түрлі түсті теледидарларды пайдалану көбейді. Ал мұның өзі телехабарларды беруді жаңа бір сатыға көтеріп отыр. Түрлі түсті телевидениені айтқанда, қазір бүкіл әлемде радио мен телевидение жүйесінде үлкен өзгерістер болып жатқанын айту керек. Телехабарды түсіру мен беруде сандық техника мен технологияны қолдану үрдісі пайда болды. Бұл да үлкен жетістік. Сонымен бірге жаңадан жер серігі және кабельдік телевидениенің жүзеге асуы – соның айғағы. Бұл радио мен телевидение дамуының стратегиялық мәнін айқындайды. Қоғамдық телевидение көбіне халықты жаңалық хабарлармен және білімдік, сөздік-танымдық бағдарламалармен қамтуға тырысады.
Сұрақтарға жауап беру.
5. Дәптермен жұмыс.
2-тапсырма. Мәтін бойынша хронологиялық кесте құра.
(Мәтін кітаптың 161-бетінде берілген)
Хронологиялық кесте толтыру
Жылдар Басты оқиғалар
1946 1952-53 1952 жылы 21 желтоқсан 1953 жылы 1 мамыр 1953жылы 1954 жылы 1958 жылы 8 наурыз Сергіту сәті
6. Мына сөйлемдерге көңіл аударайық: 
1. Анам қонақ келсе, дастарқанды жайнатып қояды. (шартты.б.с)
2. Екі қолы дірілдеп, Оспан ішке кірді. (қимыл-сын.б.с.)
3. Досым маған келген соң, мен театрға бардым. (мезгіл.б.с.)
4. Мен қанша тесіле қарасам да, Маржан маған назар аудармады. (қарсылықты.б.с.)
5. Күн жылы болғандықтан, біз серуенге шықтық. (себеп.б.с.)
6. Ол оқымақшы болып, қалаға кетті. (мақсат.б.с.)
7. Берілген сөздерден сөйлем жинау.
1. «Қазақстан» телеарнасы эфирге алғаш рет 1958 жылы 8 наурызда шықты.
2. «КТК» телеарнасы 1991 жылдан бастап жұмыс істейді.
3. «31 арна» хабарларының таратылуы 1998 жылы 12 сәуірінен басталды.
4. 1967 жылы Алматыда алғашқы «Орбита» қабылдау станциясы іске қосылды.
8. Тест сұрақтары. ОЖСБ дайындық.
1. Құрмалас сөйлемдегі шылау түрі
Кешкі астан кейін жеміс жеу керек немесе қымыз ішкен де пайдалы.
A) Талғаулықты
B) Ыңғайластық
C) Қарсылықты
D) Себеп-салдар
E) Кезектес
2. Себеп-салдар салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулығын белгілеңіз.
A) Немесе.
B) Және.
C) Біресе.
D) Бірақ.
E) Сондықтан.
3. Кейінді ықпалды белгілеңіз.
A) Кілемді.
B) Кітабы.
C) Баспана.
D) Жастар.
E) Қазақтың.
4. ІІІ жақтағы бұйрық рай етістікті аныктаңыз.
A) Жазып.
B) Жазу.
C) Жазсын.
D) Жазуды.
E) Жаздық.
5. Күрделі сын есімді анықтаңыз.
A) Жеп-жеңіл.
B) Сары.
C) Жуан.
D) Көркем.
E) Ақ.
6. Үш түбірден біріккен сөзді белгілеңіз.
A) Жезқазған.
B) Қызылорда.
C) Ақтау.
D) Екібастұз.
E) Көкшетау.
7. Қос сөзі бар сөйлемді анықтаңыз.
A) Мен туған қаламды ерекше сүйемін.
B) Балалар қатар-қатар тізіліп тұра қалды.
C) Көкшетау қаласы Қазақстанның солтүстігінде орналасқан.
D) Астана қаласы қарқынды даму үстінде.
E) Елбасы Н.Ә.Назарбаев «Қазақстан жолы» атты кітабын жазды.
8. Есімнен жасалған туынды зат есімді анықтаңыз.
A) Талғат көмекке ұмтылды.
B) Кітапханадан кітап алып оқыды.
C) Жақсы дос табу қиын.
D) Адал болған дұрыс.
E) Бірақ жетіп үлгермеді.
9. Тұйық етістікті көрсетіңіз.
A) Әпер.
B) Ексін.
C) Төгемін.
D) Әкелді.
E) Жабу.
10. Ырықсыз етісті анықтаңыз.
A) Кірісті, жүрісті, айтысты.
