Урок алгебры на тему Арифметикалы? ж?не геометриялы? прогрессия?а есептер шы?ару
Алгебра 9 сынып
Тақырыбы: Арифметикалық және геометриялық прогрессия тақырыбына есептер шығару.
Мақсаты:
Арифметикалық, геометриялық прогрессияның анықтамасын меңгеріп, n-мүшесін және алғашқы n-мүшесінің қосындысының формуласын меңгеріп, есептер шығарғанда қолдана білу.
Арифметикалық және геометриялық прогрессия туралы алған білімдерін дамыту. Ойлау қабілетін, танымын, пәнге қызығушылығын дамыту.
Оқущыларға адамгершілік, патриоттық тәрбие беру. Оқушылардың белсенділігін арттыру, өз бетінше оқуға, ізденуге тәрбиелеу.
Оқыту әдістері: кубизм, есептер шығару, тесттік технология, деңгейлеп оқыту технологиясы. Таңдау тесті, салыстыру тесті, толықтыру тесті, топпен жұмыс.
Көрнекілік: Абылайханның портреті, сұрақтар, есептер жазылған, нақыл сөздер жазылған плакаттар, тест карточкалары.
Нақыл сөздер:
«Қазақстанның дербес ел болуына, әрі-беріден соң, қазақтың қазақ болуына, басы қосылып, бір жеңнен қол, бір жағадан бас шығаруына ерен еңбек сіңірген Абылайдан артық адамболмас».
М.О. Әуезов
«Жастықта алынған білім, тасқа ойылған нақыш».
(Хадистен)
Жеті атасын білмеген ер жетесіз,
Жеті ғасыр тарихын білмеген ел жетесіз.
Салыстыру тестіне арналған плакат:
1) 1)
2) 2)
3) 3)
4) 4)
5) 5)
6) 6)
7) 7)
8) 8)
Деңгейлік тапсырмаға арналған таңдау тесті (карточка).
Толықтыру тестіне арналған карточка.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
Кубизм әдісін қолдана отырып, сұрақтарға жауап беру.
«Прогрессияның шығу тарихы» атты рефератты тыңдау.
Есептер шығару.
Жеке оқушымен жұмыс.
Тест алу.
Қорытындылау.
Үйге тапсырма.
Ұйымдастыру
а) Сабақтың ұраны:
Жеті атасын білмеген ер жетесіз,
Жеті ғасыр тарихын білмеген ел жетесіз.
б) Үш жүздің басын қосқан хан кім?
в) Балалар, Абылайхан атамыз туралы М.Әуезов былай деген екен:
«Қазақстанның дербес ел болуына, әрі беріден соң, қазақтың қазақ болуына, басы қосылып, бір жеңнен қол, бір жағадан бас шығаруына ерен еңбек сіңірген Абылайдан артық адам болмас».
Бүгін біз үш жүзге бөлінеміз. Ұлы жүз, Орта жүз, Кіші жүз. Әр жүз екі ауылға бөлінеді. Ұлы жүз – 1 қатар, Орта жүз – 2 қатар, Кіші жүз.
1 – топ. «Төле би» ауылы
2 – топ.
3 – топ. «Қазыбек би» ауылы
4 – топ. «Қабанбай» ауылы
5 – топ. «Әйтеке би» ауылы
6 – топ.
Өткен материалдарды еске түсіру
а) Кубизм әдісімен сұрақтарға жауап беру.
№ Арифметикалық прогрессия Геометриялық прогрессия
1 Арифметикалық прогрессияның анықтамасын тұжырымдаңдар Геометриялық прогрессияның анықтамасын тұжырымдаңдар
2 Қандай сан арифметикалық прогрессияның айырмасы деп аталады Қандай сан геометриялық прогрессияның еселігі деп аталады
3 Арифметикалық прогрессияның қасиеті Геометриялық прогрессияның қасиеті
4 Арифметикалық прогрессияның
n-мүшесінің формуласы Геометриялық прогрессияның
n-мүшесінің формуласы
5 Арифметикалық прогрессияның алғашқы n-мүшесінің қосындысының формуласы Геометриялық прогрессияның алғашқы n-мүшесінің қосындысының формуласы
6 Мысал келтір Мысал келтір
Салыстыру тесті
1) 1) 1) 1)
2) 2) 2) 2)
3) 3) 3) 3)
4) 4) 4) 4)
IV. «Прогрессияның шығу тарихы» реферат оқу
V. Жеке оқушымен жұмыс
1-есеп.
Өсетін арифметикалық прогрессия құрайтын үш санның қосындысы 21-ге тең. Егер бірінші санды өзгеріссіз қалдырып, екінші санды 1-ге кемітіп, ал үшінші санды 1-ге арттырсақ, онда пайда болған үш сан геометриялық прогрессия құрайды. Сол сандарды табыңдар.
Х+У+Z=21 X+X+d+X+2d=21 3X+3d=21
У=Х+d X+d=7 У=7
T=X*q= У-1 У=Хq+1 Xq+1=7 Xq=6
U=Xq2=Z+1 Z=Xq2-1 Z=6q-1
2- есеп7Теңдеуді шеш:
(х2+х+1)+(х2+2х+3)+(х2+3х+5)+...+(х2+20х+39)=4500
S20=
(2х2+21х+40)*10=4500
2х2+21х+40=450
2х2+21х-410=0
D= 441+3280=3721
х1=
х2=
Тобы Рет саны Тапсырмалар Жауаптары
Берілгені Табу керек А В С
1-деңгей 1 a1=-5 a2=7 D 12 2 -12
2 b1=6 b4=48 q=2 S4 45 90 102
3 a1=3 d=3 a10 36 33 30
2-деңгей 4 a1=2 d=2 a40 80 82 78
5 b1=4 q=3 b5 48 324 320
6 a1=9 a7=21 S7 1050 210 105
3-деңгей 7 b1=-5 q=1/5 b5 1/125 -1/125 1/25
8 b1=1 b1+b5=90 Q 3 +3
- 3 3
9 a3=25 a10=-3 a1 17 58 33
VII. Қорытындылау
Жастықта алған білім, тасқа ойылған нақыш (Мұхаммед пайғамбардың хадистерінен).
a1=3, d=2 болатын арифметикалық прогрессияның алғашқы 9 мүшесін тап. Осы сандардан сиқырлы квадрат құрастыр.
9 19 5
7 11 15
17 3 13
a1=3 a2=5 a3=7 a4=9 a5=11 a6=13 a7=15 a8=17 a9=19
VIII. Үйге:
a1=2, d=3 болатын арифметикалық прогрессияның алғашқы 9 мүшесінен сиқырлы квадрат құрастырып кел.