Розвиток сприйняття, уваги, пам’яті, творчих здібностей. (Урок з основ здоров я, 7 клас)
Тема. Розвиток сприйняття, уваги, пам’яті, творчих здібностей.
Мета: дати учням поняття про задатки та здібності, про можливості розвитку пам’яті та уваги; продовжити формувати вміння працювати з підручником, в групах, виконувати практичні вправи, презентувати роботу.
Хід уроку
І Організаційний етап
Зачитування притчі
Під час Льодовикового періоду тварини замерзали і гинули. Їжаки зрозуміли, що жити стало дуже небезпечно, тому вирішили зібратися всі разом, притулитися один до одного і таким чином зігрітися. Так вони захистили себе від холоду. Проте, хоча їм і стало тепло, та гострими голками вони кололи один одного. І тому їжаки вирішили знову розійтись. Але це означало – вмерти від холоду!Прийшлось їжакам вибирати: або змиритися з гострими голками своїх сусідів, або вимирати. І тому, зрештою, вони знову вирішили зібратися і жити разом. Вони навчились терпіти невеликі рани, які наносить таке спільне проживання з іншими – тому що тепло, яке їм давали співродичі, було значно важливішим. Мораль: Щоб побудувати хороші стосунки, не обов’язково зводити разом ідеальних людей, які не мають недоліків. Треба навчитися жити з іншими, не дивлячись на всі їх мінуси, і цінувати їх плюси.
- Давайте з повагою відноситися один до одного.
Вправа «Комплімент». Учні по черзі говорять один одному компліменти.
ІІ. Актуалізація та мотивація навчальної діяльності
Вчитель. Коли в класі гарні, товариські стосунки, то и навчатися краще.
Вправа «Мозковий штурм»
А, що ще надає можливість успішно навчатися в школі?
бажання навчатися;
зацікавленість;
фізичний розвиток;
інтелектуальні здібності;
розвиток пам’яті, уваги тощо.
Вчитель. Саме сьогодні ми з вами розглянемо, що таке здібності, як розвивати пам'ять та увагу.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.Розповідь вчителя. Ми в же знаємо, що на успішне навчання впливає робота нашого мозку, що кожна півкуля головного мозку відповідає за свої функції.
На початку ХХ століття при дослідження головного мозку вчені вважали, що з лівою півкулею пов’язані такі важливі функції, як мова, інтелект, складні форми сприйняття та діяльності. У результаті ліва півкуля отримала назву «великої», або «домінантної». І, нарешті, на початку п’ятдесятих років, були визначені функції, які властиві тільки правій півкулі.
Американський дослідник Дж. Боген показав, що переважання активності однієї з півкуль поряд з вродженими факторами може бути обумовлено особливостями виховання і HYPERLINK "http://ua-referat.com/%D0%9D%D0%B0%D0%B2%D1%87%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F" \o "Навчання" навчання, тобто тренуванням.
Насправді ж нормальна психічна діяльність передбачає спільну роботу обох півкуль.
«У кожній людині сонце. Тільки дайте йому світити ». Ці слова належать Сократу.
Як ви розумієте ці слова?
Кожна людина має індивідуально-психологічні особливості, які є умовою успішного здійснення певної діяльності – це здібності. Як кинуте в землю зерно ще не є колоском, а тільки має можливість розвитку залежно від складу, вологості ґрунту, погоди тощо, так і здібності людини є лише можливістю для опанування знань, умінь і навичок. А те, чи перетворяться ці можливості на здібності, залежатиме від багатьох чинників, на сам перед від бажання, працездатності, то б то від самої людини. На розвиток здібностей впливають і задатки – це вроджені анатомо-фізіологічні особливості кожного окремого індивіда, які є передумовами розвитку здібностей. Не всі вроджені задатки людини обов’язково перетворюються на здібності. Задатки, коли бракує відповіних умов для переростання їх у здібності, так і залишаються нерозвиненими. Загальні здібності – це ті з них, які впливають на успішність людини в різних видах діяльності. До них, наприклад, відносяться розумові здібності, тонкість та точність ручних рухів, розвинена пам’ять, досконала мова тощо. Спеціальні здібності – визначають успішність людини в специфічних видах діяльності, для яких потрібні особливі задатки і їх розвиток. Це, математичні, лінгвістичні, літературні, художні, спортивні здібності.
