Саба?ты? та?ырыбы: Жануарлар ?лемінде 6-сынып
Сабақтың тақырыбы:“Жануар әлемінде” 6 сыныпқа арналғанМұғалім: Д.Б.Валиева Сабақтың тақырыбы: Жануар әлеміндеСабақтың мақсаты:Білімділігі: Үй жануарлары, үй құстары, аңдар туралы мәліметтер молайту. Сұраққа дұрыс жауап беруге баулу.Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын молайту. “ Жануарлар әлемі” тақырыбындағы тапсырмалар арқылы түсініктерді дамыту.Тәрбиелік: Аңдардың пайдасы мен зияны туралы әңгімелер айту. Ақдарға деген сүйіспеншілік пен қамқорлықты ояту.Пәнаралық байланыс: биология, орыс және ағылшын тілдері, әдебиет.Сабақтың техникалық құрал – жабдығы: мультимедиялық проектор, компьютер, слайдтар топтамалары.Сабақтың барысы: Сәлемдесу. Балаларға сұрақ қою; Бүгін қай күн? Аптаның қай күні? Сыныпты кім жоқ? Қандай модульды аяқтадық?Мұғалім сабақтың тақырыбың, барысын айтады, тақырып бойынша сұрақ қояды. 1. Жануар әлеміне нелер жатады? ( схема бойынша жұмыс) Жануарлар әлемі Балалар интерактивтік тақтаға шығып жазады: үй жануарлары, жабайы аңдар, үй құстары, жабайы құстар.Үй жануарларға қандай жануарлар жатады?Қандай жабайы аңдарды білесіңдер?Үй құстарды атандар?Қандай жабайы құстарды білесіңдер?( Балалар ауызша жауап береді. Кейін жануар әлемін слайдтар арқылы көріп шығады) “Төрт түлік мал “ ол қандай жануарлар? Әр бір мал, бір мәнді білдіреді. Оны біз қазір ойын бойынша айтамыз.Ол сөздер бұл схемаларда жасырынып тұр. Түйе ы л й қ а б Қой а м қ ы ы л з р Ешкі д і л і к ң е ж жылқы к д Ә і с н а ы т қ қ сиыр 3. Төрт түлік малдың иесі бар. Олар кімдер екен?( Схема бойынша жұмыс, сәйкес сөздерді көрсету) Жылқы иесіСиыр иесіТүйе иесіҚой иесіЕшкі иесі “Шопан ата”“Ойсылқар”“Қамбар ата”“ Шекшек ата”“Зеңгі баба” 4. Тақтада жануарлардын суреттері көрсетіледі, балалар ол жануарды атап, кейін орыс және ағылшын тілдеріне аударады.Мысалы: қасқыр – волк – wolf, түйе – верблюд – camil, тб. 5. Мұғалім: Өте жақсы, үш тілде сөйле аласыңдар. Енді осы жануарлар туралы, құстар туралы өлеңдер, жұмбақтар айтып беріңдер. (бұл үй тапсырмасы болған)6. Берілген кестеде 13 сөз тауып дәптерге жазыңдар. Орыс, ағылшын тілдеріне аударындар.Жауабы: түйе – верблюд – camil, сиыр – корова – cau, піл – слон – elephant, үйрек – утка – duck, жылқы – лошадь – horse, қой – овца – ship, кит – кит – whale, ит – собака, түлкі – лиса – fox, ешкі – коза – goat, қаз – гусь – goose, мысық – кошка, аю – медведь – bear. т Ө н қ а ғ т ү й е с е м Ә о л м ү л а н ю қ о й ф ю л ш қ а з с ы л с и ы р а н к и т о к а к е л с к Ә қ п і л ж ы л қ ы і к д о х ы і ү й р е к в д о н к ы т а і з қ 7. Енді жұмбақты толтырып көріндер. ( Балалар жұмбақты шешіп дәптерге жазып алады, кейін тапсырманы ауызша тексереді.) Қ А Р Л Ы Ғ А ш 1. заяц2. медведь3. лев4. змея5. обезьяна6. воробей7. волк8. щука 8. Ассоциация ойыны. Мына сөздерді оқығанда, сендерде қандай ассоциациялар туады. ( Сынып үш топқа болінеді, әр топ өз сөзбен жұмыс істейді. Кейін интерактивтік тақтаға шығып жауабын жазады.)Мысалы:: түлкі түйе қаз 9. “ Сөзді аяқта” ойыны немесе “ Жоқ дыбысты, буынды тап.”Ойынның мақсаты: Оқушылардың алған білімдерін бекіту, сауатты жазуға дағдыландыру. Ұмытпайғой, ұлым.Жылқы баласы –құ.......Құлақтары шұнақЕшкі баласы – ла...Еске сақтау оңайШошқа баласы – то...Біліп жүр, ұл мен қыз – ау,Сиыр баласы – бұ...Қашпа қорқып – пысып,Ит баласы – кү...Болма оңайға, бала, таңҚұс баласы – ба... Өзі епсіз, қоржық.Аю баласы – қон...Дегендей ешкім тимесінАлыпты қадап инесін .....Жарға шығып ойнайдыОйынға бір тоймайдыБолса – дағы сақалыСекен деуді қоймайды .....Әрқашанда таңатпайАйтады сағаттай .... т.б. 10. Сабақтың қорытындысын шығару.11. Балаларды бағалау- Балалар біз бүгін жануар әлеміне байланысты білген білімдерін ортаға салдық, сендердің білімдеріңді осылай бағаладым - ........12. Үй тапсырмасын беру: Сөзжұмбақ құрып келу.Қоштасу.