B) Жуылды, қаралды, тазаланды.
C) Тоқтат, айтқыз, шегеленді.
D) Салдыр, тіктір, сендір.
E) Жуын, киін, таран.
Жауаптары: 1. А 2. Е 3. В 4. С 5. А 6. Д 7. В 8. В 9. Е 10. В
9. Қорытындылау Кластер толтыру / кілт сөзі - телевидение
10. Үй жұмысын беру: Сабақтас құрмалас түрлерін жаттау
11. Бағалау: Мұғалім оқушылардың өзара бағалауларын бақылайды, қорытады. Рефлексия: Сабақ соңында оқушылардың көңіл-күйлерін анықтау
9 сынып оқушылары қатысуымен қазақ тілі пәнінен
ашық сабағын өзін-өзі талдау
Сабақтың тақырыбы: Телевидение/ сабақтас құрмалас сөйлем
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: оқушыларға “телевидение” туралы мағлұмат беру, сабақтас құрмалас сөйлемнің түрлерін ажырата білуге үйрету.
2. Дамытушылық: оқушылардың тіл байлығын дамыту, ой-өрісін кеңейту, ойларын ауызша жүйелеп жеткізуге дағдыландыру, сөздік қорын молайту.
3. Тәрбиелік: оқушыны мемлекеттік тілге құрметпен қарауға, оны саналы да ерікті меңгеруге тәрбиелеу.
Түрі: жаңа білім беру
Көрнекілігі: интерактивті тақта (слайдтар), перфокарталар, үлестірмелі карточкалар, бағалау парақтары, стикерлер.
Әдіс-тәсілдері: аудару, іздендіру, сұрақ-жауап, талдау, түсіндіру.
Сыныпта оқушылар саны - 8. Сабақтың түрі – жаңа білім беру сабағы. Оқушылар екі топқа бөлініп, тақырып бойынша тапсырмаларды орындады.
Сабақты жоспарлағанда оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттері ескеріліп, сабақтың әр кезеңінде қызығушылығын ояту, байланыстыра сөйлеу, сөздік қорын молайту көзделді. Жалықтырмас үшін, қызығушылығын арттыру барысында сабақтың әр кезеңінде әр түрлі - әдіс тәсілдермен, тапсырмалар орындаттым.
Сабақтың әр кезеңдері бір – бірімен байланысып, жүйелі қорытындыланып өз уақытында өтті.
Сабақта ойын технологиясы, сын тұрғысынан ойлау және денсаулығын сақтау технологиялардың элеметтерін пайдаландым. Барлық тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай келіп тұр.
Сабақ барысында оқушылардың арасындағы дұрыс психологиялық қарым – қатынас жасауына мұғалімнің тәрбиелік әсері жүзеге асты.
Сабақ барысында оқушылардың ұлттық құндылықтарды қастерлеуге, ұйымшылдыққа, шапшаңдылыққа тәрбиеленді.
Сабақ бойы оқушылар берілген тапсырманы орындауда белсенділік көрсетті. Жоспарлап келген жұмыс түрлері толығымен іске асты, мақсатыма жеттім деп ойлаймын.
Сабақты өткізген: қазақ тілі мен әдебиеті
пәнінің мұғалімі Бектурганова Г.Б.
Тест сұрақтары. ОЖСБ дайындық.
1. Құрмалас сөйлемдегі шылау түрі
Кешкі астан кейін жеміс жеу керек немесе қымыз ішкен де пайдалы.
A) Талғаулықты
B) Ыңғайластық
C) Қарсылықты
D) Себеп-салдар
E) Кезектес
2. Себеп-салдар салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулығын белгілеңіз.
A) Немесе.
B) Және.
C) Біресе.
D) Бірақ.
E) Сондықтан.
3. Кейінді ықпалды белгілеңіз.
A) Кілемді.
B) Кітабы.
C) Баспана.
D) Жастар.
E) Қазақтың.
4. ІІІ жақтағы бұйрық рай етістікті аныктаңыз.
A) Жазып.
B) Жазу.
C) Жазсын.
D) Жазуды.
E) Жаздық.
5. Күрделі сын есімді анықтаңыз.
A) Жеп-жеңіл.
B) Сары.
C) Жуан.
D) Көркем.
E) Ақ.
6. Үш түбірден біріккен сөзді белгілеңіз.
A) Жезқазған.
B) Қызылорда.
C) Ақтау.
D) Екібастұз.
E) Көкшетау.
7. Қос сөзі бар сөйлемді анықтаңыз.
A) Мен туған қаламды ерекше сүйемін.
B) Балалар қатар-қатар тізіліп тұра қалды.
