?аза? тілі п?нінен саба? жоспары Денсаулы? ?шін не керек? ( 5 сынып)
Қазақ тілі пәнінен сабақ жоспары
Мектептің әдістемелік тақырыбы: «Білім сапасын арттыру құралы ретінде оқушы тұлғасының
функционалды сауаттылығын қалыптастыру».
Әдістемелік бірлестіктің тақырыбы«Қазақ тілі мен әдебиет сабақтарында қатысымдық,
ақпараттық және проблемалардың шешімін табу құзыреттіліктерін қалыптастыруға қол жеткізудің басты тетігі – оқушының функционалдық сауаттылығын қалыптастыру».
Мұғалімнің әдістемелік тақырыбы: «Қазақ тілі мен әдебиеті сабақтарында инновациялық технологияны қолдану арқылы оқушылардың функционалдық сауаттылықтарын дамыту».
Күні: 21.11.2016 Сынып: 5Б, 5Б сыныптар
Мұғалім: Ульжебаева Л.К. пән: қазақ тілі
Сабақ тақырыбы: Денсаулық үшін не керек?
Мақсаты:
Денсаулық тақырыбы бойынша білімдерін практика жүзінде қолдана алу.
Міндеттері: Тақырыптың аясында қарапайым
сөйлемдер құрау арқылы жаңа сөздерді меңгерту. Қазақ тілінің орфографиясын меңгерту.
Тілдесім барысында сын тұрғысынан ойлауға үйретудің белсенді элементтерін пайдалану негізінде оқушылардың
Танымдық белсенділігін арттыру.
Тілдесім әрекетіне құрылған қарапайым сөйлемдер негізінде оқушыларды сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.
Сілтеме: Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығыЖетістік критерийлері (күтілетін нәтижелер) Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): емхана туралы ақпарат бере алады.
Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): қарапайымсөйлемдер арқылы емхананы,
дәрігердің қабылдауын сипаттайды.
Оқушының жоғарғы жетістігі (ОЖЖ): тақырып аясында өз бетімен мәтін
құрайды, қарапайым үлгілер арқылы тілдесімгекеледі.
Негізгі түсініктер: Дәрігер, емхана, тыңдау, тексеру, қан тапсыру, тіс дәрігері, балалар дәрігері,дәрігерлік кеңес, дәріхана.
Сабақта қолданылатын материалдар: Интерактивті тақта, слайдтар, А4 парағы, маркерлер, плакат, тақырыпқақатысты альбомдар, буклеттер, смайликтер.
Оқыту әдістері: Әңгімелеу, сипаттау, түсіндіру, сұрақ-жауап, «Көңіл күйді анықтау» тренингі,«Ой шақыру» әдісі, ассоциаграмма, «Жылдам жина» ойыны, синквейн, «Жеке әңгіме» техникасы, сергіту жаттығуы.
Дереккөздері: Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік.
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекетіОқушының іс-әрекеті Оқушыларға психологиялық ахуал туғызуМұғалім «Көңіл-күйді анықтау» тренингінің негізінде сабақ басында оқушыларға А4 парағы мен маркерлер таратады. Оқушылар параққа маркерменөзінің көңіл-күйін сипаттайтынсурет (смайлик)
(күліп немесеезу тартып тұрған, қабағытүюлі, бейтарап, т. б.) салады.
Фонетикалық жаттығу Мақалдар береді.
Тапсырманы түсіндіреді. 1.Мақалдардың жалғасын тауып оқиды, өз сөздерімен түсіндіреді.
2. Өздері білетін тақырыпқа байланысты мақалдарды жатқа айтады.
Тіл дамытуға арналған сұрақтар Сұрақтардағы қателерді дұрыстап, толық жауап беріңдер.
1. Сен қашан соңғы рет емханаға бардың?
2. Емхана үйіңнен алыс па?
3. Балалар емханасында қандай дәрігерлер істейді?
Қателерді дұрыстайды, сұрақтарға жауап береді.
Өткен сабақты тексеру
Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді.
Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды.
І топ:
ІІ топ:
ІІІ топ:
IV топ:
Тапсырманы айтады, тақырып
бойынша сұрақтарға жауап
береді.
І. Қызығушылықты ояту
1.Оқушылардың жаңа сабаққа деген
қызығушылығын арттыру мақсатында «Ой шақыру» әдісін пайдаланып, интерактивті тақтадан емхана бейнеленген слайдтардыкөрсетеді. 2.Сипаттап берулерін сұрайды. «Емхана» сөзіне ассоциаграмма құрғызады. Бейнебаянды көреді, сұрақтарға жауап береді, сипаттайды, ассоциаграмма құрайды.