Навчальні здібності – визначають успішність людини в навчанні та вихованні, засвоєнні нею знань, вмінь, навичок, формуванні якостей особистості.
2.Робота в групах
Опрацювати матеріал підручника та презентувати:
1 група – вплив фізичного розвитку, бажання навчатися, планування часу на процес навчання;
2 група – вплив пам’яті та уваги на успішне навчання;
3 група – основні навички активного слухання та ефективного читання.
(Презентація роботи груп)
3.Фізкультхвилина для покращення мозкового кровообігу
1. Вихідне положення – сидячи на стільці.
- Плавно нахилити голову назад, нахилити голову вперед, не піднімаючи плечей. Повторити 4-6 разів. Темп повільний. 2. Вихідне положення – сидячи, руки на поясі.
- Поворот голови вправо.
- Поворот голови вліво. Повторити 6-8 разів. Темп повільний. 3. Вихідне положення – стоячи або сидячи, руки на поясі.
- Махом ліву руку занести через праве плече, голову повернути ліворуч. - Те ж повторити правою рукою, повертаючи голову вправо. Повторити 4-6 разів. Темп повільний.
4.Виконання практичних вправ
ВПРАВИ НА РОЗВИТОК ПАМ'ЯТІ ПІДЛІТКІВ
Підлітки можуть керувати довільним запам'ятовуванням. У них дуже розвинена смислова пам'ять, оскільки в неї включається мислення. Можете запропонувати дитині виконати наступні вправи:
Вправа 1. «Запам'ятай 10 слів». Проговорите 10 будь-яких слів (наприклад, дорога, корова, лапа, яблуко, горобець, мак, килим, ніс, піджак, літак) і попросіть підлітка повторити їх.
Вправа 2. «Запам'ятай числа». Покажіть дитині ряд випадкових чисел (наприклад, 1436900746) і дайте йому 10 секунд для запам'ятовування. Нехай напише або виголосить їх вголос.
Вправа 3. «Запам'ятай слова по порядку». Приготуйте список слів з порядковими номерами:
1.Латиш
2. Географія3. Суп
4. Сережка
5. Атом
6. Дружба.
7. Ніж8. Грунт
9. Каяття10. Довідник11. Сир
12. Картон
13. Торт
14. Слово
15. Правило
16. Прийменник17. Вибух18. Втікач19. Лампа
20. Груша
Попросіть підлітка запам'ятати слова та їх порядкові номери за 40 секунд. Нехай учні напишуть їх на аркуші паперу.
(Завдання можна взяти з підручника с.63; підручник Т.Є.Бойченко)
ІV. Узагальнення та закріплення знань
Вправа «Визначай свої здібності»
Учні отримують інформаційні картки з переліком здібностей, з яких треба визначити притаманні собі, підкреслити ті, які цінують в інших.
Розвинена пам'ять.
Досконала мова.
Створюю винаходи.
Створюю нові предмети матеріальної і духовної природи.
Музичний слух.
Почуття ритму.
Швидке узагальнення великого обсягу математичного матеріалу.
Комунікативні – здібність встановлювати і підтримувати контакт.
Емоційний вплив на людей.
Перцептивні – здібність розуміти внутрішній світ інших людей.
Організаторські.
Емоційна стабільність – здатність володіти собою, зберігати самоконтроль.
Креативність – здатність до творчості, швидко розвязувати проблемні ситуації.
Поясніть вислови: «Гарний птах пір’ям, а людина розумом»,
«Мудрим ніхто не вродився, а навчився».
V. Підсумки уроку
Вчитель. «Я взагалі не вірю в одну єдину силу таланту, без наполегливої роботи. Видихається без неї найбільший талант, як затихне в пустелі джерело, що не пробиває собі дороги через піски ...»
Ф.І. Шаляпін- Давайте будемо разом наполегливо працювати, щоб наші мрії про майбутнє справдилися.
(Учні отримують малюнок пташки. Вчитель пропонує написати свою мрію та покласти пташку в скриньку мрій)
VІ. Домашнє завдання: опрацювати параграф