C) Көкшетау қаласы Қазақстанның солтүстігінде орналасқан.
D) Астана қаласы қарқынды даму үстінде.
E) Елбасы Н.Ә.Назарбаев «Қазақстан жолы» атты кітабын жазды.
8. Есімнен жасалған туынды зат есімді анықтаңыз.
A) Талғат көмекке ұмтылды.
B) Кітапханадан кітап алып оқыды.
C) Жақсы дос табу қиын.
D) Адал болған дұрыс.
E) Бірақ жетіп үлгермеді.
9. Тұйық етістікті көрсетіңіз.
A) Әпер.
B) Ексін.
C) Төгемін.
D) Әкелді.
E) Жабу.
10. Ырықсыз етісті анықтаңыз.
A) Кірісті, жүрісті, айтысты.
B) Жуылды, қаралды, тазаланды.
C) Тоқтат, айтқыз, шегеленді.
D) Салдыр, тіктір, сендір.
E) Жуын, киін, таран.

-838203175000
жауаптар Ыңғайлас Қарсылықты Кезектес Талғаулы Себеп-салдар
Алайда Немесе Бірақ Яки Және Біресе Сондықтан -834822877600
жауаптар Ыңғайлас Қарсылықты Кезектес Талғаулы Себеп-салдар
Өйткені Да, де Дегенмен Не, немесе Кейде Сол себептен Сонда да Хронологиялық кесте толтыру
Жылдар Басты оқиғалар
1946 1952-53 1952 жылы 21 желтоқсан 1953 жылы 1 мамыр 1953жылы 1954 жылы 1958 жылы 8 наурыз Хронологиялық кесте толтыру
Жылдар Басты оқиғалар
1946 1952-53 1952 жылы 21 желтоқсан 1953 жылы 1 мамыр 1953жылы 1954 жылы 1958 жылы 8 наурыз 6. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің түрлерін анықтаңдар:
1. Анам қонақ келсе, дастарқанды жайнатып қояды.
2. Екі қолы дірілдеп, Оспан ішке кірді.
3. Досым маған келген соң, мен театрға бардым.
4. Мен қанша тесіле қарасам да, Маржан маған назар аудармады.
5. Күн жылы болғандықтан, біз серуенге шықтық.
6. Ол оқымақшы болып, қалаға кетті.
7. Берілген сөздерден сөйлем жинау.
1. «Қазақстан» 8 наурызда эфирге 1958 жылы алғаш рет шықты телеарнасы.
2. «КТК» жұмыс 1991 жылдан бастап істейді телеарнасы.
3. «31 арна» басталды хабарларының 12 сәуірінен таратылуы 1998 жылы.
4. 1967 жылы іске қосылды алғашқы «Орбита» Алматыда қабылдау станциясы.
6. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің түрлерін анықтаңдар:
1. Анам қонақ келсе, дастарқанды жайнатып қояды.
2. Екі қолы дірілдеп, Оспан ішке кірді.
3. Досым маған келген соң, мен театрға бардым.
4. Мен қанша тесіле қарасам да, Маржан маған назар аудармады.
5. Күн жылы болғандықтан, біз серуенге шықтық.
6. Ол оқымақшы болып, қалаға кетті.
7. Берілген сөздерден сөйлем жинау.
1. «Қазақстан» 8 наурызда эфирге 1958 жылы алғаш рет шықты телеарнасы.
2. «КТК» жұмыс 1991 жылдан бастап істейді телеарнасы.
3. «31 арна» басталды хабарларының 12 сәуірінен таратылуы 1998 жылы.
4. 1967 жылы іске қосылды алғашқы «Орбита» Алматыда қабылдау станциясы.
Бағалау парақтары / + арқылы бағалау
№ Тапсырма Оқушы №1
Оқушы №2 Оқушы №3 Оқушы №4
1 Перфокартаны толтырдым 2 Жаңа сөздермен сөз тіркестерді құрастырдым 3 Мәтінді оқыдым 4 Мәтінді аудардым 5 Сұрақтарға жауап бердім 6 Хронологиялық кестені толтырдым 7 Сабақтас құрмалас сөйлемдердің түрлерін анықтадым 8 Берілген сөздерден сөйлемдерді жинадым 9 Тест сұрақтарына жауап бердім 10 Кластер құрастырдым 11 Сабаққа белсенді қатыстым 12 Қазақ тілінде сөйлеуге тырыстым 13 Тақтаның алдында жұмыс істедім Барлығы +
Баға 12 – 13 – «5»
9 – 11 – «4»
5 – 8 – «3»