ІІ. Мағынаны тану1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Олардыоқиды, оқушыларға қайталатады. Тыңдалым. Оқылым.
Жаңа сөздерді тыңдайды,
қайталайды.
Айтылым. Дұрыс айтылуымен
ауызша жаттығу жүргізеді.
2. Мәтіналды жұмыс.
А) Жазылым. Айтылым. Дұрыс жазуға, жаңа ақпаратты қабылдауға машықтандыру үшін1-тапсырманы орындатады.
Ә) Тілдесім. Айтылым. 2-тапсырманыорындатады. Жазылым. Айтылым.
Сұрақтарға жауап береді.
Тілдесім. Айтылым. Диалог
құрады, сұрақтарға жауап
береді.
3. Грамматика. Екпінді меңгертеді. Екпінді меңгереді.
4. Мәтінмен жұмыс. А) Тыңдалым. Оқылым.
Мәнерлеп, дұрыс оқуға, жаңа ақпараттықабылдауға машықтандыру үшін 3-тапсырманы орындатады. Тыңдалым. Оқылым.
Жазылым. Тыңдайды, мәтіндідұрыс оқуға машықтанады,
диалогті рөлге бөліп оқиды.
Жаңа тақырыпты игеруге арналған тапсырмалар Білу, тану 1.Мәтінді оқып, таныс емес сөздерді түртіп алыңдар, сөздікке көшіріңдер, аударыңдар. 2.Мәтіндегі негізгі ойды көрсетіңдер.
Тыңдайды, қабылдайды, еске сақтайды, ойлайды.
Түсіну
Ә) Жазылым. Айтылым. Оқулықтағы
4,5-тапсырманы орындатады.
Б) Жазылым. Оқылым. Оқулықтағы
6-тапсырманы орындатады.
В) Тілдесім. Айтылым. Оқулықтағы
7-тапсырманы орындатады.
Г) Жазылым. Оқулықтағы 8 тапсырма орындау. Түсіндіреді, айтады, көрсетеді, жазады.
Жазылым. Айтылым. Көп
нүктенің орнына қажетті
сөздерді қояды, сұрақтарға
жауап береді, қате жазылған
сөйлемді табады, себебін
айтады.
Жазылым. Оқылым.
Көп нүктенің орнына қажетті
сөзді жазып, ой екпінін қояды.
Тілдесім. Айтылым. Диалог
құрады, кестедегі ақпараттыңмәтінге сәйкестігін тексереді.
Жазылым. Сөйлем құрапжазады, «тамақ», «ойыншық»
сөздерін тәуелдейді..
ІІІ. Ойтолғаныс
Қолдану
Жағдаят: емханаға келдің. Дәрігерге тамағын ауыратыны туралы қалай түсіндіресің? Бұрынғы білім негізінде соны пайдалана отырып жаңа проблема шешеді.
IV. Бекіту
Талдау Мәтінсоңы жұмыс. А) Жазылым. Оқушынысауатты жазуға 10-тапсырманы орындатады. Ойланады, салыстырады, табады, талқылайды, ашады, ізденеді.
Жазылым. Сөйлемді
толықтырып жазады, бір
сөйлемге әр түрлі сұрақ
қояды.
Ә) «Сыр сандықтағы» сөздер.«Сыр сандыққа» салынған
сөздердің мағынасын
талдайды, есте сақтайды.
5. Мәнерлеп оқу. Оқулықта берілген
өлеңді оқып береді. Мәнерлеп оқуға
машықтандырады. Өлеңде тақырыпқа
байланысты кездескен сөздерді тапқызып, қайталатады. Тыңдалым. Оқылым.
Айтылым.
Тыңдайды, дұрыс оқуға
машықтанады, жаңа сөздердіқайталайды.
6. Сергіту сәті. Сергіту жаттығуын жасатады. Жаттығу жасайды.
V. Бағалау
Формативті бағалау. Мұғалім
оқушылардың бағалауы бойынша өз ойын айтып, қорытынды бағаны өзі қояды. «Жеке әңгіме» техникасыбойынша бағаланадыVI. Үйге тапсырмаЖаңа сөздерді жаттау.
«Мен емханаға бардым» эссе жазу, әңгімелеу. Күнделіктеріне үй жұмысын жазады.
VII. Рефлексия
Стикерлер таратады. Оқушылар сабақта не білемін, не білдім, не білгім келеді сұрақтарға жазып
тақтаға іледі.