Ер есімі ел есінде 9-класс


Қазақстан тарихы. 9-сынып
Мерзімі: 08.11.2016 жыл
Тарих пәнінің мұғалімі: Тукебаев Ердос Рахымжанұлы
Сабақтың тақырыбы: Ер есімі – ел есінде
Сабақтың мақсаты:
1.Шынайы патриоттың және Отан қорғаушының бейнесін қалыптастыру, оқушыларды елінің және өлкесінің тарихымен таныстыру, белсенді  өмірлік ұстанымын қалыптастыру. Ұлы Отан соғысы, оның зардаптары, Ұлы Жеңіс туралы мағлұмат беру. Отан үшін жанын қиған аталар мен апалардың, соғыстан оралған, қазіргі кезде арамызда жүрген ардагерлеріміздің ерлігін үлгі ете отырып, оларды құрметтеуге тәрбиелеу.
2.Топпен, жұппен жұмыс жасау арқылы және мәтінмен жұмыс жасауда тақырып бойынша дағдылары қалыптастыды, тақырыпты толығымен түсінеді.
Жалпы мақсаты: Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру
Күтілетін нәтиже: Топта жұмыс істеу арқылы ізденеді, біледі, түсінеді және тапсырмаларды орындауда пәнге қызығушылығы артады.
Жеті модульдің қолданылуы: АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Миға шабуыл, интервю, ЖИГСО, Фишбон, сәйкестендіру тесті, ассоциация, инсерт
Қолданылатын ресурстар: тақта, стикерлер, үлестірмелі қағаздар, карта, бүктемелер
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг Суретте берілген түрлі-түсті сумкаларды оқушыларға таңдату арқылы, олардың минез-құлқына сипаттама жасау Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттерді таңдайды және өзінің минезіне берілген сипаттаманы тыңдайды.
Сабақ кезеңдері Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
Біліу
Қызығушылық
тарын ояту Ұйымдастыру Ұйымдастыру:
1.Түгендеу, сабаққа әзірлік жұмыстары
2.Кезекші мәлімдемесі
Үйге берілген тапсырма, алма ағашына ілінген алмадағы номерлерді таңдау арқылы сұралады және сол номердегі түстер арқылы топтасады.
1.Бағалау парағын тарату.
2.Топ басшыларын сайлау. Мұғалім берген тапсырманы орындау.
Қазақ халқының тарихындағы батырлар және олардың ерлік істері туралы сұрақтарға жауап береді
Түсіну Миға шабуыл
Сурет арқылы жаңа тақырыпты ашады. Оқушылардың жауабынан кейін, олардың ойын толықтырамын.
Қазақ батырларының суретін іледі. Суретке қарай отырып оз ойларын білдіреді.
Қазақ батырлары туралы өз ойларымен бөліседі.
Қолдану ЖИГСО
(топтық жұмыс)
Әр топқа ресурс беру
1.Ұлы Отан соғысының батырлары
2.Ұлы Отан соғысына қатысқан аталарымыз.
3.Тәуелсіз елдің батырлары
Әр топқа тапсырма беру және ресурс таратып береді. Оқушыларға мәтінді топ ішінде әр қайсысына оқытқызып топпен талқылату. Топ ішінен екі сарапшыны тағайындап басқа топтарға түсіндіреді, қайтадан өз топтарына барып түсінгендерін түсіндіреді.
Талдау 2.Фишбон әдісі
(топпен) бойынша тақырыпты талдау үшін арнайы тасырмалар беру Оқушыларға қалай жұмыс істеу керектігін түсіндіреді. Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап, өз ой-пікірлерімен санаса білуі, топпен жұмыс жасауы. Батырлық істер туралы ой қорытады.
Жинақтау Ассоциация
(топпен)
Сабақты жинақтайды Әр топ оқушыларының ортаға шығып, ойларымен бөлісуіне тапсырма береді Ойларын ортаға салады, тақырыпты жинақтайды.
Тақырыпқа байланысты өздерінің ойларын жазады. Қазақ батыры және оның ерлік ісін айтады
Бағалау Инсерт технологиясы Парақшаны топтарға таратады. Бүгінгі сабақта түсінгенін жазады
Рефлексия
Үйге тапсырма
Бағалау Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну
Өзін-өзі бағалау парағы арқылы бүгінгі саққа баға қоямын. Ұсынылған стикерді толтыру
Реферат дайындайды.
Бағалау парағын толтырады.


Тексерілді: